1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Helen Mirren jako szefowa rządu Izraela. „Golda” filmem otwarcia festiwalu „Kamera Dawida”

Helen Mirren jako szefowa rządu Izraela. „Golda” filmem otwarcia festiwalu „Kamera Dawida”

Helen Mirren jako Golda Meir (Fot. materiały prasowe)
Helen Mirren jako Golda Meir (Fot. materiały prasowe)
Różnorodny i otwierający na innych. Skupiający się na losach jednostek, a nie na polityce. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida” właśnie wystartował. Filmy będzie można oglądać stacjonarnie oraz online.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida”, który istnieje nieprzerwanie od 2003 roku, jest przeglądem najnowszego kina międzynarodowego poruszającego szeroko rozumianą „tematykę żydowską”. „Jesteśmy otwarci na bardzo różne sposoby myślenia o filmie i kulturze żydowskiej, zwłaszcza że odbiorcy naszego wydarzenia w większości nie są pochodzenia żydowskiego, zatem nie bez przyczyny nasz festiwal jest festiwalem filmów o »tematyce żydowskiej«, a nie »izraelskich« czy »żydowskich«. Poprzez »tematykę żydowską« rozumiemy filmy, które prezentują historię, tradycję, kulturę i współczesne życie Żydów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Warszawy jako przedwojennego centrum żydowskiego życia w Polsce i Europie” – opisują organizatorzy.

– To najstarszy i największy tego typu festiwal w Polsce, największy w Europie. Kiedy dziennikarze pytają mnie, jak jednym słowem mogę opowiedzieć o festiwalu, odpowiadam „różnorodność”. Różnorodność i synkretyzm, które otwierają na innego, na doświadczenie myślenia o tym, co nie jest nasze albo co może jest w części nasze – powiedział w rozmowie z TVN24 Ignacy Strączek, wicedyrektor festiwalu. – Jest to festiwal, który skupia się na losach jednostek, nie na polityce. Na poszczególnych aspektach kultury, a nie na wielkich procesach. Oczywiście nie możemy uciec od zagłady, bo to jest doświadczenie, od którego w kulturze żydowskiej nie da się uciec, ale staramy się iść w stronę współczesności – dodał.

W trakcie tegorocznego wydarzenia widzowie zobaczą ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z całego świata. Wiele z nich polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć tylko podczas tegorocznej edycji WJFF. W wielu produkcjach pojawią się silne postaci kobiece, ale nie zabraknie też filmów nawiązujących do dwóch ważnych rocznic, które są obchodzone w tym roku. W programie zobaczymy też sekcję filmów niemieckich, holenderskich, ukraińskich, francuskich, austriackich, włoskich, duńskich, brytyjskich, amerykańskich, kanadyjskich oraz brazylijskich odnoszących się do współczesnego życia diaspor żydowskich.

„Golda” Guy’a Nattiva filmem otwarcia 21. WJFF

Gale otwarcia i zamknięcia festiwalu odbędą się tradycyjnie w Muzeum POLIN. Bohaterką gali otwarcia będzie premierka Golda Meir nazywana „Żelazną Damą Izraela”. Dramat historyczny „Golda” w reżyserii laureata Oscara Guy’a Nattiva miał swoją światową premierę na Berlinale. Otworzył także Jerusalem International Film Festival, a podczas 21. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej obędzie się jego polska premiera. To fascynujący obraz pokazujący jednostkę na szczytach władzy, w samym środku Wojny Jom Kipur. Odtwórczynią głównej roli jest charyzmatyczna laureatka wielu nagród – m.in. Oscara, trzech Złotych Globów, dwóch wyróżnień dla najlepszej aktorki w Cannes oraz nagrody dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji – Helen Mirren.

Akcja filmu rozgrywa się w 1973 roku. Zaatakowany przez Egipt i Syrię Izrael znajduje się w bardzo trudnym położeniu. To tło opowieści o Goldzie Meir. Film Nattiva ukazuje wojnę toczoną na dwóch frontach podczas jednego z najważniejszych świąt judaizmu. Wojna pokazywana jest z perspektywy sztabów i tonących w kłębach dymu papierosowego gabinetów polityków. Tłem dla postaci zmagającej się ze śmiertelną chorobą premierki zaatakowanego kraju są generałowie i ministrowie. Warto przypomnieć, że Golda była nazywana „Żelazną Damą” na długo przed tym, jak tymi słowami zaczęto opisywać Margaret Thatcher. „Golda” opowiada jednak nie tylko o wybitnej jednostce, ale też o kulisach światowej polityki oraz o Izraelu, który w momencie jego premiery obchodzi 75-lecie swojego powstania.

Festiwal dwóch rocznic

W programie 21. WJFF znajdziemy również filmy nawiązujące do dwóch ważnych rocznic. Z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim Fundacja Kamera Dawida została zaproszona przez Muzeum POLIN do współtworzenia programu filmowego towarzyszącego tej ważnej rocznicy. Dlatego właśnie mottem tegorocznej edycji są słowa zaczerpnięte z przemówienia Mariana Turskiego: „Nie bądź obojętny”. W 2023 roku przypada także 75. rocznica powstania państwa Izrael, dlatego fundacja przygotowała również specjalną sekcję filmów izraelskich. Jak co roku partnerem wydarzenia jest Ambasada Izraela w Polsce. W programie – obok filmów portretujących współczesny Izrael oraz tych, które będą odnosiły się do rocznicy powstania w getcie warszawskim – zobaczymy także filmy o współczesnym życiu żydowskim, filmy kulinarne oraz wiele innych.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „Kamera Dawida” (WJFF) odbędzie się w dniach 23–29 października w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, kinie Muranów, kinie Kinogram (Fabryka Norblina) oraz w JCC Warszawa. Wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy. Dzięki VOD Warszawa festiwal dotrze do widzów nawet z najdalszych zakątków Polski. Pokazy online dostępne będą na ogólnopolskiej platformie w dniach 1–30 listopada 2023 roku. Głównym Partnerem Festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Festiwal współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze