1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Światowy Dzień Walki z AIDS

Fot. IStock
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Choroba nadal jest tematem tabu. Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia HIV nie pozostaje bez wpływu na wyniki leczenia.

Wczesne wykrycie zakażenia HIV nie pozostaje bez wpływu na wyniki leczenia. Najlepsze efekty uzyskuje się bowiem u pacjentów, którzy poddali się terapii wkrótce po zakażeniu. Chodzi o to, aby szybko ograniczyć namnażanie wirusa i uszkodzenia układu immunologicznego.

W listopadzie br., w przededniu Światowego Dnia AIDS, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej przeprowadził badania na reprezentatywnej grupie Polaków (n=1100) w ramach kampanii edukacyjnej zachęcającej do testów w kierunku wykrycia wirusa HIV .

Tylko w ciągu kilku ostatnich lat liczba zakażonych wirusem HIV wzrosła dwukrotnie, dotykając niemal 37 milionów osób na świecie i około 35 tysięcy w Polsce. Choroba nadal jest tematem tabu, dlatego prawdopodobnie około 50 proc. zakażonych wirusem HIV Polaków nadal nie zdaje sobie z tego sprawy i nieświadomie może zakażać innych. To największy taki odsetek w Unii Europejskiej. Do zakażenia wirusem w przeważającej większości (80 proc.) dochodzi podczas ryzykownych kontaktów seksualnych. Jednak tak naprawdę każdy kontakt seksualny jest ryzykowny, bo nigdy nie ma pewności czy dana osoba jest zakażona wirusem czy też nie. Wbrew obiegowym opiniom ryzyko zakażenia wirusem dotyczy także osób w stałych związkach.

Pomimo stosunkowo dużej wiedzy na temat konieczności wykonywania testów w kierunku wykrycia wirusa HIV, większość osób nie wykonuje takiego badania. Najczęściej badają się kobiety ciąży, ale tylko niewielka część badanych uważa ciążę jako wystarczający powodu do wykonania takiego badania. Wśród znacznej liczby respondentów nadal panuje błędne przekonanie, że wirusem można zarazić się poprzez ukąszenie komara lub ślinę.

Najważniejsze wyniki badania, przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków .

 • Ponad 80 proc. badanych uważa, że przygodny kontakt seksualny powinien skłonić do wykonania testu w kierunku HIV. Jednak mniej niż co 10. badany zrobił taki test w wyniku przygodnego kontaktu seksualnego.
 • Ponad 50 proc. respondentów jest zdania, że takie badanie powinno być wykonane po użyciu strzykawki lub narzędzia operacyjnego, a 46 proc. wskazuje na wykonanie tatuażu.
 • Wśród respondentów zdecydowana większość (72,6 proc.) nigdy takiego badania nie wykonała, jedynie co 5. wykonał kiedykolwiek test wykrywający zakażenie HIV.
 • Co czwarty (24,6 proc.) wskazał, że wystarczy kontakt ze śliną, aby zarazić się  wirusem HIV
 • Pomimo wielu działań edukacyjnych nadal znaczna część osób jest przekonana, że wirusem można zakazić się poprzez ukąszenie komara (15 proc.)
 • Tylko co 4. ankietowany uważa, że ciąża powinna skłonić do wykonania takiego testu.
 • Najczęstsze przyczyna wykonania tego badania to ciąża (37%).
Testy na HIV wykonywane są bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo wraz z kompetentnym poradnictwem w punktach konsultacyjno–diagnostycznych (PKD), które można znaleźć m.in. na stronie kampanii

Istotny jest moment wykonywania testu. Powinno się go wykonać najwcześniej po trzech miesiącach od momentu ryzykownego zachowania. Test (tak zwany przesiewowy) polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi. Nie trzeba być przed tym na czczo. Wynik w zależności od punktu diagnostycznego, dostępny jest następnego dnia lub po kilku dniach.

 Lubisz ryzyko? Sprawdź czy wygrałeś - kampania Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ma zwrócić uwagę na problem niepokojących statystyk dotyczących zakażeń HIV i zachęcić do wykonywania testów wykluczających lub potwierdzających zakażenie. W ramach kampanii powstały plakaty skierowane do kobiet i mężczyzn, nawiązujące do niebezpiecznej gry jaką są ryzykowne zachowania seksualne, w której zamiast wygranej można zakazić się niebezpiecznym wirusem i w efekcie przegrać swoje zdrowie. Dostępna jest także strona internetowa , na której można znaleźć podstawowe informacje na temat wirusa i praktyczne porady dotyczące życia z zakażeniem lub chorobą AIDS.

Badanie zostało zrealizowane w listopadzie b.r przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI)

 

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze