Kto otrzymał Złote Globy 2016?

mat.pras.filmu

W Los Angeles zakończyła się 73. ceremonia wręczenia Złotych Globów – najbardziej po Oscarach prestiżowych nagrodach filmowych. Trzy statuetki dla „Zjawy”, po dwie dla „Marsjanina”, „Steve’a Jobsa” i serialu „Mozart in the Jungle”.
Pierwsze Złoty Globy przyznano w 1944. Chcąc mieć lepszy dostęp do studiów filmowych i gwiazd, grupa dziennikarzy zagranicznych stworzyła HFPA (stowarzyszenie zagranicznej prasy w Hollywood). Dewiza organizacji brzmi „unia bez dyskryminacji rasowej i religijnej”. Dziennikarze nagradzają nie tylko filmy kinowe, ale także seriale.

Kto dostał Złote Globy 2016?

NAGRODA CECILA B. DE MILLE’A ZA CAŁOKSZTAŁT
Honorowy Złoty Glob za „wybitny wkład w rozwój kultury i rozrywki” trafił do rąk Denzela Washingtona. Rozbawienie wzbudził fakt, że aktor zapomniał okularów, więc nie mógł przeczytać przygotowanych podziękowań.

NAJLEPSZY REŻYSER
Zwyciężył Alejandro G. Iñárritu za film „Zjawę”. Nagrodę odebrał także w zeszłym roku, za film „Birdman”, który wkrótce przyniósł mu również Oscara.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ
Kolejna nagroda dla filmu o Jobsie. Najlepszym scenarzystą wybrano Aarona Sorkina.

NAJLEPSZY FILM DRAMATYCZNY
I znowu statuetka dla „Zjawy”.

NAJLEPSZY FILM KOMEDIOWY LUB MUSICAL
Ridley Scott odebrał nagrodę za „Marsjanina“. Tytuł był wysoko notowany „na giełdzie”, więc ta statuetka raczej nie dziwi.

NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY
Nagroda trafiła do twórców węgierskiego filmu „Syn Szawła”, laureata Grand Prix w Cannes 2015. Film wchodzi do dystrybucji w Polsce 22 stycznia 2016, ale Gutek Film organizuje pokazy przedpremierowe.

NAJLEPSZA MUZYKA FILMOWA
Nagrodę otrzymał Ennio Morricone za ścieżkę do najnowszego filmu Quentina Tarantino „Nienawistna ósemka”.

NAJLEPSZA PIOSENKA FILMOWA
Nagroda dla Sama Smitha współtwórcę i wykonawcy piosenki do ostatniego Bonda, „Writing’s on the Wall”.

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
Zwycięzcą została animacja „W głowie się nie mieści”. Wspaniała opowieść, która spodobała się także wielu polskim widzom.