1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Arkadia” – nowa wystawa czasowa w Muzeum Narodowym w Warszawie

„Arkadia” – nowa wystawa czasowa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Franz von Stuck, „Taneczny krąg”, 1910, Muzeum Narodowe w Warszawie
Franz von Stuck, „Taneczny krąg”, 1910, Muzeum Narodowe w Warszawie
Zobacz galerię 6 zdjęć
Mit Arkadii, wywodzący się m.in. z sielanek Wergiliusza, to wyobrażenie świata idealnego, w którym panuje niezmienny ład, a jego mieszkańcy doświadczają błogiego szczęścia, wiecznej młodości, wolności i swobodnej erotyki. Do tego świata zaprasza nas nowa wystawa czasowa w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Na wystawie „Arkadia” w Muzeum Narodowym zostaną zaprezentowane różnorodne interpretacje tematu, który na stałe zagościł w kulturze europejskiej. Od czasów nowożytnych motywy arkadyjskie wciąż powracają w twórczości artystów przedstawiających piękną krainę pasterek i pasterzy, nimf i satyrów. Do treści tych nawiązują także metaforycznie, na różne sposoby wyrażając tęsknotę człowieka za szczęściem. Topos Arkadii znalazł swój wyraz w obrazach dworskich ogrodów, siedzib ziemiańskich, egzotycznych krain czy malowniczych regionów, gdzie można odczuć harmonijną więź z przyrodą.

François Boucher, „Uroki wiejskiego życia”, 1735–1740, Musée du Louvre, Paryż François Boucher, „Uroki wiejskiego życia”, 1735–1740, Musée du Louvre, Paryż

Na ekspozycji będzie można podziwiać dzieła sztuki od wczesnego renesansu do współczesności: obrazy, rzeźby, rysunki i ryciny, fotografie, a także znakomite przykłady rzemiosła artystycznego, np. ceramikę i kostiumy. Zobaczymy obiekty ze zbiorów MNW, ale także obrazy z innych kolekcji polskich oraz muzeów zagranicznych. Pojawią się wielkie nazwiska malarstwa europejskiego: Claude Lorrain, François Boucher, Jean-Baptiste Pater, Camille Corot, Henryk Siemiradzki, Arnold Böcklin, Pierre Bonnard, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski. Nie zabraknie też prac najmłodszego pokolenia artystów i kolektywów artystyczno-społecznych, nawiązujących do mitu Arkadii poprzez refleksję o stanie Ziemi i degradacji przyrody wskutek postępu technologicznego.

Wystawę czasową „Arkadia” odwiedzać będzie można od 17 listopada 2023 roku do 17 marca 2024 roku. Kuratorami wystawy są dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez (Muzeum Narodowe w Warszawie) i prof. Antoni Ziemba (Uniwersytet Warszawski). Wystawa zawiera treści, które mogą zostać uznane za nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży.

Źródło: materiały prasowe MNW

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze