fbpx

POECI POLSCY online – cykl edukacyjny Teatru Narodowego

Poeci polscy online - cykl edukacyjny Teatru Narodowego
Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego, w zapowiedzi akcji POECI POLSCY #kulturabezbarier. (Screen: FB Teatru Narodowego)

Dzięki Teatrowi Narodowemu i prowadzonej przez niego akcji POECI POLSCY #kulturabezbarier możemy internetowo spotykać się z klasyką polskiej poezji. Wiersze Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Czesława Miłosza i wielu innych znakomitych poetów interpretują dla nas równie znakomici polscy aktorzy.

– Nie zaczęliśmy naszego życia od przedwczoraj – przypomina Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego, w zapowiedzi cyklu POECI POLSCY #kulturabezbarier. Jest to artystyczno-edukacyjny cykl, zorganizowany przez Teatr Narodowy na czas pandemii, który ma umożliwić nam spotkanie z poezją polską z przestrzeni wielu wieków, epok historycznych i literackich.

Artyści Teatru Narodowego nagrywają filmy, w których interpretują wiersze najwybitniejszych polskich autorów, między innymi: Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Juliusza Słowackiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Adama Mickiewicza.

Cykl rozpoczął Jan Englert fraszką „Na zdrowie” Jana Kochanowskiego. Do tej pory swoje interpretacje wierszy przedstawili jeszcze: Kacper Matula, Monika Dryl, Edyta Olszówka, Arkadiusz Janiczek i Jerzy Radziwiłowicz. Można je znaleźć na profilu Facebookowym i Instagramowym Teatru Narodowego oraz na jego oficjalnej stronie internetowej.

Co więcej, niektóre z filmów są dostępne dla osób głuchych i niedosłyszących, dzięki współpracy teatru z Fundacją Kultury bez Barier, która przygotowała napisy i interpretację w języku migowym.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze