1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Produkcja o Holokauście, jakiej jeszcze nie było. Co wiemy o „Strefie interesów” Jonathana Glazera?

Produkcja o Holokauście, jakiej jeszcze nie było. Co wiemy o „Strefie interesów” Jonathana Glazera?

Kadr z filmu „Strefa interesów” (Fot. materiały prasowe Gutek Film)
Kadr z filmu „Strefa interesów” (Fot. materiały prasowe Gutek Film)
Premiera „Strefy interesów” Jonathana Glazera ze zdjęciami Łukasza Żala coraz bliżej – film trafi do polskich kin już 8 marca. Co wiemy o produkcji określanej „wstrząsającą opowieścią o domowej idylli w cieniu krematoriów”?

Światowa premiera „Strefy interesów” odbyła się 27 maja podczas 76. edycji festiwalu w Cannes. Już wtedy nowy film Brytyjczyka Jonathana Glazera – reżysera „Sexy Beast” oraz kultowego „Under the Skin” ze Scarlett Johansson, a także twórcy teledysków Radiohead i Massive Attack – zdobył uznanie krytyków i był szeroko komentowany przez media. Docenili go także jurorzy – produkcja została bowiem nagrodzona Grand Prix w konkursie głównym festiwalu.

Polsko-brytyjsko-amerykańska produkcja w reżyserii Jonathana Glazera mówi bowiem o Holokauście w sposób, jakiego jeszcze w kinie nie było. Wyprodukowany przez Ewę Puszczyńską film ze zdjęciami Łukasza Żala to wstrząsająca opowieść o domowej idylli w cieniu krematoriów na podstawie książki Martina Amisa z 2014 roku. Komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolf Höss i jego żona Hedwiga próbują ułożyć sobie rodzinne życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu. Kamera przygląda się codziennemu funkcjonowaniu małżeństwa, ich dwójce dzieci, mamy Hedwigi oraz służby.

Kadr z filmu „Strefa interesów” (Fot. materiały prasowe Gutek Film) Kadr z filmu „Strefa interesów” (Fot. materiały prasowe Gutek Film)

„Hoss i jego żona przypominają bohaterów upiornej bukoliki. Ich codzienna egzystencja wydaje się zestrojona z rozkwitającą przyrodą. Zaś nuda jest doświadczeniem niemal epifanijnym. Małżeństwo spędza czas na rozmowach i zabawach z dziećmi, w ogrodzie i nad rzeką. On musi wyjechać, by zabijać Żydów jeszcze skuteczniej i na większą skalę, ale Ona nie chce opuszczać raju, w którym posadziła kwiaty. Konflikt rodem z melodramatu, choć film jest przecież horrorem. Źródłem egzystencjalnej grozy pozostaje sam kontekst – świadomość tego, że za murem dochodzi do największej zbrodni w dziejach ludzkości” – pisze w swojej recenzji Michał Walkiewicz, dziennikarz filmowy i redaktor naczelny portalu Filmweb.pl.

W główne role „Strefy interesów” wcielili się Sandra Hüller („Toni Erdmann”) oraz Christian Friedel („Biała wstążka”, „Babilon Berlin”. Za produkcję po polskiej stronie odpowiada wspomniana Ewa Puszczyńska („Ida”, „Zimna wojna”, „The Silent Twins”), z kolei po stronie brytyjskiej – James Wilson. Autorem zdjęć jest dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal. Film został w całości zrealizowany w Polsce, przede wszystkim w Oświęcimiu, w pobliżu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Kadr z filmu „Strefa interesów” (Fot. materiały prasowe Gutek Film) Kadr z filmu „Strefa interesów” (Fot. materiały prasowe Gutek Film)

„Strefa interesów” w kinach od 8 marca 2024 roku.

Źródła: materiały prasowe Gutek Film; M. Walkiewicz, „Dźwiękoszczelni”, filmweb.pl [dostęp: 08.01.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze