1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Wybieramy Europejskie Drzewo Roku 2023 – dąb Fabrykant z Łodzi ma silną konkurencję

Dąb Fabrykant – polski kandydat do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2023 (Fot. materiały prasowe)
Dąb Fabrykant – polski kandydat do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2023 (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 15 Zdjęć
W 2022 roku Europejskim Drzewem Roku został dąb Dunin, który od 400 lat rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej. W tegorocznej edycji konkursu, organizowanego przez czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, kolejne drzewo z Polski wysuwa się na prowadzenie.

Polskim kandydatem do tytułu Europejskiego Drzewa roku 2023 jest 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi. To jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce. Jeden z jego konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów, a szerokość korony osiąga ponad 33 metrów. Jego unikatowy pokrój, a także malownicze położenie przyciągają miłośników przyrody do parku Klepacza w Łodzi. Wiosną wokół Fabrykanta można podziwiać szafirowe łąki pełne śnieżników lśniących i cebulic syberyjskich, podkreślające urodę drzewa.

Dąb Fabrykant ma silną konkurencję – w tegorocznej, trzynastej już, edycji konkursu startuje 16 drzew z różnych krajów Europy. Ich zdjęcia i wyjątkowe historie można poznać na stronie treeoftheyear.org. Tam również do 28 lutego można oddać głos na wybrane dwa drzewa. Jak na razie łódzki dąb jest na prowadzeniu, ale do końca głosowania zostały trzy tygodnie, więc jeszcze wszystko może się zdarzyć, zwłaszcza że wśród tegorocznych finalistów nie brakuje wyjątkowych okazów. Niesamowicie wyglądają na przykład kandydaci z Wielkiej Brytanii – cis z opactwa Waverley – i z Włoch, czyli figowiec olbrzymi Ogrodu Botanicznego w Palermo.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku jest organizowany już po raz trzynasty przez czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Jego celem jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony drzew nie tylko ze względu na ich znaczenie dla środowiska, lecz także dla historii danego regionu i kraju, które są cennymi świadkami historii. – Budowanie kapitału społecznego wokół i dla drzew ma wymiar nie tylko ekologiczny. Jest tworzeniem opowieści o naszej lokalności i historii miejsca. Drzewo może stać się symbolem naszych związków z przyrodą. Tego właśnie potrzebujemy jako społeczności lokalne, które poszukują nowych tożsamości i wartości – powiedział Jacek Bożek, prezes i założyciel Klubu Gaja.

Zdjęcia finalistów konkursu Europejskie Drzewo Roku 2023 znajdziecie w naszej galerii zdjęć.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze