1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. „Godność należy się każdemu”

„Godność należy się każdemu”

(Fot. Andrzej Belina-Brzozowski)
(Fot. Andrzej Belina-Brzozowski)
Seniorzy w potrzebie w roli modeli przed obiektywem jednego z wiodących polskich fotografów? Fundacja organizująca zaręczyny swoich podopiecznych? A może walka z ubóstwem połączona z pięknem biżuterii? Czy to możliwe? Ależ oczywiście. Dla kobiet stojących za wrocławską Fundacją Dignum w walce o godność nie ma rzeczy niemożliwych.

„Dignum” znaczy godny

„W naszym rozumieniu godność należy się każdemu człowiekowi, od urodzenia aż do śmierci, na każdym etapie życia. Dlatego otaczamy szacunkiem i życzliwością wszystkich. Nie pytamy, w jaki sposób nasi podopieczni znaleźli się w takim czy innym miejscu u schyłku życia. Nie wytykamy życiowych błędów, nie oceniamy i nie wartościujemy” – czytamy na stronie fundacji, której założycielkami są Dagmara Szymczak i Kamila Cal-Całko.

U podstaw założenia Fundacji Dignum znalazło się pragnienie, aby osoby starsze i niepełnosprawne mogły jak najdłużej cieszyć się samodzielnością i niezależnością w swoim miejscu zamieszkania. Jej celem jest stwarzanie najuboższym seniorom godnych warunków, pozwalających im spędzić życie w cieple domowego ogniska, w otoczeniu znanych przedmiotów i twarzy, w miejscu pełnym duszy i wspomnień.

I tak właśnie od pięciu lat Fundacja Dignum rozwozi posiłki we Wrocławiu, pomaga w remontach, adaptuje łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim – rozmawia, wysłuchuje, czasem trzyma po prostu swoich podopiecznych za rękę, a czasem… organizuje zaręczyny.

(Fot. Andrzej Belina-Brzozowski) (Fot. Andrzej Belina-Brzozowski)

Ludzie lubią patrzeć tylko na to, co piękne

– Często wpadamy na nietypowe pomysły. Kiedy wpadłyśmy na pomysł pomagania seniorom właśnie w taki sposób, poprzez sprzedaż biżuterii, miałam mieszane uczucia – mówi Dagmara Szymczak. – Zastanawiałam się, czy to nie za duży kontrast, te szlachetne kruszce i to przerażające ubóstwo, nieludzkie wprost okrucieństwo życia, warunki uwłaczające godności, od których ludzie odwracają wzrok. Bo ludzie lubią patrzeć na to, co piękne. Ale wtedy pomyślałam, że właśnie taka będzie nasza misja – pokazanie, że pomaganie jest piękne, że pomoc jest szlachetna, jak te kruszce, że starość może być piękna, jeśli przywrócić jej podstawową godność.

Piękno biżuterii Dignum leży nie tylko w formie, lecz także w idei – całkowity zysk ze sprzedaży przeznaczany jest na wsparcie podopiecznych fundacji, czyli osób starszych i niepełnosprawnych.

Nie bez przyczyny to właśnie liść wpisany w serce jest elementem logotypu fundacji i jednocześnie znakiem biżuterii charytatywnej – jest symbolem życia, nadziei i miłości.

(Fot. Andrzej Belina-Brzozowski) (Fot. Andrzej Belina-Brzozowski)

– „Miłość”, „Przyjaźń”, „Dobro”, „Piękno” – czytamy na srebrnych serduszkach. Biżuteria charytatywna Dignum mówi językiem miłości. Miłości, która nie zna wieku. To podstawowe wartości w życiu człowieka, wartości, które należą się każdemu, niezależnie od wieku – mówi Dagmara Szymczak.

Biżuteria wykonana jest z najwyższej jakości kruszców – srebra próby 925 oraz 14-karatowego złota próby 585 wypełnionego zieloną emalią (edycja limitowana).

Do wyboru mamy delikatne srebrne serduszka z pięknymi ponadczasowymi hasłami, złote zawieszki, które można zestawiać dowolnie z łańcuszkami i bransoletkami, serca z emalią, a dla mężczyzn – piny do klap marynarki.

Zobaczcie sami:

(Fot. Andrzej Belina-Brzozowski) (Fot. Andrzej Belina-Brzozowski)

Bo starość może być piękna, o ile nie jest odarta z godności

Opowieść o godności – pod takim hasłem zrealizowana została niezwykła sesja zdjęciowa. Za obiektywem stanął Andrzej Belina-Brzozowski, jednak po drugiej stronie tym razem nie wystąpiły celebrytki ani profesjonalne modelki, a wystąpili seniorzy.

– Ta sesja to historia o tym, jak widzimy naszych podopiecznych. Co stanowi o naszej wartości? Czy to, co posiadamy, jak wyglądamy, czy gdzie mieszkamy? My zadajemy sobie to pytanie codziennie i wiemy, że niewiele trzeba, żeby ludzkie życie odzyskało piękno i godność. Wystarczy dostęp do ciepłej wody, własnej łazienki, ogrzewany dom i ciepły posiłek, a jesień życia zaczyna wyglądać inaczej. Chcieliśmy pokazać, jak niewiele dzieli naszych podopiecznych od doświadczenia poczucia godności. Starość jest piękna. Próbujemy przywrócić jej należne piękno, przywracając godność. – tłumaczy Dagmara Szymczak. – Na co dzień nie pudrujemy rzeczywistości naszych podopiecznych do zdjęć. Tego jednego dnia zrobiłyśmy wyjątek.

Więcej o Fundacji Dignum znajdziecie na stronie: https://fundacja-dignum.org/

(Fot. Andrzej Belina-Brzozowski) (Fot. Andrzej Belina-Brzozowski)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze