1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Podaruj sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo w sieci

(Fot. materiały partnera)
Wraz z rozpowszechnieniem Internetu zyskaliśmy możliwości i wygodę, o których jeszcze 20 lat temu nikomu się nie śniło. Niestety, niekwestionowanym korzyściom towarzyszą także zagrożenia. Cyberprzestępczość to nie tylko włamania na rachunki bankowe, ale również wyłudzenia danych osobowych, a nawet kradzież tożsamości. Przed zagrożeniami w sieci trzeba chronić także dzieci. Na szczęście istnieją dobre i łatwe w obsłudze programy, które utrudniają działania przestępcom i pozwalają na swobodne i bezpieczne korzystanie z Internetu.

Co nam grozi w Internecie i jak zapobiegać cyberzagrożeniom?

Łącząc się z Internetem, narażasz swoje dane na liczne zagrożenia, jednak instalując wysokiej jakości program, np. Norton 360 Premium, zyskujesz ochronę przed:

 • wirusami, czyli programami albo fragmentami kodu, które mogą się „rozmnażać”, czyli powielać. Niektóre z nich są nieszkodliwe (chociaż denerwujące), inne mogą doprowadzić do przejęcia kontroli nad zasobami użytkownika;
 • oprogramowaniem szpiegującym, które bez twojej wiedzy i zgody pozyskuje informacje z komputera. Najczęściej takie oprogramowanie wykorzystywane jest w celach reklamowych, ale może również wyłudzać adresy e-mail, hasła czy numery kart kredytowych;
 • oprogramowaniem wymuszającym okup – szyfrującym pliki lub w inny sposób uniemożliwiającym korzystanie z komputera do czasu zapłaty okupu;
 • phishingiem, czyli podszywaniem się cyberprzestępców pod inne osoby lub instytucje po to, żeby wyłudzić dane albo uzyskać dostęp do urządzeń i zainfekować je.

Norton 360 Premium jest wspomagany przez sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe. Gwarantuje funkcję zapory sieciowej oraz opcję ochrony kamerki internetowej. Program można zainstalować aż na 10 urządzeniach i zabezpieczyć całą rodzinę przed utratą danych osobowych oraz finansów.

Password Manager – wspomaganie dla ochrony przed cyberprzestępczością

Nawet jeśli dobrze zabezpieczymy się przed cyberatakami, nie unikniemy strat, kiedy bezwiednie i wbrew naszej woli sami udostępnimy hasła, np. zapisując je w notatniku czy na komputerze. Żeby zapobiec takiej sytuacji, warto sprawdzić, czy wybrany przez nas program do ochrony danych wyposażony jest w takie narzędzie jak Password Manager.

Usługa pozwala na wielokrotne generowanie złożonych, a więc trudnych do złamania, haseł o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Hasła przechowywane są w zaszyfrowanym skarbcu w chmurze. Z tego poziomu użytkownik ma do nich dostęp zawsze, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Jego hasła są bezpieczne.

Dostęp do skarbca jest możliwy po zalogowaniu się za pomocą hasła głównego. W skarbcu zarządza się danymi do logowania. Można edytować hasła, aktualizować je czy też usuwać.

Kopia zapasowa, czyli sposób na ochronę danych twoich i twojej rodziny

Ochrona przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym czy wymuszającym okup jest ważna, jednak dane należy również zabezpieczyć przed ich utratą. Współczesne urządzenia elektroniczne odznaczają się dużą niezawodnością, jednak i im zdarzają się awarie. Sprzęt, zwłaszcza przenośny, można także łatwo zgubić czy stracić w wyniku kradzieży.

Dlatego wybierając program do ochrony danych dla całej rodziny, warto postawić na taki, który oferuje również odpowiednio dużą przestrzeń dyskową dla backupu. Decydując się na Norton 360 Premium, otrzymujesz 75 GB chmury dla zapasowych kopii danych twojego komputera. Niech wizja trudnego i kosztownego odzyskania danych nie niepokoi cię już nigdy więcej.

VPN – prywatna sieć wirtualna

Zabezpieczenie danych powinno obejmować także połączenie internetowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest VPN (ang. Virtual Private Network), czyli połączenie szyfrowane, które zapewniają użytkownikowi anonimowość niezależnie od tego, z jakiej sieci Wi-Fi korzysta.

Po zainstalowaniu Norton 360 Premium użytkownik zyskuje możliwość włączenia szyfrowanego połączenia sieciowego odpowiadającego poziomowi usług bankowych. Usługa Norton Secure VPN pozwala na:

 • ukrycie adresu IP użytkownika,
 • szyfrowanie przesyłanych danych (numerów kart kredytowych, haseł itp.).

W ten sposób użytkownik staje się niewidoczny w sieci, ukrywając przed hakerami swoją aktywność w Internecie.

Secure VPN blokuje również śledzenie reklam, tak żeby reklamodawcy nie mogli określić preferencji użytkownika. Warto podkreślić, że usługa działa w systemach Windows, Mac, Android i iOS.

Kontrola rodzicielska z Norton 360 Premium

Twoje dziecko korzysta z Internetu, mając nieograniczony dostęp do treści oferowanych w sieci. Zarówno tych cennych i wartościowych, jak i destrukcyjnych czy wręcz brutalnych i przestępczych. Twoim zadaniem jako rodzica jest kontrola tego, co w sieci robi twoja pociecha. Z programem Norton 360 Premium sprawdzisz szybko i w łatwy sposób:

 • filmy, jakie ogląda twoje dziecko;
 • odwiedzane przez dziecko witryny;
 • pobierane przez dziecko aplikacje.

Poza filtrowaniem treści funkcja kontroli rodzicielskiej umożliwia także lokalizację GPS dla smartfonów z systemem Android i iOS. Dzięki temu możesz zawsze ustalić, gdzie znajduje się twoje dziecko.

Zarządzanie środowiskiem nauki zdalnej

Zdalna nauka podczas nieobecności rodziców w domu to duży problem, zwłaszcza dla młodszych dzieci. Zamiast skupić się na zajęciach, uczniowie zajmują się zabawą i rozrywką. Dzięki Norton 360 Premium rodzice mają możliwość zarządzania środowiskiem nauki zdalnej dziecka. Mogą kontrolować jej przebieg, dzięki czemu mają pewność, że nawet podczas ich nieobecności w czasie przeznaczonym na naukę dziecko korzysta z Internetu wyłącznie do tego celu.

Dark Web Monitoring – sprawdź, czy twoje dane trafiły do „podziemnego” Internetu

Dark Web to ukryte zasoby sieciowe, których nie da się przeglądać za pomocą zwykłych wyszukiwarek, lecz specjalnego oprogramowania. W tym „internetowym podziemiu” cyberprzestępcy sprzedają przechwycone informacje, w tym dane osobowe.

Norton 360 Premium oferuje usługę monitoringu Dark Webu, wyszukując numery kont ubezpieczeniowych użytkownika, adresy e-mail, numery kart kredytowych i telefonów oraz tagów gracza itp. Norton znajduje dane, a użytkownik otrzymuje informację zwrotną o tym fakcie. Jest to podstawą do zawiadomienia organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa.

 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze