fbpx

Planuj tak, by mieć realne efekty swojego działania

Planuj tak, by mieć realne efekty swojego działania

Każdy, kto chciałby się dowiedzieć, co leży w granicach jego możliwości, jak osiągnąć więcej dzięki zmianie sposobu myślenia i jak konstruować własny porządek w codziennym chaosie – bez wątpienia potrzebuje sięgnąć po książkę „Głowa. Instrukcja użytkowania” autorstwa Czesława Bieleckiego, opublikowaną przez Wydawnictwo Zwierciadło.
glowa_okladkaCzesław Bielecki czerpie z własnych doświadczeń, wypracowanych w zawodzie architekta, uczy efektywnego łączenia dwóch ważnych funkcji naszego umysłu: myślenia i działania.

– Przybywa spotów i memów, ale nasze wewnętrzne narracje zbudowane są według odwiecznych zasad: miłość broni się przed nienawiścią, honor przed podłością, racje ustępują emocjom.

Zastanawiając się, kim możesz być, musisz przyjąć perspektywę życia, z całą jego nieprzewidywalnością, patrzeć z perspektywy lat, a nie tygodni czy dni. Dopiero czas pokazuje, że o saldzie życia decyduje nasz charakter. Można go określić bardzo wcześnie. Jeśli nie umie tego sam zainteresowany, to z pewnością widzi go otoczenie. Rzadko jednak przyjmujemy oczywiste fakty do wiadomości, choć przysłowie mówi: „Gdy trzech po kolei mówi ci, że jesteś pijany, nie kłóć się – idź spać!”.

Oto minimalistyczna porada życiowa. Nie próbuj być kimś, kim na pewno nie możesz być.

To tylko przykładowy cytat, jakże trafny, błyskotliwy i życiowy, a całość stanowi swoisty drogowskaz dla poszukujących własnego Ja. „Głowa” to pozycja wydawnicza, od której nie można oderwać się już po kilku pierwszych zdaniach. Książkę wyróżniają ćwiczenia, które mobilizują do działania już w trakcie czytania. Przykład: Czy komputer pomoże ci rozwiązać twój konflikt z partnerem lub partnerką?, Pomyśl w jakich sytuacjach i zadaniach człowiek jest nadal niezastąpiony?, Z czym technologia nie potrafi sobie poradzić?

Zanim przejdziesz dalej, spróbuj odpowiedzieć na te pytania.

Dodatkowym atutem książki jest przyjemność obcowania z rysunkami światowej sławy grafika, Janusza Kapusty, które stanowią artystyczny, unikalny komentarz do treści. Rysunki pomagają czytelnikowi (co się rzadko zdarza) w ćwiczeniach intelektualnych już na etapie czytania każdego z rozdziałów.

To książka dla każdego, komu zależy na rzeczywistych, a nie jedynie pozornych efektach działania.

O autorze:

Czesław Bielecki – architekt, pisarz, polityk. Autor książek: Wolność w obozie (jako Maciej Poleski), Mały konspirator (anonimowo, z Janem K. Kelusem i Urszulą Sikorską), Mały jawniak, Z celi do celi, Listy do żony, Gra w miasto, Plan akcji, Socland – Muzeum Komunizmu, Scenarzysta, Jest alternatywa, Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.