1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Living Planet Report 2020 – w jakiej kondycji jest Ziemia i żyjące na niej gatunki?

Wśród uwzględnionych w LPI (Living Planet Index – Wskaźnik Żyjącej Planety) zagrożonych gatunków znajduje się między innymi wschodni goryl nizinny, którego szacowana liczebność populacji w Parku Narodowym Kahuzi-Biega w Demokratycznej Republice Konga zmniejszyła się w okresie 1994–2015 o 87%, głównie za sprawą nielegalnych polowań. (fot. iStock)
Wśród uwzględnionych w LPI (Living Planet Index – Wskaźnik Żyjącej Planety) zagrożonych gatunków znajduje się między innymi wschodni goryl nizinny, którego szacowana liczebność populacji w Parku Narodowym Kahuzi-Biega w Demokratycznej Republice Konga zmniejszyła się w okresie 1994–2015 o 87%, głównie za sprawą nielegalnych polowań. (fot. iStock)
W niecałe pół wieku liczebność światowych populacji ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się średnio o dwie trzecie. Według raportu WWF Living Planet Report 2020, opublikowanego we wrześniu, za ten stan rzeczy w dużej mierze odpowiada degradacja środowiska naturalnego, która jest także przyczyną pojawiania się nowych chorób odzwierzęcych takich jak COVID-19.

Living Planet Report 2020 pokazuje katastrofalny wpływ postępującej destrukcji środowiska naturalnego przez człowieka nie tylko na populacje dzikich zwierząt, ale także na nasze zdrowie i wszystkie pozostałe aspekty naszego życia  – mówi Marco Lambertini, dyrektor generalny WWF International.

Co ujawnia Raport?

Wielkich niespodzianek nie znajdziemy… Główną przyczyną dramatycznego spadku liczebności populacji gatunków lądowych, badanych w ramach LPI (Living Planet Index), jest niszczenie ich naturalnych siedlisk, w tym lasów – a to z kolei jest konsekwencją m.in. sposobu, w jaki produkujemy żywność. Największy wpływ na tak złą sytuację mają:
  • sposób, w jaki wykorzystujemy grunty (do celów rolniczych i hodowli zwierząt),
  • wylesianie,
  • zmiana klimatu,
  • niszczące pożary,
  • gatunki inwazyjne.

Od 1970 r. 75% niepokrytej lodem powierzchni Ziemi zostało znacząco przekształcone przez człowieka, większość oceanów została zanieczyszczona i utracono ponad 85% obszarów podmokłych. Jakie elementy przyczyniły się do tego? - Można wymienić trzy główne:

  • podwojenie populacji człowieka na świecie,
  • czterokrotne zwiększenie się globalnej gospodarki,
  • dziesięciokrotny wzrost handlu.
Takie zniszczenie ekosystemów doprowadziło do sytuacji, w której ok. milion gatunków jest zagrożonych wymarciem w ciągu najbliższych dekad i stuleci.

I co ciekawe, te same czynniki, które są główną przyczyną  spadku (o  68% !) średniej liczebności badanych populacji kręgowców w latach 1970–2016, wpływają również na zwiększające się ryzyko wystąpienia pandemii. Nasze działania  nie tylko przyczyniają się do utraty różnorodności biologicznej, ale również poważnie zagrażają naszemu zdrowiu. Wycinka lasów, powiększanie terenów rolniczych, intensyfikacja hodowli zwierząt oraz zwiększony poziom pozyskiwania zasobów bezpośrednio z dzikich siedlisk (w tym nielegalny handel dzikimi zwierzętami)  - to główne czynniki powodujące pojawianie się chorób zakaźnych pochodzenia odzwierzęcego, w tym COVID-19.

</a> Źródło: WWF Polska Źródło: WWF Polska

Living Planet Report 2020 to wszechstronna analiza stanu środowiska naturalnego tworzona we współpracy z ponad 125 ekspertami z całego świata, której najważniejszym elementem jest Wskaźnik Żyjącej Planety (Living Planet Index - LPI) – odzwierciedla on globalne trendy w liczebności populacji dzikich zwierząt.

Wskaźnik Żyjącej Planety to jeden z najbardziej kompleksowych mierników globalnej różnorodności biologicznej” – wyjaśnia dr Andrew Terry, dyrektor ds. ochrony środowiska w ZSL. – Średni spadek na poziomie 68% w ostatnich 50 latach to katastrofa i bezsprzeczny dowód na to, jak ludzka działalność dewastuje środowisko naturalne. O ile nic się nie zmieni, spadek liczebności populacji z całą pewnością będzie postępował, przyspieszając wymieranie dziko żyjących gatunków i zagrażając ekosystemom, bez których nie możemy funkcjonować. Z drugiej strony widzimy jednak, że działania w zakresie ochrony środowiska przynoszą wymierne rezultaty i że możliwe jest odtworzenie nawet tych gatunków, które stoją na krawędzi zagłady. Przy odpowiednim zaangażowaniu, finansowaniu i pracy ekspertów negatywne trendy można odwrócić.

Trendy dotyczące populacji gatunków odzwierciedlają ogólny stan zdrowia naszej planety. Wyraźne spadki liczebności wskazują, że przyroda zmierza ku katastrofie i że nasza planeta wysyła nam sygnały SOS. Czy na nie odpowiemy – to zależy już od nas. Jeśli nie odpowiemy, możemy w końcu znaleźć się na liście gatunków zagrożonych wymarciem.

Źródło: WWF Polska/ podsumowania Living Planet Report 2020

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze