1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda
  4. >
  5. Krioterapia włosów – na czym polega zabieg, który za pomocą zimna poprawi wygląd twoich kosmyków?

Krioterapia włosów – na czym polega zabieg, który za pomocą zimna poprawi wygląd twoich kosmyków?

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o krioterapii włosów. (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Oto wszystko, co musisz wiedzieć o krioterapii włosów. (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)
Już starożytni widzieli, że zimno leczy, potem okazało się, że także upiększa i odmładza. Teraz zaś krioterapia podbija rynek włosowy – ujemna temperatura może bowiem przynieść masę korzyści także naszym włosom. Trzeba tylko wiedzieć, jak to ugryźć. Zostańcie z nami, aby odkryć tajniki krioterapii włosów. Spoiler alert: naprawdę warto!

Spis treści:

  1. Krioterapia włosów – co to?
  2. Krioterapia włosów – jak przebiega?
  3. Krioterapia włosów – dla kogo?
  4. Krioterapia włosów – efekty
  5. Krioterapia włosów czy botoks?

Jeśli pierwszy raz spotkaliście się z terminem krioterapia w tym artykule, odsyłamy was do naszego poprzedniego tekstu, w którym wraz z ekspertką tłumaczymy wszystkie kluczowe kwestie w kontekście krioterapii ogólnoustrojowej i estetycznej. Podsumowując: krioterapia to działanie ujemnymi temperaturami na ciało, twarz, a także – jak się okazuje – włosy, by odnieść pewne związane z tym korzyści.

Na rynek fryzjerski krioterapię pioniersko przeniosła firma Brazilian Secrets Hair, która opracowała receptury kosmetyków i połączyła je z ujemną temperaturą wytwarzaną przez stworzone do tego celu urządzenie Hair.TOXX Frozen Machine, które wyglądem przypomina prostownicę. Tak powstał zabieg Ice-Cold Treatment, czyli krioterapia włosów.

Krioterapia włosów – co to?

Krioterapia włosów opiera swoje działanie na typowej krioterapii, czyli „leczeniu zimnem”. W tym przypadku chodzi jednak o regenerację, wzmocnienie i ochronę nawet najbardziej zniszczonych włosów, ponieważ krioterapia włosów poprawia wygląd włosa na zewnątrz i naprawia jego strukturę wewnątrz.

Krioterapia włosów jest bezinwazyjnym zabiegiem pielęgnacyjnym, całkowicie bezpiecznym dla naszych kosmyków. Za pomocą urządzenia o ujemnej temperaturze (średnio ok. -16 stopni Celsjusza) wmrażamy – a właściwie specjalista wmraża – w strukturę włosa składniki odżywcze zawarte w użytych wcześniej specjalnych kosmetykach. Zimno sprawia, że łuska włosa bardziej się domyka i ułatwia wnikanie substancji w głąb pasm.

Głównym bohaterem krioterapii włosów jest kwas hialuronowy, który wypełnia luki międzykomórkowe i naprawia szczeliny między korą a łuską włosa, odbudowując jego strukturę i przywracając optymalny poziom nawilżenia, naturalną gładkość i elastyczność pasm. W ten sposób zostają odbudowane wiązania dwusiarczkowe, które są niszczone zarówno poprzez wysokie temperatury, procesy chemiczne, jak i czynniki środowiskowe, przez które włosy stają się matowe, kruche i pozbawione blasku.

Co więcej, dzięki temu że krioterapia włosów jest zabiegiem odżywiającym i chroniącym łodygę włosa, można ją wykonywać przy rozjaśnianiu, prostowaniu czy koloryzacji. Jest to tak zwana sytuacja win-win – jeśli nie możecie/nie chcecie zrezygnować z wymienionych zabiegów pielęgnacyjnych, po prostu dodajcie do tego krioterapię włosów.

Szczególnie rozważcie krioterapię włosów po ich koloryzacji – krioterapia, która poprawia wchłanianie składników odżywczych i aktywnych, pomoże wydobyć głębię koloru i pozytywnie wpłynie na efekt końcowy.

Czytaj także: Włosing – obalamy mity, potwierdzamy fakty

Krioterapia włosów – jak przebiega?

Jak krioterapia włosów wygląda krok po kroku?

  1. Specjalista zaczyna od umycia nam włosów profesjonalnym szamponem oczyszczającym.
  2. Następnie na lekko wilgotne i rozczesane włosy nakłada regenerujące serum i maskę (produkty przeznaczone do zabiegu krioterapii włosów, które współdziałają z minusowymi temperaturami) w odpowiednich proporcjach.
  3. Teraz czas na użycie maszyny, która z wyglądu przypomina prostownicę, jednak schładza się do niskiej temperatury (tak, szron na płytkach urządzenia jest normalny). Fachowiec przeciąga pasma między płytkami, by zamknąć składniki odżywcze w strukturze włosa, tak by mogły działać w jego głębokich warstwach.
  4. Na koniec włosy zostają umyte, osuszone i wystylizowane.

Czas krioterapii włosów zależy od stanu i długości włosów konkretnej osoby, jednak z reguły waha się od godziny do dwóch.

Zabieg krioterapii włosów warto kilkukrotnie powtórzyć, szczególnie jeśli wasze pasma są mocno zniszczone, osłabione itd. Między zabiegami warto zrobić odpowiednią przerwę – szczegóły z pewnością ustalicie z osobą wykonującą krioterapię włosów.

PS krioterapię włosów radzimy przeprowadzać w profesjonalnych salonach – tylko wtedy będziecie mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany prawidłowo. Owszem, da się przeprowadzić krioterapię włosów w domu, jednak trzeba zaopatrzyć się w specjalny sprzęt i odpowiednie kosmetyki. Pozostaje więc pytanie – czy warto?

Krioterapia włosów – dla kogo?

Jeśli stan waszych włosów was nie cieszy – są suche, matowe i oklapnięte, szczególnie po okresie zimowym – i chcecie, aby na wakacje były odżywione, zregenerowane i nabrały blasku, z czym nie radzą sobie żadne kosmetyki – krioterapia włosów jest dla was. Jest to nieco przewrotne – każda (i każdy z nas) od czasu do czasu boryka się z przesuszonymi, mało elastycznymi włosami, które zdecydowanie potrzebują dogłębnej regeneracji. Szczególnie że narażamy je na takie czynniki, jak promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia powietrza, słona woda czy uszkodzenia mechaniczne. Tak więc owszem, krioterapia włosów jest dla każdego. Na wszystkich rodzajów włosów będzie widać zadowalające efekty, jednak – wiadomo – bardziej spektakularne będą one na włosach mocno zniszczonych, np. takich, które często są prostowane, farbowane, rozjaśniane itd.

Mimo wszystko warto wykonać taki zabieg po lecie, kiedy włosy są osłabione m.in. działaniem słońca i morskiej wody, a także po zimie, gdy pasma są narażone na ciągłe zmiany temperatury i ocieranie o czapki i szaliki, więc zdecydowanie potrzebują odbudowy, wzmocnienia i dodatkowej ochrony.

Krioterapię włosów można także wykonać na włosach kręconych – zabieg nie zmienia bowiem struktury włosa, więc nie zniszczy wam loków, a jedynie je zregeneruje.

Krioterapia włosów – efekty

Znacie to uczucie, gdy nałożycie odżywczą maskę na włosy i stają się one jak z reklamy? Krioterapia włosów daje takie właśnie efekty, tylko zdecydowanie na dłużej.

Włosy po krioterapii przede wszystkim są odbudowane, odżywione i nawilżone, a różnica jest widoczna gołym okiem. Pasma stają się elastyczne, lśniące, sypkie i miłe w dotyku. Włosy proste będą wygładzone, skręt loków zaś zostanie pięknie podkreślony. Poza tym pasma staną się mocne i zdrowe, czyli takie, jakie chciałybyśmy, aby były zawsze, a także bardziej odporne na negatywne czynniki zewnętrzne.

Efekty krioterapii włosów utrzymują się nawet do 6 tygodni (jest to oczywiście zależne od konkretnej osoby). Co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się tym, jak krioterapia wpływa na włosy? Kluczowa jest pielęgnacja domowa po zabiegu krioterapii, czyli m.in. używanie odpowiednich produktów, takich jak odżywiające i nawilżające odżywki czy maski; mycie włosów w letniej wodzie, nie w gorącej; ograniczanie korzystania z urządzeń do stylizacji włosów itp.

Czytaj także: Kosmetyki do długich włosów, czyli jak mieć mocne, zdrowe i lśniące pasma

Krioterapia włosów czy botoks?

Rynek fryzjerski oferuje różne zabiegi na włosy, które zauważalnie poprawią ich kondycję. W zależności od ich stanu i efektu, jakiego oczekujecie, możecie zdecydować się m.in. na botoks, nanoplastię, keratynowe prostowanie włosów czy właśnie krioterapię włosów.

Jeśli nie chcecie ingerować w ich strukturę, najlepszą opcją jest krioterapia lub botoks. Oba zabiegi mocno zregenerują i odżywią włosy, wpływając pozytywnie na ich wygląd. Gdzie leży różnica? Krioterapia – poprzez wykorzystanie ujemnych temperatur – działa bardziej kompleksowo, wnikając głębiej w strukturę włosa. Botoks z założenia też działa wewnątrz włosa, jednak nie z taką intensywnością – bardziej skupia się na tym, co na zewnątrz. Ponadto krioterapia włosów lepiej zadziała na mocno zniszczone kosmyki. Jeśli więc zależy wam na głębokiej regeneracji, krioterapia może być dobrym rozwiązaniem. Warto jednak zaznaczyć, że efekty botoksu utrzymują się dłużej – nawet do 3 miesięcy. Mimo wszystko najlepiej skonsultować stan naszych włosów ze specjalistą, który podpowie, jaki zabieg pozwoli nam osiągnąć upragnione efekty. To co, kto umawia wizytę na weekend?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze