Tożsamośc Laili Shukri jest owiana tajemnicą, mimo to jej książki biją w naszym kraju rekordy popularności. Pisze o codzienności kobiet, które postanowiły związać się z arabskimi milionerami, bo ci obiecali im życie arabskich księżniczek. Ich losy często jednak nie mają nic wspólnego z bajkową rzeczywistością.
O jej biografii wiemy niewiele. Jest Polką i, jak przyznaje, żoną jednego z najbogatszych szejków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, przed którym ukrywa swoją działalność pisarską. Jej ujawnienie mogłoby, przez obowiązujące w krajach arabskich prawo szariatu, być dla niej niebezpieczne. W swoich książkach zdradza bowiem intymne szczegóły z życia kobiet, które postanowiły związać się z wpływowymi mężczyznami pochodzenia arabskiego. Pisze więc pod pseudonimem i, choć jej twórczość w Polsce bije rekordy popularności, nie zdradza swojej tożsamości.
„Nie jestem muzułmanką, natomiast bardzo interesuję się islamem i w swoich książkach, również w powieści »Jestem żoną szejka«, dużo piszę na ten temat, przedstawiam historie, tradycje. Uważam, że jest to religia, o której nadal bardzo mało wiemy i staram się również przekazywać na ten temat wiedzę w swoich książkach. Często uczęszczam na spotkania towarzystwa muzułmanek, również Amerykanek i Brytyjek, które przeszły na islam, i tam poznaję ich historie – mówiła w wywiadzie dla księgarni internetowej Inverso, który można obejrzeć na platformie YouTube. Laila Shukri wystąpiła w nim w burce, a postprodukcji zniekształcono jej głos tak, by rozpoznanie jej nie było możliwe.
Pisarsko zadebiutowała w 2014 roku książką „Perska miłość”. To wzruszająca historia o studiującej turystykę Lidce, która dostaje nieoczekiwaną propozycję wyjazdu na roczne stypendium językowe do Kuwejtu. Tam poznaje Hassana, z którym bardzo szybko wchodzi w związek. Mężczyzna po kilkudniowej podróży prosi ją o rękę i obiecuje, że będzie żyła jak arabska księżniczka. Polka decyduje się na ślub i szybko zachodzi w ciążę. Za namową męża przerywa studia i traci kontakt z rodziną, a jej życie zmienia się zupełnie, gdy do ich domu sprowadzają się matka i siostra Hassana. Od momentu ślubu Lidka mierzy się z konsekwencjami zderzenia w jej życiu dwóch zupełnie różnych kultur: zachodniej i muzułmańskiej. Książka okazała się na tyle popularna, że Laila Shukri dwa lata później napisała jej kontynuację, w tym roku ukazał się już 9 tom z tej serii. W 2023 roku na rynku wydawniczym jest już dostępnych 18 książek Laili Shukri.
Większość jej powieści powtarza zamysł jej pierwszej książki – opowiada historie kobiet, które związały się z arabskimi milionerami. Najbardziej osobistą książką w dorobku pisarskim autorki jest wydana w 2016 roku „Jestem żoną szejka”, w której autorka opowiada o swoim tajemniczym życiu – zdradza kim była, zanim zaczęła pisać książki oraz jak została żoną szejka i jak dziś wygląda jej życie. To jedna z najchętniej czytanych książek jej autorstwa.
Przygodę z książkami Laili Shukri warto zacząć od książek z cyklu „Perska miłość”. Najlepiej czytać je w kolejności:
- Perska miłość”
- „Perska zazdrość”
- „Perska namiętność”
- „Perska nienawiść”
- „Perska zmysłowość”
- „Perska kobiecość”
- „Perska niepewność”
- „Perska wytrwałość”
- „Perska czułość”.
Kolejność czytania pozostałych książek jej autorstwa jest dowolna, bo Laila Shukri w każdej z nich opowiada zupełnie inną historię.