fbpx

Marsylia i Koszyce – tegoroczne Europejskie Stolice Kultury

Europejska Stolica Kultury
123rf.com

W najbliższy weekend we francuskiej Marsylii odbędzie się inauguracja tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury. Ta sama ceremonia zostanie powtórzona 19 stycznia w słowackich Koszycach.
Co roku dwa europejskiej miasta otrzymują miano Europejskich Stolic Kultury. W 2013 roku zaszczytne miano przypadło Marsylii i Koszycom i te miasta powinny stać się centrami tegorocznej turystyki kulturalnej. A będzie co podziwiać.

Marsylia jest czwartym z rzędu utytułowanym mianem Europejskiej Stolicy Kultury francuskim miastem (po Paryżu, Lille i Awinionie). Z tej okazji szykuje się prawdziwe wydarzenie – gigantyczna wystawa prezentująca prace artystów, takich jak Picasso, Matisse, Van Gogh czy Cezanne. Pod nazwą „Le Grand Atelier du Midi” ruszy ona w połowie czerwca w Palais Longchamp w Marsylii.

Za to przez cały rok zwiedzić będzie można świeżo wybudowane Muzeum Cywilizacji Europejskich, przebudowany i odrestaurowany Stary Port – Dock des Suds oraz zwiedzić stałą ekspozycję o nazwie „Ścieżki Śródziemnomorskie” w nowym obiekcie – Centre Regional de la Mediterrannee.

Z kolei w bliższych nam słowackich Koszycach, z okazji nadania tytułu ESK, czeka na odwiedzających ponad 300 wydarzeń, w tym m.in. festiwal muzyki ludowej i „Koncert porozumienia”, w którym zagrają etniczne zespoły z Europy Środkowej, w tym z Polski. Ponadto w Koszycach wybudowano dziewięć nowych centrów kultury, jeden z basenów przebudowano na galerię, a w dawnych koszarach utworzono Kulturpark.

W Polsce Europejską Stolicą Kultury zostanie Wrocław – w 2016 roku.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze