1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Polskie rekordy budowlane - największe, najwyższe, najdłuższe budynki

fot. materiały obido.pl
Wiesz gdzie znajduje się najmniejsze mieszkanie, ile osób mieszka w największym bloku, lub kiedy powstał najwyższy budynek w Polsce? Jeśli nie, przeczytaj nasz zbiór ciekawostek o wyjątkowych nieruchomościach w naszym kraju.

Wiesz, gdzie znajduje się najmniejsze mieszkanie, ile osób mieszka w największym bloku lub kiedy powstał najwyższy budynek w Polsce? Jeśli nie, przeczytaj nasz zbiór ciekawostek o wyjątkowych nieruchomościach w naszym kraju.

Rekordowy „falowiec”

Leżący przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku blok to prawdziwy rekordzista. To nie tylko najdłuższy, bo liczący prawie kilometr, blok w Polsce, w którym mieszka ponad 6000 osób, ale też drugi najdłuższy budynek mieszkalny w Europie. Mieści się w nim 1790 mieszkań, a podróż z pierwszej do ostatniej klatki, zajmuje 3 przystanki jazdy autobusem.

Najmniejszy dom w Polsce

Ma tylko 50 metrów i został wybudowany w 2018 roku na Pomorzu. Był częścią akcji promującej energooszczędne budynki, a jego postawienie zajęło jedynie 45 dni. W całości składa się z ekologicznych materiałów i zbudowany jest w systemie modułowym, dlatego sam montaż trwał 9 dni.

Najwyższy budynek mieszkalny

To oczywiście Sky Tower we Wrocławiu. Choć sam wieżowiec ma 212 metrów, to najwyżej położone mieszkania (choć w tym wypadku możemy mówić bardziej o apartamentach) znajdują się na 48 piętrze, czyli lekko licząc 200 metrów nad ziemią. W całym kompleksie znajdują się również biura i galeria handlowa.

Najwyższy budynek w Polsce

Od czasu zakończenia budowy w 1955 roku jest to Pałac Kultury i Nauki liczący 237 metrów ciągle góruje nad Warszawą. Od 2007 roku wpisany jest na listę zabytków. W budynku znajdują się sale kinowe i teatralne, siedziby firm i instytucji oraz uczelni wyższych i Polskiej Akademii Nauk. I choć dziś trudno wyobrazić sobie panoramę Warszawy bez PKiN, to ciągle pojawiają się głosy, że powinien on zostać wyburzony.

Najwęższe mieszkanie w Polsce

Dom Kereta w Warszawie, to projekt artystyczny nawiązujący do twórczości izraelskiego pisarza Etgara Kereta. W najszerszym miejscu ma on 152 cm, a w najwęższym 92 cm. Całość mieści się na trzech kondygnacjach, które w niektórych miejscach pokonuje się po drabinie. Budynek znajduje się w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Chłodnej i Żelaznej i obecnie służy jako dom pracy twórczej udostępniany artystom.

Najdroższe mieszkanie w Polsce

Choć stolica Polski jest bez wątpienia najdroższym i największym rynkiem nieruchomości w naszym kraju, to ceny lokali ciągle potrafią szokować. W 2018 roku 300-metrowy apartament w Warszawie został sprzedany za ponad 13 mln złotych. Daje to astronomiczną kwotę prawie 45 tys. zł za mkw. Mieszkanie znajdowało się w Rezydencji Foksal.

Najtańsze mieszkanie w Polsce

Tysiąc złotych za metr kwadratowy zapłacił w 2018 roku, właściciel 40-metrowego mieszkania w Nowej Rudzie w województwie Dolnośląskim. To prawie 7 razy mniej niż średnia cena metra mieszkania w Polsce. Trzeba przyznać, że to dobra okazja, gdyby w tej cenie kupować wszystkie nieruchomości, to dom o powierzchni boiska piłkarskiego kosztowałby „tylko” 7 mln zł.

Najdziwniejszy budynek w Polsce

Choć tutaj wszystko zależy od subiektywnej oceny, to naszym zdaniem to miano powinien nosić Sopocki Krzywy Domek znajdujący się przy popularnym deptaku, tzw. Monciaku. Od czasu powstania w 2003 roku cieszy się on zasłużoną sławą „najdziwniejszego budynku w Polsce”. Czy zasłużenie? O tym można przekonać się podczas wycieczki do Sopotu.

Artykuł powstał przy współpracy z - największą platformą klientów rynku pierwotnego w Polsce.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze