1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Sopot Jazz 2011 Festival rozpocznie się w październiku

Sopot Jazz 2011 Festival rozpocznie się w październiku

W dniach 20-22 października 2011 r. odbędzie się dziewiąta edycja Sopot Jazz Festival. Na scenach sopockich klubów zabrzmią jazzowe nuty z różnych zakątków świata, m.in. z Brazylii, Trynidad i Tobago, Maroko i Węgier.

Imprezę otworzy wystawa zdjęć Manfreda Lebera ubarwiona w tle projekcjami multimedialnymi w nowo otwartej Zatoce Sztuki (Sopot, ul. Mamuszki).

Pierwszego dnia zaplanowano trzy koncerty na dwóch scenach muzycznych.

W Zatoce Sztuki wystąpią:

- Anthony Joseph & Courtney Jones, artyści o karaibskich korzeniach, zamieszkujący i tworzący obecnie w Anglii. Joseph okrzyknięty najbardziej innowacyjnym i ekscytującym głosem Wielkiej Brytanii jest także uznanym poetą, pisarzem i wykładowcą kreatywnego pisania na Uniwersytecie Birkbeck. Jones jest bębniarzem i perkusistą wykorzystującym w muzyce charakterystyczny steelpan, narodowy instrument Trynidadu i Tobago.

- Mihaly Dresch Quartet – prowadzony przez węgierskiego saksofonistę Mihaly Drescha, jednego z najciekawszych muzyków jazzowych i folkowych na współczesnej budapesztańskiej scenie. Dresch stworzył nowy trend w muzyce współczesnej, połączenie amerykańskiego free- jazzu z elementami tradycyjnej muzyki ludowej Węgier.

Na scenie Spatifu zagra Ireneusz Wojtczak, trójmiejski saksofonista, kompozytor, aranżer, flecista. Ma na swym koncie niebagatelny dorobek w postaci nagrody Fryderyka 2000 ("muzyka alternatywna"), Polish Dance Awards (2001), współpracy m.in. z Januszem Muniakiem, Leszkiem Możdżerem, Tymonem Tymańskim. Dźwięki Wojtczaka są dobrze znane fanom z "Melisy" Przemka Dyakowskiego, gdzie przepięknie zagrał na flecie. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współtwórca trójmiejskiej grupy GROOVEKOJAD. W 2008 roku uznany za Największą Indywidualność Jazzową.

Drugiego dnia festiwalu, 21 października br., w klubie Versalka  wystąpią:

- Stephen Riley & Guests, tenorowy saksofonista koncertujący i nagrywający z Wyntonem Marsalisem, Harry'm Connick Jr., Marcusem Robertsem i Ray'em Charley. Nagrodzony przez International Association of Jazz Education nagrodą Clifford Brown/ Stan Gretz Fellowship Award. Obecnie prowadzi trio z basistą Nail'em Caine i perkusistą Jasonem Marsalisem, a także współpracuje z Organ Dave Stryker's Organ Quartet.

- Robert Majewski Quartet - trębacz, kompozytor, aranżer. W latach 1986-90 był solistą Big Bandu "Studio S 1" Polskiego Radia pod dyr. Andrzeja Trzaskowskiego. Występował z Orkiestrą "Eropean Broadcasting Union" w Kopenhadze i w Amsterdamie a od 1997 roku jest członkiem "Jazz Baltica Ensemble". W 1998 roku w Stuttgarcie, Robert Majewski wraz z Urszulą Dudziak wystąpił na koncercie z okazji 75 rocznicy urodzin J.E. Berendta z programem Komedy. Obecnie jest wykładowcą trąbki na Wydziale Jazzu w ZPSM II - go stopnia im. F. Chopina w Warszawie.

- Maciej Grzywacz Quartet – trójmiejski gitarzysta, kompozytor i aranżer. Na swoim koncie, oprócz autorskich albumów, ma dwie nominowane do Fryderyka płyty zespołu (0-58) oraz udział w nagraniach i koncertach z Avishaiem Cohenem, Tylerem Hornby, Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Jakobem Dinesenem, Adamem Pierończykiem, Piotrem Lemańczykiem, Jackiem Kochanem oraz Wojciechem Staroniewiczem. Koncertował m. in. w Kanadzie, Izraelu, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Austrii, Rumunii i na Węgrzech.

Ostatniego dnia Sopot Jazz Festival 2011, 22 października br., w Sali Columbus Hotelu Sheraton zagrają:

- Majid Bekkas Group – marokańczyk, profesor gitary, wirtuoz charakterystycznych gitar- oud i guembr, piosenkarz. Zaistniał na europejskiej scenie jazzowej dzięki współpracy z Archie Sheep, Louise Scalvis, Flavio Boltro i Klausem Doldingerem. Obdarzony wyjątkowym głosem, określanym „lekarstwem dla duszy”. Dotychczas wydał sześć albumów, ostatni "Kalimba" trafił do sprzedaży w 2007 roku.

- Hermeto Pascoal Group - brazylijski kompozytor, uznany za niezwykłą osobowość muzyczną w historii brazylijskiej muzyki. Mistrz aranżacji i improwizacji. Już jako dziecko odtwarzał dźwięki z wody, tworzył instrumenty z dyni, konstruował ze złomu instalacje, które wydawały niesamowite brzmienie. Znany ze swego talentu i niespotykanej kreatywności jest atrakcją festiwali jazzowych. Dziś Hermeto jest członkiem 5 zespołów, świetnie łączy współpracę i komponowanie w tym czasie.

Na zakończenie w Klubie Sfinks 700 wystąpi Soweto Kinch, brytyjski saksofonista altowy i raper. Zadebiutował w roli wykonawcy i aranżera z Crosby's Jazz Jamaica All Stars w 2001 roku w albumie Massive, który zawierał jego własne aranżacje jazzowe "Vitamin A". Kinch jest laureatem wielu muzycznych wyróżnień, m.in. Nagrody Wschodzącej Gwiazdy w 2002 roku na BBC Jazz Awards oraz MOBO (w 2003 i w 2007) dla Najlepszego Muzyka Jazzowego.

Dyrektorem artystycznym Sopot Jazz Festival 2011 jest Adam Pierończyk.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze