W latach 80. w designie królowały abstrakcyjne wzory, geometryczne motywy, połączenia stylów i szalona kolorystyka. Postmodernistyczny styl Memphis zawładnął estetyką przez niemal dekadę. Dziś powraca do wnętrz w nowej postaci.
Początki stylu Memphis sięgają 1980 roku. W mieszkaniu włoskiego architekta i designera Ettore Sottsassa w Mediolanie doszło do powołania grupy projektowej. Jej nazwę̨ zaczerpnięto ze słów piosenki Boba Dylana „with the Memphis blues again” powtarzanej nieustannie przez zacięty odtwarzacz. Projektanci odrzucili zasady „dobrego klasycznego designu” i „dobrego smaku”, zastępując je nietypowymi połączeniami materiałów i stylów od Bauhausu, po Art Deco i Pop Art, jaskrawą kolorystykę i kontrastowe zestawienia.
Memphis to bez wątpienia jeden z najbardziej wyrazistych nurtów w historii projektowania. Wpłynął nie tylko na wzornictwo, ale również̇ na architekturę̨ i modę̨, które przeszły znacząca przemianę̨. Elementy stylu do dziś obecne są w modzie. Na wybiegach wciąż pojawiają się̨ wzory i dodatki o fantazyjnych kształtach i żywych kolorach; czarne i białe linie; zawijasy i kwadraty; prostokąty; okręgi i stożki. Poczucie humoru sprzed ponad 30 lat pasuje do dzisiejszych przepełnionych chaosem czasów, ale należy pamiętać. że ten styl wymaga umiaru, ponieważ łatwo przekroczyć́ granicę dobrego smaku.
Jeśli chcesz wykorzystać́ styl Memphis w swoim domu, rozpocznij od skromnej struktury wyjściowej. Kluczowy okaże się wybór odpowiedniej podłogi, gdyż stanowi ona mocny fundament dla tak żywiołowego stylu. Najlepsza okaże się podłoga z białego lub szarego drewna albo kamienna czy nawet betonowa. Połączenie solidnej podstawy z jaskrawymi dodatkami, kolorowymi akcentami ściennymi i materiałami takimi jak białe drewno, ceramika i marmur o różnych kształtach i rozmiarach, jest niezwykle proste. Współcześnie projektowane w stylu Memphis meble nabrały ogłady, minimalistycznego wykończenia, a kolorowy są bardziej poskromione. Geometryczne kształty i wesołe graficzne elementy są nadal bardzo obecne, ale występują̨ częściej w połączeniu z bardziej zachowawczymi naturalnymi odcieniami i materiałami. Dzisiejsze projekty wnętrz są spokojniejsze od tych z lat 80., ale nadal nie biją nudą!