1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Domowy zielnik na parapecie – jak uprawiać warzywa i zioła w domu?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Pomidory na parapecie, warzywa w doniczkach na parapecie… Czemu nie? Nie masz działki, ogródka ani nawet balkonu? Mimo to możesz mieć własną plantację. Przy odrobinie wysiłku za kilka miesięcy będziesz jeść przez siebie wyhodowane warzywa i zioła. Przeczytaj, co radzą doświadczone miejskie ogrodniczki, i zrób własny zielnik na parapecie.

Na parapecie możesz bez problemu wyhodować z nasion: sałatę, poziomki, rzodkiewkę, pomidory (naprawdę!) i zioła (koperek, szczypiorek, bazylię, oregano, tymianek, miętę czy szałwię, rozmaryn, pietruszkę i inne). Do uprawy tych roślin wystarczą zwykłe doniczki – przekonują Katarzyna Basiewicz i Dominika Krzych w książce „Miejskie ogrodnictwo, czyli jak uprawiać jedzenie w mieście”.

Zioła na parapecie, warzywa w doniczkach na parapecie – od czego zacząć?

Po pierwsze, określić, ile dokładnie miejsca przeznaczymy na naszą miniplantację. Na szerszych parapetach zmieszczą się nie tylko doniczki, ale i skrzynki; skrzynki można także czasem zawiesić na zewnątrz.

Po drugie, zdecydować, co będziemy uprawiać (pomidory na parapecie… a może sałatę i truskawki?). Zmiennych jest wiele, choćby ekspozycja słoneczna czy ile czasu będziemy mogli poświęcić hodowli, ale i nasze preferencje kulinarne, estetyczne (czy uprawa będzie pasować do wnętrza?), w końcu wytrwałość. To ważne, ponieważ w zależności od tego, wybierzemy ziemię, pojemniki (pamiętajmy o tym, żeby w każdej, nawet najmniejszej doniczce, zrobić otworki i najlepiej wsypać trochę drenażu) oraz nasiona lub rozsady.

Po trzecie, zrobić budżet i przygotować terminarz. Nie warto kupować najtańszej ziemi ani nasion, bo jeśli kupisz je z niesprawdzonego źródła, możesz nie doczekać się plonów, więc cały wysiłek (cała uprawa ziół na parapecie) pójdzie na marne. Kalendarz prac ogrodniczych pozwoli z kolei zaplanować np. wakacje, bo o ile względnie łatwo znaleźć kogoś, kto podleje domowy zielnik na parapecie oraz inne rośliny, to trudno oczekiwać, że będzie robić również rozsady czy zapylać.

Pomidory na parapecie (Fot. iStock)

Zielnik na parapecie czy warzywniak? Ogrodniczki podpowiadają

  • Dla niecierpliwych najlepsze są wszelkie odmiany sałat oraz szpinak.
  • Dla pozbawionych nasłonecznionych parapetów: koperek, szczypiorek, pietruszka.
  • Dla posiadaczy słonecznych wnętrz: pomidory.
  • Dla miłośników podlewania: ogórki.

Zielnik na parapecie (Fot. iStock)

Uprawa ziół na parapecie: ziołowa trójka

Bazylia: lubi grzać się w słońcu, więc potrzebuje częstego podlewania, ale uwaga: nie po liściach, w doniczce nie może też stać woda.

Mięta: naprawdę lubi cień i półcień. Rośnie szybko i w zasadzie niewiele jej potrzeba do szczęścia. Lubi wodę, więc pamiętaj o podlewaniu. To roślina inwazyjna, więc trzeba ją uprawiać osobno.

Tymianek: uwielbia słońce, więc zniesie kąpiele słoneczne w samo południe. Nie przepada za wilgocią.

Polecamy książkę: „Miejskie ogrodnictwo, czyli jak uprawiać jedzenie w mieście”, wyd. Znak JednymSłowem

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze