1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Jak Polacy wyobrażają sobie emigrację zarobkową?

Jak Polacy wyobrażają sobie emigrację zarobkową?

123rf.com
123rf.com
Polska znalazła się na czwartym najwyższym miejscu ze względu na odsetek pracowników, którzy chcieliby opuścić kraj w celach zarobkowych. Wyżej od Polski uplasowały się Czechy, gdzie 55% zatrudnionych chce wyjechać do pracy za granicę. Na kolejnym miejscu znalazły się Serbia (51%) oraz Bośnia i Hercegowina (również 51%).

Raport „Work migration abroad”* na temat  migracji zarobkowej w Europie Środkowej i Wschodniej wskazuje, że Polska wciąż pozostaje w czołówce krajów o największym poziomie emigracji w regionie. Badanie zostało przeprowadzone w 11 państwach: Estonii, Łotwie, Litwie, Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz w Serbii.

11% rodaków rozpatruje możliwość wyjazdu na kilka tygodni, 10% na kilka miesięcy, a największa grupa – 26% na dłużej niż rok. W naszym kraju emigracja wciąż rozumiana jest najczęściej w kategorii stałego lub dłuższego wyjazdu za granicę. Badanie pokazało jednak, że Polacy nie chcą wyjeżdżać do jakiejkolwiek pracy za granicą. Aż 73% badanych odpowiedziało, że chciałoby pracować za granicą, ale tylko w swoim zawodzie.

- Na ten moment dużo większym zagrożeniem z punktu widzenia ekonomii wydaje się nie emigracja w ogóle, a emigracja specjalistów – mówi Joanna Żukowska, ekspert międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl (członka grupy Paylab). –To wysoko wykwalifikowani pracownicy zapewniają dynamiczny rozwój i wysoki poziom innowacyjności każdej gospodarki. Wyjściem dla Polski mogłoby być zachęcanie do przyjazdu do naszego kraju specjalistów ze Wschodu i innych mniej rozwiniętych państw, dla których Polska jest wciąż szansą na wyższe zarobki i lepsze perspektywy zawodowe  - dodaje.

Badanie pokazało, że największą motywacją do wyjazdu pracowników z Europy Środkowej i Wschodniej są wyższe zarobki za granicą. Ważne są również możliwości rozwoju oraz zdobycie doświadczenia i nowych umiejętności, w tym również umiejętności językowych. Natomiast wśród czynników, które zniechęcają do wyjazdów za granicę, ankietowani ze wszystkich krajów zgodnie na pierwszym miejscu postawili rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi. Jest to główny powód, dla którego pracownicy nie decydują się na opuszczenie kraju. Wśród innych złych stron emigracji uczestnicy badania wskazali: obcość w nowym środowisku, problemy z komunikacją w obcym języku czy obawy o dyskryminację w pracy.

* Raport przygotowany przez międzynarodową grupę PayLab, której członkiem jest serwis rekrutacyjny MonsterPolska.pl. Badanie zostało przeprowadzone na  grupie 35 476 pracowników z 11 krajów Europy Środkowej i Wschodniej w 2016 roku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze