1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

“Japonia patrzy na zachód” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Od 17 maja 2011 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się wernisaż wystawy "Japonia patrzy na Zachód: Wpływy zachodnie w sztuce japońskiej w okresie 1720–1912".

W skutek zamknięcia granic Japonii i jej izlacji ze światem w latach 1600–1868, wymiana kulturalna między tym krajem a państwami zachodnimi niemal zamarła. Kontakty ograniczały się jedynie do handlu z Holendrami i Chińczykami pod ścisłym nadzorem rządu japońskiego.

Wystawa "Japonia patrzy na Zachód" pokazuje, że w zachodnie wpływy na sztukę i życie były znacznie większe niż mogłoby się wydawać. Przez ponad dwieście lat importowano do Europy wyroby produkowane specjalnie na zamówienie (głównie ceramikę, lakę, tkaniny), a także przewożono przedmioty codziennego użytku do Japonii. Otwarcie japońskich granic po przewrocie Meiji w 1868 spowodowało ogromny przepływ dóbr kultury w obu kierunkach, co w Europie i Ameryce wpłynęło na powstanie dzieł sztuki, w stosunku do których używa się dziś określenia japonizujące. Wystawa pokazuje ten drugi aspekt – wpływ kultury zachodniej na sztukę japońską.

Obiekty z kolekcji Japanese Gallery Londynie pozwalają Muzeum Manggha zaprezentować niektóre z tematów, w których pojawiają się zachodnie elementy w kulturze i sztuce Japonii okresu 1700–1900.

Wystawa potrwa do 16 października 2011.

Więcej informacji na stronie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze