fbpx

Zmarł słynny brazylijski architekt, Oscar Niemeyer

Dziś cały świat składa hold jednemu z największych architektów XX wieku – Oscarowi Niemeyerowi. Zmarł na kilka dni przed 105 urodzinami.

Razem z Le Corbusierem – twórcą idei architektury modernistycznej – zaprojektował gmach ONZ w Nowym Jorku. Jego znamienne dzieła to siedziba wydawnictwa Mondadori w Mediolanie czy dziennika „L’Humanite” we Francji. Ale dziełem życia Oscara Niemeyera było stworzenie „brazylijskiego modernizmu”, koncepcji, która w całości objawiła się w mieście Brasilia, nazywanej „utopią architektoniczną XX wieku”. Tu zaprojektował on m.in. rządowy kompleks budynków. Jeszcze 5 lat temu otwarto zaprojektowany przez niego budynek, który dopełnił wizję miejskiego kompleksu – muzeum z biblioteką na 500 tysięcy książek, a całość w formie kopuły.

Obejrzyj galerię projektów Niemeyera

Oscar Niemeyer do końca życia wyznawał lewicowe poglądy, przyjaźnił się z Fidelem Castro – dla którego zaprojektował specjalny ogromny monument – i wydawał pismo o architekturze. Zrealizował w sumie około 600 projektów na świecie, a wszystkie one charakteryzują się miękkimi, zaokrąglonymi liniami lub kształtami, bo – jak mówił sam architekt – zawsze podczas projektowania inspirował się kobiecymi kształtami.

[iframe src=”http://www.youtube.com/embed/LcaCYBFtW5Q” frameborder=”0″ allowfullscreen” width=”100%”
height=”315″]