1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe jesieni i zimy 2023

Najbardziej wyczekiwane premiery filmowe jesieni i zimy 2023

Carey Mulligan i Bradley Cooper w filmie „Maestro” (Fot. Netflix/Planet/Forum)
Carey Mulligan i Bradley Cooper w filmie „Maestro” (Fot. Netflix/Planet/Forum)
Tej jesieni i zimy w kinie będzie naprawdę gorąco. Przed wami 10 filmów, na które warto czekać. Wśród nich znajdziecie m.in. festiwalowe hity, znakomite adaptacje, oryginalne historie oraz produkcje na faktach w gwiazdorskiej obsadzie. Tych pozycji po prostu nie można przegapić.

„Zielona granica”, reż. Agnieszka Holland – premiera: 22 września

Przejmująco aktualna „Zielona granica” – nowy film Agnieszki Holland o sytuacji uchodźców na polsko-białoruskiej granicy – to kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. To opowieść o ludziach stawianych przed sytuacjami granicznymi, odwadze, strachu i bohaterstwie, krzywdzie i nadziei. Dramat uświadamia nam, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony do dokonania wyborów pomiędzy dobrem a złem, a dyskusja o wyborach moralnych dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce. I chociaż historia przedstawiona w filmie jest fikcją, scenariusz powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się obok nas. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska.

„Poprzednie życie”, reż. Celine Song – premiera: 13 października

„Poprzednie życie” to opowieść o miłości, utraconych nadziejach i nowych szansach, która z lekkością i wdziękiem definiuje na nowo zasady ekranowego romansu, rozkochując w sobie widzów. To na wskroś współczesny film, który goi złamane serca, godzi przeszłość z przyszłością oraz uczy rozstawać się bez gniewu i z nadzieją na nowy początek. Bohaterami filmu są Nora i Hae Sung, którzy dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym. W końcu miłosna i migrancka odyseja zaprowadzi oboje do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem. „Co by było, gdyby?” – to pytanie nie przestaje kołatać w ich głowach. A także w głowie męża Nory, zaskoczonego nagłą wizytą Koreańczyka.

„Chłopi”, reż. DK i Hugh Welchman – premiera: 13 października

Jesienią w kinach będziemy mogli oglądać również ekranizację „Chłopów” Władysława Reymonta. Będzie to pełnometrażowa animacja malarska, a za jej produkcję odpowiadają twórcy „Twojego Vincenta”. Jak wyglądała praca nad animacją? Początkowo studio nakręciło film z aktorami. Następnie ponad 100 malarzy w czterech studiach w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii malowało olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka. Reżyserami filmu są DK i Hugh Welchman, a na ekranie zobaczymy plejadę polskich gwiazd, w tym m.in. Mirosława Bakę, Ewę Kasprzyk, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz, Macieja Musiała, Dorotę Stalińską i Julię Wieniawę.

„Czas krwawego księżyca”, reż. Martin Scorsese – premiera: 20 października

Na ten film Martina Scorsese czekaliśmy od lat. Akcja „Czasu krwawego księżyca” rozgrywa się w latach 20. XX wieku. Na terenie zamieszkiwanym przez plemię Osagów odkryta zostaje ropa naftowa, dzięki czemu żyjący tam ludzie stają się jednymi z najbogatszych na świecie. Ich bogactwo natychmiast przyciąga białych mężczyzn, którzy wyłudzają i kradną, a finalnie uciekają się do serii morderstw, więc sprawie przygląda się FBI. Obraz powstał na kanwie bestsellerowego reportażu Davida Granna, a cała historia opowiedziana jest z perspektywy miłosnej opowieści Ernesta Burkharta (Leonardo DiCaprio) i Mollie Kyle (Lily Gladstone). Zapowiada się arcyciekawe widowisko, tym bardziej, że w filmie występują również Robert De Niro i Jesse Plemons, a za scenariusz odpowiada Eric Roth („Forrest Gump”, „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, „Narodziny gwiazdy”).

„Zabójca”, reż. David Fincher – premiera: 10 listopada

Trzykrotnie nominowany do Oscara David Fincher powraca z nowym filmem. Twórca takich przebojów jak „Podziemny krąg”, „Siedem”, „Zodiak”, „Social Network” czy „Zaginiona dziewczyna”, tym razem zaprezentuje widzom thriller na podstawie francuskiego komiksu. Tytułowym bohaterem thrillera jest bezwzględny zabójca nękany przez wyrzuty sumienia, przeżywający kryzys emocjonalny, który musi stoczyć walkę ze zleceniodawcami i z samym sobą w międzynarodowej obławie. W roli głównej zobaczymy Michaela Fassbendera, któremu towarzyszyć będzie m.in. Tilda Swinton. Autorem scenariusza jest nominowany do nagrody BAFTA Andrew Kevin Walker („Siedem”), natomiast producentką filmu – nominowana do Oscara Ceán Chaffin („Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”). Obraz trafi najpierw do wybranych kin, a potem na platformę Netflix.

„Maestro”, reż. Bradley Cooper – premiera: 22 listopada

Leonard Bernstein był wybitnym amerykańskim kompozytorem, pianistą i dyrygentem. Komponował muzykę symfoniczną, baletową, filmową i musicalową. Prowadził też programy telewizyjne, pisał książki i felietony, a także pełnił funkcję dyrektora artystycznego najsłynniejszych amerykańskich orkiestr i teatrów operowych. O jego życiu opowie dramat biograficzny „Maestro”. Obraz jest drugim, po „Narodzinach gwiazdy”, filmem wyreżyserowanym przez Bradleya Coopera. Aktor gra w nim również główną rolę, a u jego boku występuje Carey Mulligan w roli żony Bernsteina – Felicji Montealegre. Producentami filmu są Steven Spielberg i Martin Scorsese, a za scenariusz odpowiadają natomiast Bradley Cooper z Joshem Singerem. Film zadebiutuje w kinach 22 listopada, a następnie 20 grudnia na Netflixie.

„Napoleon”, reż. Ridley Scott – premiera: 24 listopada

Joaquin Phoenix i Ridley Scott ponownie połączyli swoje siły, aby stworzyć kolejne widowisko historyczne. Tym razem twórcy przenieśli na duży ekran życiorys słynnego francuskiego cesarza. „Napoleon” przedstawi głównego bohatera jako genialnego stratega o nieustającej ambicji. Obraz skupi się na jego skomplikowanym życiu, walce o władzę nad Europą oraz toksycznej relacji z żoną. – Napoleon jest człowiekiem, który zawsze mnie fascynował. Podbił świat, aby zasłużyć na miłość, a kiedy okazało się, że to nie wystarczyło, podbijał, by ją zniszczyć. I w ten sposób zniszczył samego siebie – mówi Scott. W rolach głównych, oprócz Phoenixa („Gladiator”, „Spacer po linie”, „Ona”, „Joker”), zobaczymy również Vanessę Kirby („The Crown”, „Cząstki kobiety”) oraz Tahara Rahima („Prorok”, „Wąż”). To będzie niesamowite widowisko pełne spektakularnych scen wojennych.

„Biedne istoty”, reż. Yórgos Lánthimos – premiera: 8 grudnia

„Biedne istoty” w reżyserii Yórgosa Lánthimosa to niesamowita opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe). Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna (Mark Ruffalo). Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność.

„Wonka”, reż. Paul King – premiera: 14 grudnia

„Wonka” opowie o losach legendarnego cukiernika przed założeniem jego słodkiego imperium. Po części czarodziej, wynalazca i cukiernik – tak mówi sam o sobie tytułowy bohater w zwiastunie musicalu, którego akcja rozgrywa się przed wydarzeniami z „Charliego i fabryki czekolady”. Film „Wonka” skupi się na losach młodego ekscentryka, który walczy z czekoladowym kartelem, wierząc, że jego magiczne czekoladowe wynalazki mogą zmienić świat. W rolę Willy’ego Wonki wcieli się nominowany do Oscara Timothée Chalamet („Tamte dni, tamte noce”, „Małe kobietki”, „Diuna”, „Do ostatniej kości”), a na ekranie towarzyszyć mu będą m.in. Rowan Atkinson, Olivia Colman i Hugh Grant. Reżyserem filmu jest natomiast Paul King („Paddington”, „Paddington 2”), który jest także współautorem scenariusza.

„Ferrari”, reż. Michael Mann – premiera: 29 grudnia

W tym roku na ekrany kin trafi również filmowa biografia włoskiego kierowcy wyścigowego, konstruktora samochodowego i przedsiębiorcy – Enza Ferrariego. Tytułową postać zagra Adam Driver, natomiast jego żonę, Laurę Ferrari, sportretuje Penélope Cruz. W obsadzie znalazła się również Shailene Woodley, którą zobaczymy w roli Liny Lardi, kochanki Enza. Za kamerą stanął natomiast Michael Mann, twórca słynnej „Gorączki”, który jest również współautorem scenariusza. Akcja filmu rozgrywa się latem 1957 roku. Enzo Ferrari zmaga się z kryzysem zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Rok wcześniej zmarł jego syn Dino, firma znajduje się na granicy bankructwa, a małżeństwo sypie się jak domek z kart. Szansą na ratunek okazuje się udział w niezwykle niebezpiecznym wyścigu dookoła Włoch.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze