1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Lato-trudny czas dla zwierząt

Lato-trudny czas dla zwierząt

123rf.com
Z szacunkowych danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami wynika, że w Polsce żyje 6 mln psów i 8 mln kotów. Przed nami najgorętsze miesiące roku i najwyższy czas, żeby pomyśleć o tym, jak pomóc naszym pupilom przeżyć ten trudny czas.

Badania CBOS z 2006 r. pokazują, że ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, iż w naszym kraju zwierzęta są dobrze traktowane. Co ciekawe, aż 95 proc. jest zdania, że właściciel nie ma prawa rozporządzania własnym zwierzęciem w dowolny sposób. Kiedy je bije lub głodzi, należy stanowczo reagować – to opinia 97 proc. respondentów.

Jednak wystarczy krótki spacer, żeby zauważyć, że lista ludzkich grzechów  jest długa. Zwyczaj pozostawiania zwierząt w zamkniętym samochodzie nagrzanym słońcem jest powszechnie piętnowany, a mimo to często można zobaczyć taki obrazek na parkingach przed centrami handlowymi czy biurowcami. Naprawdę trudno wytłumaczyć to barbarzyńskie zachowanie czymś innym niż kompletny brak wyobraźni właścicieli, którzy skazują czworonogi na znoszenie temperatury dochodzącej do 50 ˚ C.

- W upalne dni zwierząt nie powinno się zostawiać w zamkniętych pomieszczeniach bez dostępu do świeżego powietrza – przestrzega Monika Czerwińska, prowadząca hodowlę kotów rasy brytyjskiej i właścicielka sympatycznej labradorki – nasze koty mają wolierę w ogrodzie, ale podobny efekt wybiegu można osiągnąć, zakładając na balkonie specjalną siatkę – mówi.

Jednak dostęp do powietrza to nie wszystko, psu pozostawionemu na tarasie albo w ogrodzie musimy umożliwić schronienie się przed słońcem i koniecznie wodę. Pamiętajmy również, że nasz pupil reguluje temperaturę przez oddychanie, więc, zakładając ciasny kaganiec, uniemożliwiamy mu chłodzenie organizmu.

Męczące dla zwierzęcia bywa również towarzyszenie pani albo panu w niektórych zajęciach sportowych. Niedopuszczalne jest zmuszanie go, żeby biegło za rowerem. Wspólne bieganie może być dla niektórych ras przyjemne, ale tu też należy zachować rozsądek, bo np. psy rasy collie, które genetycznie mają słabe łapy, za joggingiem nie przepadają. W innych przypadkach dystans i tempo biegu powinny być dostosowane do możliwości pupila.

Zdaniem internautów dyskutujących na forum poświęconym opiece nad zwierzętami problem znęcania się nad czworonogami rozwiązałoby surowsze karanie winnych. Dobre wzory już są – w ten sposób wychowano społeczeństwo Wielkiej Brytanii, gdzie powstała pierwsza na świecie organizacja zajmująca się ochroną zwierząt. Druga zaczęła działać w będącej jeszcze pod zaborami Polsce.

Zwierzęta domowe na wakacjach

Zwierzęta spędzają większość lata w miejscu zamieszkania. Tylko jedna siódma opiekunów (według przytoczonych badań CBOS) zabiera czworonoga na urlop. W samochodzie zwierzę nie powinno podróżować luzem: dużego psa należy przypiąć specjalnymi pasami, a dla kota najbezpieczniejszy będzie  przewóz w klatce. Wioząc czworonożnych pasażerów, pamiętajmy o przystankach i o przygotowaniu wody. Jeśli nasz pupil źle znosi jazdę samochodem, to w uzgodnieniu z weterynarzem możemy mu zaaplikować ludzkie lekarstwo na chorobę lokomocyjną. Nie zapominajmy również o tym, że długa podróż w nawet najbardziej komfortowych warunkach jest dla zwierzęcia stresująca. Zamknięcie i mała przestrzeń mogą spowodować nieprzewidywalne reakcje i zachowania. Dlatego też zwróćmy uwagę, żeby w czasie postoju zwierzę mogło bezpiecznie wysiąść i pozostawało pod kontrolą opiekuna.

Absolutnie niedopuszczalne jest wożenie zwierzęcia w bagażniku niepołączonym z kabiną (tzn. jeśli nie jest to samochód combi)!

Co jeszcze mówią o Polakach przywołane badani CBOS? Do porzucenia zwierzęcia respondenci się nie przyznawali. Z hoteli dla zwierząt korzystali w niewielkim stopniu. A szkoda, bo często prowadzący je ludzie to prawdziwi miłośnicy swoich gości. Za stosunkowo niską opłatą oferują dobre warunki i opiekę – co osobiście sprawdził mój znajomy kot Bazyl.

 

 

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze