1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Ewa Błaszczyk: „Jedno wiemy na pewno – nie zostawimy ich samych sobie” [Istota rzeczy]

Ewa Błaszczyk, aktorka, założycielka Fundacji „Akogo?”, działającej od 20 lat na rzecz osób w śpiączce. Fundacja organizuje jesienią aukcję obrazów „Jasiek dla śpiocha”, z której dochód zostanie przeznaczony na dokończenie budowy Kliniki Budzik dla dorosłych. (Fot. Forum)
Ewa Błaszczyk, aktorka, założycielka Fundacji „Akogo?”, działającej od 20 lat na rzecz osób w śpiączce. Fundacja organizuje jesienią aukcję obrazów „Jasiek dla śpiocha”, z której dochód zostanie przeznaczony na dokończenie budowy Kliniki Budzik dla dorosłych. (Fot. Forum)
Obraz w kolorze nieba, namalowany przez Krystynę Róż-Pasek, pojawi się na aukcji charytatywnej, którą organizuje Fundacja „Akogo?” Ewy Błaszczyk.

Mimo strasznych czasów robimy swoje. Wydeptujemy wszystkie możliwe ścieżki, szukamy wsparcia, gdzie się da, i oczywiście działamy. A wszystko po to, żeby ukończyć budowę Kliniki Budzik dla dorosłych na warszawskim Bródnie. Chcemy oddać ją do użytku jesienią tego roku, żeby od stycznia można było tam przyjmować pacjentów. Wiadomo, że teraz nie będzie łatwo. Ale jesteśmy zdeterminowani, tym bardziej że w tym roku obchodzimy 20-lecie naszej fundacji.

Z tej okazji zaplanowaliśmy wiele akcji. Na jednym z bloków Bielan powstanie mural autorstwa Wojciecha Brewki. Przygotowujemy także programy dokumentalne: dziesięć rozmów z osobami wybudzonymi ze śpiączki, z ich bliskimi, którzy walczyli za nich, gdy oni nie mieli mocy sprawczej. To będzie rodzaj manifestu pokazującego, jak ważna jest pomoc tym ludziom.

Między innymi z naszej inspiracji zostały ustanowione Międzynarodowy Dzień Śpiączki i Dzień Pacjenta w Śpiączce, które obchodzimy 22 marca i 18 kwietnia. Będziemy w tym czasie ze zdwojoną siłą nagłaśniać medialnie potrzeby tych osób.

Kolejny nasz pomysł to właśnie akcja „Jasiek dla śpiocha”. Włączyło się do niej kilkudziesięciu artystów, nie tylko zaprzyjaźnionych z nami, jak Józef Wilkoń czy Andrzej Pągowski, lecz także wielu innych, z różnych pokoleń. Namalowali dla nas obrazy na poszewkach na poduszki. Będzie je można oczywiście praktycznie używać albo oprawione powiesić jako obrazy, ale najpierw trzeba je wylicytować. Ekspozycja „Jasiek dla śpiocha” zostanie udostępniona w galerii domu aukcyjnego Art in House, który przeprowadzi tę aukcję jesienią tego roku w sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Będzie też można licytować przez serwis OneBi­d, a całe wydarzenie oglądać dzięki transmisji na facebookowym profilu domu aukcyjnego. Całkowity dochód przeznaczony zostanie na cele statutowe naszej fundacji.

Obraz w kolorze nieba, namalowany przez Krystynę Róż-Pasek, pojawi się na aukcji charytatywnej, którą organizuje Fundacja „Akogo?” Ewy Błaszczyk. (Fot. archiwum prywatne)

W tę akcję zaangażowało się wielu ludzi dobrej woli. Artyści wykonali swoje obrazy, len na poszewki przekazała fabryka Świat Lnu w Kamiennej Górze, Art in House użyczył swojej wiedzy, przestrzeni i doświadczenia. To się musi udać. A fundacja nie będzie się już potem zajmowała budową, tylko naukowymi możliwościami wspierania ludzi ze zdegenerowanym mózgiem. Jedno wiemy na pewno – nie zostawimy ich samych sobie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze