1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Czy zakupy przez Internet są bezpieczne?

Zakupy internetowe cieszą się coraz większym uznaniem. Wynika to przede wszystkim z oszczędności czasu, większej dostępności towarów oraz różnych środków ich dystrybucji. Sami możemy wybrać, czy chcemy zakupiony produkt odebrać osobiście na poczcie lub w paczkomacie, czy może wolimy dostawę bezpośrednio na wskazany przez nas adres. Kolejnym atutem przemawiającym na korzyść takich zakupów jest konkurencyjna cena, która bardzo często jest dużo niższa niż w sklepach stacjonarnych. Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy zakupy przez Internet są bezpieczne. Jak kupować przez Internet, żeby nie zostać oszukanym?

Sprawdzenie sprzedawcy

Jeśli decydujemy się na zakupy przez Internet, zawsze warto sprawdzić, jaką opinią cieszy się sprzedający. Gdy korzystamy z usług konkretnego sklepu internetowego, takich informacji można poszukać na forach. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać nazwę sklepu i dopisać słowo ,,opinie’’. Opinie w Internecie nie powinny być jednak jedynym wyznacznikiem wiarygodności sprzedawcy. Zwróćmy uwagę na jego dane kontaktowe – nazwę firmy, NIP, KRS, adres siedziby czy numer kontaktowy. Brak takich informacji powinien wzbudzić naszą czujność. W każdym bezpiecznym sklepie internetowym powinna być dostępna możliwość skorzystania z zapłaty za zamówiony przez nas towar przy odbiorze. Jeśli nie mamy pewności, że nasz zakup będzie bezpieczny, lepiej z niego zrezygnować i poszukać innego sprzedawcy. Przy dokonywaniu zakupów przez Internet warto skorzystać z dużych platform zakupowych, które często zapewniają wsparcie w przypadku zakupów u oszusta i pomogą nam w odzyskaniu utraconych środków. Ponadto, duże serwisy zakupowe mają opcję oceny sprzedającego, której dokonują klienci. Na tej podstawie możemy sprawdzić ilość pozytywnych i negatywnych opinii bez konieczności szukania ich na forach internetowych. Dodatkowo, zawsze warto zachować całą korespondencję ze sprzedającym.

Bezpieczna płatność

Bardzo istotne jest również sprawdzenie bezpieczeństwa płatności. Jak to zrobić? Po wejściu na stronę internetową, na pasku z jej adresem www, powinien znajdować się symbol kłódki, świadczącej o bezpiecznym połączeniu. Połączenie takie chroni nas przed wykorzystaniem naszych danych przez nieuprawnione osoby.

Środki finansowe na zakup

Jeśli znaleźliśmy w Internecie to, czego potrzebowaliśmy i szukaliśmy u zaufanego sprzedawcy, jednak cena przewyższa nasze możliwości finansowe, warto skorzystać z ofert firm pozabankowych jak na przykład , które oferują pożyczki przez Internet. Podobnie jak zakupy online, pożyczka przez Internet jest możliwa do zdobycia bez wychodzenia z domu. Należy jednak pamiętać, że pożyczka przez Internet to zobowiązanie finansowe, które będzie trzeba spłacić, dlatego należy się zastanowić, czy nasz domowy budżet nie zostanie nadszarpnięty. Zanim dokonamy zakupu rozważmy, czy naprawdę jest on niezbędny.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze