1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Muzyka bez ZAIKS w Twojej restauracji – sprawdź, jak sporo zaoszczędzić

Muzyka bez ZAIKS w Twojej restauracji – sprawdź, jak sporo zaoszczędzić

Morza szum, ptaków śpiew... Zacząłeś już nucić piosenkę Czerwonych Gitar w swojej głowie? Świetnie! A teraz wyobraź sobie, że chcesz podzielić się ich twórczością w swojej restauracji, a skończyło się to sporym mandatem od ZAIKS-u. Nie brzmi już tak interesująco, prawda? Jeśli pracujesz w tzw. „gastro” i chcesz, aby Twoim gościom przy kotlecie towarzyszyła fajna muzyka, a nie raniąca uszy cisza, a równocześnie nie jesteś zainteresowany wnoszeniem jakichkolwiek opłat do ZAIKS-u, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, czy można „zjeść ciastko i mieć ciastko”!

Spis treści:

  1. Na jakich zasadach możliwe jest legalne odtwarzanie muzyki w restauracji?
  2. Kiedy konieczne jest uiszczenie opłat ZAIKS?
  3. Zalety publicznego odtwarzania muzyki z ZAIKS i bez tantiem
  4. Alternatywne rozwiązanie dla ZAIKS-u

Na jakich zasadach możliwe jest legalne odtwarzanie muzyki w restauracji?

Jeśli operujesz dużym budżetem i nie przywiązujesz dużej wagi do pieniędzy, lub po prostu z jakichś powodów nie interesuje Cię odtwarzanie muzyki w swoim lokalu, prawdopodobnie w tym miejscu nasza przygoda się już zakończy. Dlaczego? Jeśli tyczy się Ciebie pierwsza część zdania, to prawdopodobnie nie będzie problemu z zapłaceniem ZAIKS-owi, a jeśli druga... No cóż, odpowiedź jest przecież logiczna.

Co jednak w sytuacji, kiedy dotyczy Cię trzecia opcja, a mianowicie, chcesz puszczać swoim klientom dobre utwory muzyczne, ale równocześnie masz wiele innych wydatków i wolałbyś nie tracić funduszy na ZAIKS-a. Tutaj może pojawić się problem. Nie możesz po prostu kupić radia i wypasionych głośników, a następnie raczyć innych puszczaną przez siebie muzyką. To znaczy możesz, ale prędzej czy później przyjdą do Ciebie mili panowie bądź miłe panie i wlepią Ci solidny mandat za taką samowolkę. Co więc trzeba zrobić, by móc legalnie odtwarzać muzykę z różnych gatunków w swojej restauracji? Po pierwsze ZAIKS (to oczywiste), po drugie alternatywne źródła legalnej muzyki, o których opowiemy w dalszej części artykułu. I tak! Wiemy, że doskonale budujemy napięcie, a Ty nie możesz się już doczekać, co w końcu z tą legalną muzyką.

Kiedy konieczne jest uiszczenie opłat ZAIKS?

Zanim przejdziemy do przyjemnej części, w której omówimy sobie, jak nieco zaoszczędzić, musimy zrobić kolejny odsiew czytelników. Jak to zrobimy? Opiszemy, w jakich sytuacjach opłaty ZAIKS są obowiązkowe i nie znajdziesz od tego ucieczki.

  • Chcesz odtwarzać muzykę na organizowanych dyskotekach z DJ-em (wyjątek stanowią kawałki na licencji Creative Commons).
  • Dotyczą Cię występy zespołów grających covery, no, chyba że band zagra covery piosenek na licencji CC.
  • Chcesz zorganizować karaoke, na którym goście nie będą śpiewać kawałków z licencją CC.
  • W ramach rozrywki chcesz puścić swoim gościom film (wyjątek stanowią filmy kina amatorskiego).

Co ważne, wysokość opłat do ZAIKS-u wynosi mniej więcej 800 zł i pewnie sobie pomyślisz, o co taki wielki raban, bo przecież to znowu nie tak dużo kasy. No pewnie, ale kiedy wykonasz przelew na ich konto, zaraz upomną się również kolejne stowarzyszenia i związki odpowiedzialne za ochronę praw autorskich. Oto lista organizacji zbiorowego zarządzania, uprawnione do pobierania opłat od Ciebie i raczej nie ma co liczyć, że nie skorzystają z tego prawa.

  • SAWP – stowarzyszenie artystów wykonawców,
  • STOART – związek artystów wykonawców,
  • ZPAV – związek producentów audio-video,
  • SFP – stowarzyszenie filmowców polskich,
  • ZASP – związek artystów scen polskich.

Zalety publicznego odtwarzania muzyki z ZAIKS i bez tantiem

Jeśli chcesz puszczać w swojej restauracji trendujące piosenki i stwierdzisz, że Afromental idealnie pasuje do niedzielnego obiadu, to nie uciekniesz od płacenia ZAIK-su. I tu od razu omówiliśmy największą zaletę kawałków dostępnych w ZAIKS-sie – ich muzyka jest po prostu popularna, na czasie, czy jak to zwał. Jeśli jednak celujesz w inną grupę odbiorców i szukasz niszowych kawałków, muzyka do odtwarzania w restauracji bez tantiem, będzie znacznie lepszym wyborem. Oto zalety tego rozwiązania!

  • Dostajesz muzykę zwolnioną z opłat do OZZ.
  • Dostęp do radia internetowego bez tantiem, a co za tym idzie dostęp do reklam, prognozy pogody i różnych informacji;
  • 100% legalność odtwarzania;
  • Przy zakupie muzyki dostajesz równocześnie przekaz video i słowny.
  • Dopasowanie usługi do Twoich potrzeb.

Alternatywne rozwiązanie dla ZAIKS-u

No i teraz wisienka na torcie, czyli rozwiązania, które pozwolą Ci zatrzymać kilka stówek w portfelu. Poniżej przedstawiamy alternatywne rozwiązania do ZAIKS-u.

  • Publiczne odtwarzanie muzyki na licencji Creative Commons.
  • Podpisanie umowy z płatnymi usługami muzycznymi, np. https://www.muzyka-beztantiem.pl/.
  • Wykorzystywanie płyt CD lub plików MP3 (oczywiście znowu na licencji Creative Commons).
  • Samodzielne skomponowanie playlisty do restauracji np. na Jamendo, Soundcloud czy YouTube (koniecznie skorzystaj z opcji wyszukiwania utworów na licencji CC).
  • Promowanie lokalnych artystów, którzy nie są zrzeszeni w ZAIKS.
  • Najprostszy sposób uniknięcia opłat – nie odtwarzać muzyki lub wyłączyć dźwięk w urządzeniach takich jak telewizory.

Wiesz już, z czym wiążę się ZAIKS, i jak można uniknąć kosztów z tym związanych. Nawet jeśli docelowo chciałbyś puszczać gościom restauracji muzykę "na czasie", może warto zastanowić się, czy w sytuacji, kiedy dopiero startujesz ze swoim biznesem, lepiej nie ulokować pieniędzy gdzieś indziej, bo przecież na ZAIKS jeszcze przyjdzie czas!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze