1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Sherlock Holmes powraca do futurystycznego Londynu. Druga część audiobooka „Becoming Sherlock” jest już dostępna – czyta Filip Kosior

Sherlock Holmes powraca do futurystycznego Londynu. Druga część audiobooka „Becoming Sherlock” jest już dostępna – czyta Filip Kosior

Filip Kosior czyta audiobook „Becoming Sherlock – Odmieńcy” (Fot. Jan Walewski/Pick a Voice)
Filip Kosior czyta audiobook „Becoming Sherlock – Odmieńcy” (Fot. Jan Walewski/Pick a Voice)
Najsłynniejszy detektyw wszech czasów powrócił i zadomowił się na Storytel. To właśnie tam kilka dni temu zadebiutował audiobook „Becoming Sherlock – Odmieńcy”, który czyta aktor Filip Kosior. To druga część trylogii. Czego nowego o Sherlocku dowiemy się z tej opowieści?

Chyba nie było lepszego momentu na premierę wciągającego audiobooka o przygodach słynnego detektywa niż początek wakacji. Bez względu na to, czy planujecie wypoczynek na plaży, czy spacer po górskich szlakach, audiobook będzie miłym towarzyszem podróży.

Czytaj także: Najlepsze książki do pociągu. 5 tytułów, od których nie będziecie mogli się oderwać

Najpierw jednak sięgnijcie po pierwszą część historii Sherlocka – „Becoming Sherlock – Czerwony Krąg”, która trafiła na Storytel w 2023 roku. „Odmieńcy” są bowiem jej kontynuacją. Zresztą „Czerwony Krąg” od razu po premierze zyskał masę fanów, którzy docenili zarówno wartką akcję opowieści, jak i jej nowatorską formę – zestawienie postaci z wiktoriańskiej Anglii i futurystycznej wizji Londynu XXI wieku, dlatego tym bardziej warto. Czego możemy spodziewać się w drugiej części trylogii?

„Becoming Sherlock – Odmieńcy” – o czym jest audiobook?

Najnowsza historia poświęcona inteligentnemu, spostrzegawczemu i nieco ekscentrycznemu detektywowi rozpoczyna się od wprowadzenia zupełnie nowej postaci. Raymond Bannister to zamożny mężczyzna prowadzący spokojne życie. Pewnego dnia otrzymuje tajemniczą przesyłkę od nieznanego nadawcy, a jakiś czas później… zostaje znaleziony martwy w brudnej alejce. Co się stało? Inspektor Greg Lestrade nie ma bladego pojęcia. Na szczęście zna pewnego detektywna, który świetnie nada się do tej sprawy.

Splot wydarzeń zaprowadzi Sherlocka w przeszłość, a dokładniej – do Indii, gdzie detektyw skonfrontuje się z grupą niezwykle utalentowanych dzieci, nazywających siebie Odmieńcami. Czy jednak rozwiązanie tej sprawy będzie dziecinnie proste? Przekonajcie się sami.

– Zebranie niektórych z najbardziej rozpoznawalnych postaci Doyle'a i przeniesienie ich do mrocznego, dekadenckiego świata Londynu przyszłości było niezwykłym zadaniem. „Becoming Sherlock – Odmieńcy” przybliżają współczesny problem inżynierii genetycznej i jej mrożące krew w żyłach skutki – szczególnie kiedy chciwość bierze górę nad etyką. Dzięki człowieczeństwu Watsona i błyskotliwości Holmesa nasi bohaterowie próbują wymierzyć sprawiedliwość niegodziwcom, a przy okazji poznać nowych przyjaciół, którzy zamiast zaufania budzą raczej niepokój – zdradza zarys fabuły Sarah J. Naughton, współautorka trylogii „Becoming Sherlock” wraz z Anthonym Horowitzem, pomysłodawcą serii.

Okazuje się, że wykreowanie nowego Sherlocka było nie tylko świetną przygodą, ale też dużym wyzwaniem. – W moich dwóch powieściach mocno odnosiłem się do świata stworzonego przez Arthura Conana Doyle’a. Ale stworzenie nowego Sherlocka od podstaw to coś zupełnie innego. Akcja audiobooków z serii „Becoming Sherlock” to opowieści, w których spotkamy wszystkich znanych nam bohaterów z klasycznych historii o genialnym detektywie – samego Holmesa i Johna Watsona, ale też panią Hudson czy sierżanta Lestrade’a. W naszych opowiadaniach przenosimy ich w wyimaginowaną przyszłość i konfrontujemy z nowymi zbrodniami i zagadkami. Jednocześnie starałem się pozostać wierny temu, kim i czym są. Dla czytelnika oznacza to, że wszystko jest jednocześnie znajome i nieznane, nowe i stare. I mam nadzieję, że to ponowne odkrycie Holmesa będzie niezłą zabawą – mówi Horowitz, który jest także twórcą „Morderstwa z Midsomer”, „Wojny Foyle’a” oraz serii o detektywie Aleksie Riderze.

Czytaj także: „Sherlock” z Benedictem Cumberbatchem powróci? Twórca serialu zabrał głos

Sherlock Holmes w interpretacji Filipa Kosiora

Dostępny na Storytel audiobook – zarówno pierwsza, jak i druga część – czytany jest przez Filipa Kosiora, który zachwycił słuchaczy już swoją interpretacją „Czerwonego Kręgu”. Z pewnością nie inaczej będzie w przypadku tej części. Zresztą aktor specjalizuje się w kryminałach i nie ukrywa, że zawsze z wielką radością wraca do pracy nad produkcjami, w których pojawia się postać kultowego detektywa:

– Czytanie opowieści o Sherlocku Holmesie to nie tylko przyjemność, ale i zaszczyt. Nadawanie życia takim klasycznym bohaterom w nowej odsłonie daje ogromną satysfakcję. Jednocześnie jest to powrót do postaci, których kanoniczne rysy każdy zna i lubi, a z drugiej strony każda nowa opowieść to odkrycie innego spojrzenia na te niezwykle pojemne charaktery. Ekscentryczność Sherlocka Holmesa jest jedyna w swoim rodzaju, każdy inny detektyw w literaturze zawsze będzie do Sherlocka porównywany. I to właśnie to obcowanie z postacią źródłową dla gatunku stanowi o różnicy w podejściu do jej interpelacji. Każdy widzi i słyszy Holmesa na swój sposób i tym wyobrażeniom jakoś trzeba sprostać. Świat wykreowany w „Becoming Sherlock – Odmieńcy” jest niezwykle wciągający i zdecydowanie wybija się na pierwszy plan, a do tego tajemnica, która otacza tytułowego bohatera, sprawia, że nie można się uwolnić od myśli: kim w ogóle jest Sherlock Holmes? Skąd się wziął? Co go spotkało, zanim pojawił się w tej opowieści? – podsumowuje czytający całą trylogię Filip Kosior.

Nie dziwi zatem fakt, że użytkownicy Storytel doceniają lektora w takim wcieleniu i zgodnie z tym, co piszą w komentarzach pod produkcją – uważają takie zestawienie za najlepsze z możliwych.

Audiobooki z serii „Becoming Sherlock” są dostępne wyłącznie w aplikacji Storytel.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze