1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Pani Tekla ma 115 lat i jest najstarszą babcią w Europie. „Nikomu nie mówię, ile ja mam lat. Żyję!”

Tekla Juniewicz jest najstarszą Polką i babcią w Europie. (Fot. screen z Twitter/Jarosław Wieczorek)
Jest najstarszą Polką i babcią w Europie. Ponadto drugą najstarszą osobą na naszym kontynencie i ósmą na świecie. Ma 115 lat i mieszka w Gliwicach od ponad siedmiu dekad. Przedstawiamy sylwetkę Pani Tekli Juniewicz.

Gdzie mieszka najstarsza babcia w Europie? Jak się okazuje – w Polsce, a konkretnie w Gliwicach w województwie Śląskim. Pani Tekla Juniewicz (z domu Dadak) ma 115 lat i jest nie tylko najstarszą obywatelką Polski, lecz także najstarszą babcią na naszym kontynencie. Ma dwie córki, pięciu wnuków, czterech prawnuków i czterech praprawnuków. Czwarta praprawnuczka – Iga Tekla – urodziła się w jej 115. urodziny, 10 czerwca 2021 roku. Trzeba przyznać, że wynik ten robi wrażenie. W Europie starsza od niej jest jedynie 117-letnia zakonnica z Francji, która z oczywistych względów nie może mierzyć się z Pani Teklą o miano najstarszej babci.

Życie Pani Tekli Juniewicz nie należało jednak do najłatwiejszych. Kobieta urodziła się 1906 roku w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgrzech. Jej ojciec pomagał w utrzymaniu stawów, a matka zajmowała się domem. Jako dziewczynka uczęszczała do szkoły sióstr szarytek w Przeworsku. W 1927 roku wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza (zm. 1980), a następnie przeprowadziła się na Ukrainę. Rok później na świat przyszła ich pierwsza córka.

W Gliwicach mieszka od listopada 1945 roku. Przeżyła dwie wojny światowe (gdy wybuchła pierwsza, miała osiem lat, a gdy druga – 33 lata), epidemię tyfusu i była świadkiem odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2016 roku skończyła 110 lat jako pierwsza w historii mieszkanka województwa śląskiego, a rok później została najstarszą żyjącą Polką.

Dziś Pani Tekla ma 115 lat i mimo podeszłego wieku cały czas zaskakuje trzeźwością umysłu i trafnymi uwagami dotyczącymi rzeczywistości. – Babcia zawsze była bardzo aktywna, opiekuńcza, wesoła i nie rozpamiętywała trudnych chwil z przeszłości. Lubiła książki i podróże, była bardzo harda. Do dziś jest w dobrej kondycji, chociaż coraz częściej wspomina dom rodzinny w Krupsku i wymaga opieki. Bardzo chętnie się jej podejmujemy, babcia to niezwykła osoba – mówi w rozmowie z portalem 24gliwice.pl jej wnuk, Adam Stachowski.

Z okazji nadchodzącego Dnia Babci redakcja „Zwierciadła” przesyła Pani Tekli najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia, uśmiechu i miłości od bliskich.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze