fbpx

„Gwiezdne Wojny” – kolejność oglądania. Jak oglądać Star Wars, zachowując chronologię wydarzeń?

Gwiezdne Wojny kolejność - jak oglądać wszystkie części Star Wars?
Kad z filmu "Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja" fot. BEW

„Gwiezdne wojny” pokochały miliony ludzi na całym świecie. Boom na filmy oparte na trylogii stworzonej przez George’a Lucasa rozpoczął się w 1977 r. wraz z premierą filmu „Star Wars”, a cały cykl stał się niezaprzeczalnym fenomenem. Jak oglądać Gwiezdne Wojny po kolei, by najlepiej zrozumieć i wczuć się w wydarzenia rozgrywane w filmach?

„Gwiezdne wojny” to fenomen na skalę światową. Ta wyjątkowo silnie zakorzeniona w kulturze seria filmów wpłynęła na szeroko pojętą popkulturę. Odesłania do „Gwiezdnych wojen” można zauważyć wszędzie – w muzyce, grach, książkach, a główne motywy, które pojawiają się w filmach, mają o wiele głębsze dno, niż mogłoby się to wydawać w pierwszej chwili.

Fani mnożą teorie na temat historii głównych bohaterów, analizują fabułę i podejrzewają intrygi. Sami też często narzucają określoną kolejność oglądania poszczególnych części „Gwiezdnych wojen” – chronologia filmu nie zawsze jednak pozostaje z nimi zgodna. Niektórzy decydują się na oglądanie sagi „Gwiezdne wojny” po kolei – wszystkie części, które dotychczas się ukazały zgodnie z numeracją poszczególnych filmów. Inni zaś decydują się oglądać „Gwiezdne wojny”, opierając się na fabule.

Gwiezdne wojny– kolejność oglądania

Chronologia „Gwiezdnych wojen” to skomplikowany temat, który ciężko jednoznacznie zdefiniować. Mętlik, jaki powstaje w głowie, zwłaszcza tych, którzy dotychczas nie mieli wiele wspólnego z kolejnymi częściami i omijali premiery kolejnych odsłon „Gwiezdnych wojen”, często jest jedną z głównych przeszkód w sięgnięciu po serię. Jedną z częściej przywoływanych kolejności oglądania filmów jest sposób klasyczny – zgodny z datami, w których pojawiały się kolejne części – od najstarszej do najnowszej i przedstawia się następująco:

Jak oglądać „Gwiezdne wojny” według dat premier?

 1. „Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja” (1977)
 2. Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje (1980)
 3. Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi (1983)
 4. Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo (1999)
 5. Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów (2002)
 6. Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (2005)
 7. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (2015)
 8. Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi (2017)
 9. Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie (2019)

Spin off:

 1. Gwiezdne wojny: Wojny klonów (Star Wars: The Clone Wars) (2008)
 2. Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie (2016)
 3. Han Solo: Gwiezdne wojny – historie (2018)

Druga najchętniej wybierana możliwość oglądania części serii według kolejności „Gwiezdnych wojen” zgodna jest z wydarzeniami, które dzieją się w poszczególnych częściach. Lista kolejnych części „Gwiezdnych wojen” zgodnie z chronologią wydarzeń przedstawia się następująco:

Jak oglądać „Gwiezdne wojny” według chronologii wydarzeń?

 1. Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo (1999)
 2. Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów (2002)
 3. Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (2005)
 4. Han Solo: Gwiezdne wojny – historie (spin-off, opcjonalnie)
 5. Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie (spin-off, opcjonalnie)
 6. „Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja” (1977)
 7. Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje (1980)
 8. Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi (1983)
 9. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (2015)
 10. Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi (2017)
 11. Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie (2019)

Oczywiście nie są to jedyne możliwe sposoby oglądania kolejnych części „Gwiezdnych wojen”. Chronologia wydarzeń od lat ulega zmianie – tworzone są przeróżne propozycje na kolejność wszystkich części filmu – wśród najpopularniejszych można wyróżnić oglądanie wyłącznie tych części „Gwiezdnych wojen”, przy których pracował George Lucas, sposób Ernsta Ristera – zaproponowany przez jednego z użytkowników amerykańskiego forum dla fanów „Star Wars” i wiele innych.

Każdy sposób „w jakiej kolejności oglądać „Star Wars” to kwestia tak naprawdę indywidualna – każdy ma swoje wady i zalety i tak naprawdę zarówno porządek kinowy, jak i chronologiczny mają plusy.