„Matki Pingwinów” to jedyny polski tytuł wśród najlepszych seriali zagranicznych 2024 wyróżniony przez amerykański dziennik.
„Żyjemy w erze lajków. Kciuki i serduszka są w porządku, ale to nie to samo co miłość. Miłość jest trudniejsza. Wymaga więcej i niesie większe ryzyko. Polubienie nie może złamać twojego serca” – napisał znany amerykański krytyk filmowy Mike Hale, przygotowując listę najlepszych seriali 2024 roku. Po obejrzeniu ponad 900 produkcji z całego świata wyróżnił dwadzieścia, które jego zdaniem można nie tylko polubić, ale i pokochać. „Matki Pingwinów” znalazły się na tej prestiżowej liście obok takich tytułów, jak: „English Teacher”, „Szogun” „Genialna przyjaciółka”, „Untill I Kill You”, „Jeongnyeon: The Star Is Born” czy „Kleo”.
Miniserial „Matki Pingwinów” pokazuje rodzicielstwo z nowej perspektywy – oczami rodziców dzieci atypowych. To historia inspirowana doświadczeniami reżyserki i scenarzystki serialu, Klary Kochańskiej-Bajon, oraz innych rodziców dzieci z niepełnosprawnościami.
– Jestem mamą i zależało mi na tym, by zrobić serial, który da rodzicom siłę do codziennych zmagań. Pozwoli złapać trochę dystansu i humorem odczaruje trudniejsze sprawy – mówiła w rozmowie z „Wysokimi Obcasami” Klara Kochańska-Bajon.
Serial, w którym występują między innymi Masza Wągrocka, Magdalena Różczka, Barbara Wypych i Tomasz Tyndyk, od trzech tygodni bije rekordy oglądalności na Netflixie. Zbiera pozytywne recenzje nie tylko widzów, ale również rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, a także psychologów i pedagogów zajmujących się takimi rodzinami na co dzień.
Chcielibyśmy wierzyć, że serial dzięki swojej popularności uwrażliwi na problemy osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin nie tylko widzów, ale także całe społeczeństwo i osoby, które decydują o zapisach prawnych mogących ułatwić im codzienne życie. Piszemy to 3 grudnia, gdy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. To właśnie dziś opiekunowie oraz sojusznicy osób z niepełnosprawnościami będą protestować pod kancelarią premiera i domagać się jak najszybszego przedstawienia rządowego projektu ustawy o asystencji osobistej.
Źródło: „Best TV Shows of 2024” Mika Hale, nytimes.com [dostęp: 3.12.2024]