1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Psy, które mają towarzystwo, mogą żyć dłużej i zdrowiej

Psy, które mają towarzystwo, mogą żyć dłużej i zdrowiej

Z badania wynika, że lepszym zdrowiem cieszą się psy, które mają więcej społecznych interakcji, np. mieszkają z innymi psami. (Fot. iStock)
Z badania wynika, że lepszym zdrowiem cieszą się psy, które mają więcej społecznych interakcji, np. mieszkają z innymi psami. (Fot. iStock)
Czy twój pies jest towarzyski? A może masz więcej futrzaków w domu? Badania sugerują, że psy, które mają więcej społecznych interakcji, zdrowiej się starzeją.

To, że interakcje społeczne są korzystne dla ludzkiego zdrowia – wiadomo od dawna. Najnowsza badania pokazują jednak, że mogą one być także korzystne dla zdrowia naszych psich przyjaciół.

Okazuje się, że towarzystwo innych zwierząt i ludzi może mieć spory wpływ na to, jak starzeją się psy. Na potrzeby badania będącego częścią projektu Dog Aging Project* przeprowadzono ankietę wśród właścicieli 21 000 psów i stwierdzono, że relacje społeczne psa miały największy wpływ spośród badanych czynników na jego zdrowsze starzenie się. Jak tłumaczy Noah Snyder-Mackler, główny autor badania oraz prof. nadzwyczajny na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie: – To, gdzie mieszkamy i z kim wchodzimy w interakcje, ma naprawdę duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. To powiązanie między naszym środowiskiem społecznym a naszym zdrowiem dotyczy wielu zwierząt społecznych. Zwierzęta o silniejszych relacjach społecznych żyją dłużej i zdrowiej.

W ankiecie pytano m.in. o aktywność fizyczną psów, ich środowisko, zachowanie, dietę, przyjmowane leki, a nawet stan zdrowia właścicieli. Następnie naukowcy zawęzili analizę do pięciu kluczowych czynników: stabilność sąsiedztwa, całkowity dochód gospodarstwa domowego, czas spędzony z dziećmi, czas spędzony ze zwierzętami, wiek właściciela – które mogą wyjaśnić, w jaki sposób środowisko społeczne może wpływać na dobrostan psa. Ankieta miała wykazać, jak mocno różne czynniki wpływają na stan zdrowia psa.

Z badania wynika, że lepszym zdrowiem cieszą się psy, które mają więcej społecznych interakcji, np. mieszkają z innymi psami. Naukowcy zastrzegają, że nie ma stuprocentowej pewności, że czynniki środowiskowe, które badali, przyczyniły się do stanu zdrowia zwierzaka, jednak wyniki sugerują, że jeśli twój pies ma stałe towarzystwo innego futrzaka, może cieszyć się lepszym stanem zdrowia. Nie musi to być pies – stwierdzono bowiem, że nie ma wystarczających danych, aby odróżnić skutki posiadania większej liczby psiaków od innych gatunków.

Trzeba jednak pamiętać, że psy mają odmienne charaktery i różnie reagują. – Niektóre psy mogą uważać interakcje społeczne za stresujące i wymuszanie ich może nie leżeć w najlepszym interesie psa – mówi dr Clara Wilson, badaczka z Penn Vet Working Dog Center na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Pensylwanii.

To naszym zadaniem, jako właścicieli, jest zwracać uwagę na sygnały, jakie daj nam pies. Wspomniane badanie może jednak być dobrym punktem wyjścia do obserwacji naszego pupila. Czy robi się weselszy i ma więcej energii wśród innych zwierząt i ludzi, a przebywając samemu, staje się osowiały, czy wręcz przeciwnie.

* Projekt badawczy rozpoczęty w 2018 i prowadzony przez medyczne Uniwersytetu Waszyngtońskiego i Teksasu A&M; obejmuje kilkanaście instytucji, w tym Uniwersytet Stanowy w Arizonie. Jego celem jest rozpoznanie, jak geny, styl życia i środowisko wpływają na starzenie się i choroby psów. Naukowcy jednak mają nadzieję, że odkrycia te będą miały zastosowanie przy badaniach zdrowia człowieka.

Źródło: Marlene Cimons, „Dogs can age healthier by socializing with humans and pets, study says”, washingtonpost.com [dostęp: 23.08.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze