fbpx

„Skarby Korony Hiszpańskiej” w Muzeum Narodowym w Krakowie

Materiały prasowe

Na wystawie „Skarby Korony Hiszpańskiej” zostały zgromadzone Obrazy, naczynia, skrzynie, komody, rzeźby, hełmy i porcelanowe figurki pochodzące pochodzące z końca XV, XVI, XVII, XVIII i XIX wieku. Są one świadectwem zmian i rozwoju gustów oraz sztuki w Hiszpanii na przełomie poprzednich wieków. Wystawa odbywa się od 13 lipca do 9 października 2011.

To pierwsza tak duża i ważna prezentacja sztuki hiszpańskiej w Polsce. Zobaczymy zabytki najwyższej klasy artystycznej, które stanowią krótki przewodnik po historii kolekcji królewskiej, zarządzanej obecnie przez instytucję powołaną do opieki nad zbiorami ruchomymi i nieruchomościami zgromadzonymi przez Rodzinę Królewską w zamkach, pałacach, rezydencjach i klasztorach hiszpańskich. Wszystkie te obiekty zostały przekazane przez Rodzinę Królewską społeczeństwu, aczkolwiek z zachowaniem prawa ich wieczystego użytkowania. Kolekcje Królewskie odzwierciedlają zmienność gustów dworu, jego wpływ na społeczeństwo oraz zamiłowanie do sztuki krajowej i zagranicznej.

Wśród arcydzieł sprowadzonych do Krakowa, autorstwa największych mistrzów w dziejach historii sztuki – El Greca, Goi, Ribery, Tycjana, Veronesego, Zurbarána – dla Polaków ważne są namalowane przez Marcina Kobera portrety wyobrażające późniejszego króla Zygmunta III Wazę i Annę Marię Wazównę. Na wystawie znajdą się także znakomite dzieła rzemiosła artystycznego, srebra, zbroje, porcelana, szkło i meble. Te skarby użyczyły m.in.: Palacio Real de Madrid, Real Monasterio de Sta. Clara de Tordesillas, Monasterio de las Descalzas Reales, El Escorial, Reales Alcázares.

„Intensywność estetycznych doznań potęguje umieszczenie obok siebie obrazów XVI-wiecznych mistrzów: „Adoracji imienia Jezusa” El Greca, z którego wyłania się szereg istot ziemskich i niebieskich, „Boga Ojca i Ducha Świętego” Veronesego, o którym mówi się, że przedstawia popiersie Boga, „Ecce Homo” Tycjana, czyli przejmujący obraz ubiczowanego Chrystusa w cierniowej koronie i „Złożenie Chrystusa do grobu” Domenico Tintoretta – przykład przepięknej, wielopostaciowej kompozycji. – El Greco choć jest Hiszpanem, kształcił się jednak w Wenecji i reprezentuje malarstwo włoskie. Jego obrazami zachwycił się m.in. Karol V, który namiętnie zaczął je kolekcjonować” – zaznacza kurator wystawy José Gabriel Moya Valgañón.


Ceny biletów: normalny – 11 zł, ulgowy – 7 zł, rodzinny – 23 zł, grupowy normalny – 8 zł, grupowy ulgowy – 5 zł

Więcej informacji na stronach http://www.muzeum.krakow.pl

Wystawa czynna do 9 października 2011.