1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Pieniądze w związku a zadowolenie z życia

Pieniądze w związku a zadowolenie z życia

123rf.com
Studenci psychologii z SWPS sprawdzili, jak zależność finansowa w związku wpływa na poziom zadowolenia z życia. Okazuje się, że wpływa bardzo, zwłaszcza u mężczyzn!

W badaniu, w których wzięło udział 80 osób, okazało się, że choć u kobiet na poziom zadowolenia życia nie wpływa zależność finansowa od partnera, to jest to czynnik ważny w przypadku mężczyzn. Wynika to z faktu, że męskość - według badanych - wciąż jest rozumiana tradycyjnie.

Mężczyźni, którzy potrzebują wsparcia finansowego od swoich partnerek są zdecydowanie mniej zadowoleni z życia, niż ci, którzy są niezależni finansowo.

Sytuacja finansowa nie wpływa za to na poziom zadowolenia u kobiet. Oznacza to, że poczucie szczęścia u kobiet nie zależy od stanu ich konta.

W oparciu o wyniki badań przygotowano rozdział pt. „O zadowolonej kobiecie sukcesu i jej niezbyt szczęśliwym partnerze, czyli jak (nie)zależność finansowa w związku wpływa na postrzeganą satysfakcję życiową kobiet i mężczyzn”. Rozdział ukaże się wiosną 2012 r. w książce pod redakcją Anety Chybickiej, Nataszy Kosakowskiej-Berezeckiej i Pauliny Pawlickiej, zatytułowanej „Podróże między kobiecością a męskością”, nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze