1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. 10 zasad tanich zakupów w internecie

10 zasad tanich zakupów w internecie

Young smiling woman at home, she is relaxing on the couch with her cat and shopping online using a credit card
Zakupy online stają się coraz bardziej popularne. Teoretycznie robimy to tak, jak większość naszych znajomych: korzystamy z porównywarek cenowych, serwisów aukcyjnych. Mamy przekonanie, że w ten sposób wydajemy mniej i oszczędzamy na wybranych towarach, ale czy tak jest na pewno? Zanim zdecydujemy się na kupowanie w Internecie, poznajmy 10 zasad, które pozwolą nam kupować taniej.

 1. Pokochaj newslettery i fanpage
Z doświadczenia wiem, że na otrzymywanie maili z informacjami handlowymi zgadzamy się raczej niechętnie. Nikt nie lubi, kiedy zaśmieca mu się skrzynkę. Mimo wszystko dobrze jest zapisać się do newsletterów w sklepach, których asortyment szczególnie nas interesuje. Dzięki temu będziemy na bieżąco nie tylko z aktualnymi promocjami, ale też otrzymamy kody zniżkowe na nasze zakupy. Podobny efekt, przyniesie nam również obserwacja naszych ulubionych marek w mediach społecznościowych.
 1. Szukaj okazji!
Warto pamiętać, że czekając na to aż okazja nas znajdzie, zwiększamy ryzyko spontanicznych zakupów pod wpływem emocji. Ciężko nie ulec pokusie, kiedy przed oczami pojawia nam się wielki migający, czerwony napis „Sale”. W ten sposób jesteśmy skłonni wydać więcej, niż byśmy tego chcieli. Jak temu zapobiec? Jeżeli wiemy w jakim sklepie chcemy dokonać zakupu, możemy sami wyszukać oferty rabatowej, korzystając na przykład z . Takie samodzielne poszukiwania pozwalają nam lepiej przemyśleć wydawanie pieniędzy. Nie kupimy wtedy byle czego, lecz tylko to, czego szukaliśmy.
 1. Dobry zwyczaj, wypożyczaj
Kiedyś, żeby oglądać filmy, chodziliśmy do wypożyczalni kaset video. Dziś może jeszcze niektórym zdarza się zaglądać do biblioteki po książki. Kto jednak ma na to czas? I jeszcze trzeba pamiętać o dacie zwrotu. Zamiast tego, zainteresujmy się ofertą online, gdzie płacąc miesięczny abonament zyskujemy szeroki dostęp do filmów, muzyki, czy literatury. Treści multimedialne są teraz na wyciągnięcie ręki, nie musimy nawet ruszać się z domu. Wystarczy kilka kliknięć i gotowe. A jeśli jeszcze namówimy znajomych na abonament grupowy, to płacimy mniej. Robiąc szybką kalkulację wiemy też, że płacenie stałej kwoty co miesiąc opłaca nam się bardziej, niż kupowanie wszystkich tytułów, które chcielibyśmy mieć na półce.
 1. Poznaj rynek zagraniczny
Zanim zdecydujemy się na zakup nowego sprzętu, zapoznajmy się z ofertą sklepów zagranicznych. Zdarza się, że po przeliczeniu obcej waluty na naszą, cena będzie bardziej korzystna. Jesteście tym zdziwieni? Polski dystrybutor przy sprowadzaniu produktów ponosi koszty transportu, magazynowania, narzuca własną marżę, co odbija się na lokalnej cenie. Omijając wszystkie te czynniki i zamawiając bezpośrednio z kraju pochodzenia, sporo zaoszczędzimy. Dobrym przykładem jest czytnik ebooków od Amazona – Kindle, który w sklepie producenta kupimy za cenę 100 euro z darmową wysyłką, a w Polsce zapłacimy za niego około 600 złotych.
 1. Optymalizuj koszty wysyłki
Sposobów na zminimalizowanie opłat za przesyłkę jest wiele. Poza obserwacją newsletterów, czy mediów społecznościowych w poszukiwaniu kodów na darmową dostawę, możemy też namówić znajomych na wspólne zakupy i podzielenie się kosztami. Zaoszczędzimy też kupując więcej, ale rzadziej, czy sprawdzając minimalną kwotę zamówienia, powyżej której sklep wyśle nam produkty bez dodatkowych opłat.
 1. Bądź lojalny
Zarówno sklepy stacjonarne jak i online oferują różnego rodzaju programy lojalnościowe. Mając status stałego klienta zyskujemy dostęp do szerokiej gamy promocji. Daje nam to możliwość zbierania punktów i wymieniania ich na nagrody, płacenia punktami za zakupy, czy czerpania z nich innych korzyści.
 1. Negocjuj cenę
Do niedawna uważano, że jedyne miejsce do targowania się, to osiedlowe bazary, czy targi. Nic bardziej mylnego. Dziś w sieci znajdziemy sklepy, w których sami proponujemy cenę, za jaką chcemy kupić dany produkt. Na ogół pozwala nam to zaoszczędzić kilka złotych. Nie jest to może wielka kwota, ale przy większych zakupach to zdecydowanie się opłaca.
 1. Wydawaj i zarabiaj
Kupując, możemy też zyskiwać, na przykład płacąc kartą debetową, czy kredytową, żeby otrzymać zwrot 1% - 4% wartości transakcji. Sposobem na zysk jest też zapisanie się do programów partnerskich i kupowanie produktów, przy użyciu linków afiliacyjnych.
 1. Kiedy kupować?
Wbrew pozorom data zakupów, jest bardzo istotna. Warto mieć w głowie dni, kiedy robienie zakupów szczególnie się opłaca. Zapiszmy sobie w kalendarzu Halloween (31 października), Black Friday (25 listopada), Cyber Monday (28 listopada) albo Boże Narodzenie, kiedy startują wyprzedaże poświąteczne, czy Nowy Rok - wyprzedaże noworoczne (1-2 stycznia). Oczywiście to tylko niektóre z ważnych dat, bo tak naprawdę jest ich znacznie więcej.
 1. Outlet
Tańszą i markową odzież, czy też elektronikę znajdziemy w outletach online. Trafiają tam końcówki serii, pozostałości po wyprzedażach albo produkty z uszkodzonym opakowaniem. Nie musi to jednak wcale oznaczać, że dostępny tam towar będzie gorszy jakościowo. Cenowo natomiast odczujemy dużą różnicę, kiedy za cenę na przykład jednego biustonosza kupimy sobie w outlecie trzy albo cztery.

Sposobów na tanie kupowanie w Internecie jest wiele, dzięki czemu każdy ma szansę odnaleźć się w wirtualnym świecie, który oferuje nam niezliczone możliwości. Pamiętajmy, że zakupy powinny być dla nas przyjemnością, bo przecież chyba o to w wydawaniu pieniędzy chodzi.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze