1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Polska po raz kolejny na ostatnim miejscu Tęczowego Rankingu wśród krajów Unii Europejskiej

Polska uplasowała się na 42. miejscu Tęczowego Rankingu ILGA-Europe 2023 na 49 w całej Europie, co dało jednocześnie ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. (Fot. iStock)
Polska uplasowała się na 42. miejscu Tęczowego Rankingu ILGA-Europe 2023 na 49 w całej Europie, co dało jednocześnie ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. (Fot. iStock)
Organizacja ILGA-Europe już po raz 14 opublikowała ranking badający poziom równouprawnienia osób LGBT+. Choć w wielu krajach odnotowano pozytywne zmiany dotyczące polityki wobec osób LGBT+, Polska zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Już po raz czwarty z rzędu.

17 maja – Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

Tęczowy ranking ILGA-Europe publikowany jest od 2009 roku. Nie chodzi w nim o badanie podejścia do społeczności LGBT+ ogółu mieszkańców poszczególnych krajów, a o pogłębioną analizę prawa i polityki stosowanych wobec społeczności LGBT+. Organizacja bada bowiem 49 krajów europejskich pod względem ich praktyk prawnych i politycznych, oceniając je w przedziale od 0 do 100 proc. Badanie podzielone jest na 74 kryteria, które składają się na siedem kategorii tematycznych: równość i zakaz dyskryminacji; rodzina; przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści; prawne uznanie płci; integralność cielesna; wolności obywatelskie; a także prawo do azylu. Dostęp do wszystkich informacji, na podstawie których powstał ranking, jest otwarty i każdy może go przeanalizować we własnym zakresie na oficjalnej stronie ILGA-Europe.

Wyniki tegorocznych badań wydają się obiecujące. Pokazują bowiem, że wiele krajów zmienia podejście do społeczność LGBT+ na lepsze i coraz bardziej postępowe. Na pierwszym miejscu rankingu, już po raz ósmy, znalazła się Malta z wynikiem 89 proc. Drugie miejsce przypadło Belgii (76 proc), która zanotowała wzrost o cztery punkty procentowe, między innymi dzięki wprowadzeniu nowej polityki na rzecz równości. Na podium stanęła też Dania (również z wynikiem 76 proc.). Na końcu tęczowego rankingu znalazły się z kolei: Azerbejdżan (2 proc.), Turcja (4 proc.) i Armenia (9 proc.), dokładnie tak samo jak w ostatnich trzech latach.

Mapa Tęczowego Rankingu ILGA-Europe 2023 (Fot. materiały prasowe)

Polska uplasowała się na 42. miejscu na 49 w całej Europie, co dało jednocześnie ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Za naszym krajem, oprócz wspomnianych wcześniej Azerbejdżanu, Turcji i Armenii, znalazły się: San Marino, Białoruś, Monako i Rosja. Nasz wynik to zaledwie 15 proc., a w trzech na siedem kategorii (rodzina, przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści oraz integralność cielesna) nie uzyskaliśmy ani jednego punktu. W uzasadnieniu wyniku ILGA-Europe proponuje szereg zmian prawnych, które powinny zostać wdrożone w życie w naszym kraju. To między innymi wprowadzenie przepisów dotyczących mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści oraz umożliwienie tęczowym parom legalizacji związków i zakładania rodzin.

Przykład powinniśmy brać między innymi z Hiszpanii, Islandii, Finlandii, Mołdawii, Szwajcarii i Chorwacji, które odnotowały największy skok w wynikach w porównaniu do ostatnich lat. Hiszpania wprowadziła kompleksową ustawę, która reguluje prawne uznanie płci w oparciu na samostanowieniu, oraz zakazała praktyk konwersyjnych. Islandia przyjęła plan działania na rzecz równości; Finlandia uchwaliła nowe, postępowe prawo, które ułatwia osobom trans korektę płci prawnej; a Mołdawia uwzględniła orientację seksualną i tożsamość płciową w ustawach dotyczących niedyskryminacji. Warto też wspomnieć Szwajcarię, która wprowadziła ustawę o równości małżeńskiej, i Chorwację, w której pary jednopłciowe mogą ubiegać się o adopcję dzieci.

W Polsce mamy więc jeszcze wiele do zrobienia. I choć poruszane w tęczowym rankingu aspekty dotyczą przede wszystkim prawa i polityki, warto pamiętać, że wpływ na to ma każdy z nas.

Źródło: materiały prasowe ilga-europe.org
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze