Myślisz o zmianie zawodu albo swojej ścieżki kariery? Upewnij się, że twoje myśli są tym, czego naprawdę pragniesz.
Czy ma sens zmieniać zawód, skoro poświęciliśmy studia na nauczenie się profesji, z której teraz czerpiemy dochody? Czy, myśląc o zmianie zawodu lub drodze kariery powinniśmy kierować się marzeniami, czy postanowieniami z dzieciństwa?
Lubimy czytać o ludziach, którzy nagle postanowili zmienić swoje życie i zamiast pracy za biurkiem w korporacji, założyli firmy sprzedające zioła lub własną hodowlę owiec. Jak pisze Psychology Today, takie historie wywołują nostalgię za szczenięcymi latami, kiedy to wydawało nam się, że będziemy mieli wolny zawód i pasmo sukcesów, a skończyliśmy za biurkiem jako product managerowie. W pewnym momencie pojawia się myśl o zmianie zawodu lub o zmianie tempa czy ścieżki kariery. Co wtedy? Co wybrać? Czym się kierować?
Psychologia znalazła sposób, jak postępować w takich sytuacjach. Jeśli odziedziczyłeś pokaźny spadek lub wygrałeś w totka, żadne marzenie nie wydaje się zbyt niepoważne. Ale jeśli masz na głowie kredyt, trójkę małoletnich dzieci i w perspektywie rodziców na utrzymaniu, każda decyzja o zmianie stabilnej pracy - nawet jeśli ze wszech miar słuszna, bo zgodna z twoimi postanowieniami czy marzeniami, nieuchronnie wywoła niepokój i ciągłe zastanawianie się, czy na pewno dobrze zrobiłeś.
Co zatem? Psychologowie cytowani przez Psychology Today twierdzą, iż problem polega na tym, że nie jesteśmy jedynie zestawem cech, które znamy. W zależności od sytuacji często jesteśmy kimś innym. Introwertyczni w pracy, jesteśmy duszą towarzystwa wśród przyjaciół i melancholikiem o romantycznym usposobieniu w domu. I często przemawiają przez nas różne odcienie naszej złożonej osobowości. Często zależy to od środowiska, bo w każdym z miejsc, w których przebywamy, zwykle usiłujemy sprostać czyimś wymaganiom, rzadko własnym.
By podjąć decyzję o zmianie pracy, warto zastanowić się, kto tak naprawdę chce, żebyśmy dokonali volty w naszym życiu. Czy chwilowy buntownik, czy nasze wewnętrzne dziecko, które zawsze chciało latać samolotami, ale posłuchało się rodziców i poszło na prawo?
Dlatego warto poświęcić chwilę na przemyślenie, co nas popycha do zmiany zawodowej w życiu. Kiedy uświadomimy sobie prawdziwe pobudki oraz przypomnimy, dlaczego ileś lat temu wybraliśmy ten a nie inny zawód, wreszcie, jak czujemy się na myśl o poważnej zmianie w naszym życiu - wtedy odpowiedź przyjdzie sama. A może okazać się, że nie trzeba podejmować drastycznych środków, tylko zmodyfikować to, co już mamy. I to wystarczy by przywrócić nam równowagę i odzyskać spokój duszy.