1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Rozmowa o pracę - jak obronić swoje słabe punkty?

Rozmowa o pracę - jak obronić swoje słabe punkty?

123rf.com
123rf.com
Pewne cechy, które uważasz za swoje słabe punkty, wcale nie muszą być nimi w oczach rekrutujących. Oto kilka rad, jak mówić o swoich wadach podczas rozmowy o pracę.

W procesie rekrutacji często pada pytanie o to, jakie masz wady. Nie staraj się zbagatelizować tego pytania, mówiąc z uśmiechem, że masz tylko zalety. Rekrutujący ma naprawdę dosyć takich żarcików. Woli usłyszeć, że bywasz roztargniona, ale dobrze wiesz o tym i notujesz wszystko, co masz do zrobienia.

Oczywiście podczas rozmowy o pracę każdy chce się pokazać z najlepszej strony – w końcu poszukiwanie pracy to jak projekt marketingowy, w którym jesteś produktem – ale pamiętaj, że wiele rzeczy łatwo da się sprawdzić. Przyłapanie na ewidentnym kłamstwie, na przykład deklarowanie biegłej znajomości języka, gdy znasz tylko podstawowe zwroty, to przysłowiowy strzał w kolano. Od razu tracisz na wiarygodności.

Rozmowa o pracę rozpoczyna się według określonego schematu. Rekrutujący zadaje wszystkim kandydatom te same pytania, ale to od ciebie zależy, na ile oryginalne na nie odpowiesz. Specjaliści mówią, że w zależności od  formy, w jakiej przekażesz informację, może ona dobrze lub źle przyjęta przez rozmówcę. Pamiętaj, że przemyślane argumenty, świadome mówienie o słabych punktach i sposobach radzenia sobie z nimi, mogą przekonać rekrutującego do ciebie.

To, co jest wadą na pewnym stanowisku, nie musi nią być na innym. Nieśmiały programista może być doskonałym pracownikiem, ale nieśmiały handlowiec to co najmniej ryzykowny nabytek  dla pracodawcy. Staraj się o pracę, która jest zgodna z twoim charakterem. Inaczej trudno będzie ci przekonać rekrutującego, że jesteś idealnym kandydatem.

Doświadczenie zawodowe i wiek wpływają na poziom tolerancji u rekrutującego. To, co może być ewentualnie do zaakceptowania u młodego asystenta, jest nie do przyjęcia u menedżera. Pracodawcy wierzą, że niedoświadczonych i zaangażowanych ludzi można jeszcze wykształcić, ale zmienić złe nawyki u kogoś starszego jest już trudniej.

Specjaliści twierdzą, że  niewiele wad jest nie do obrony. Poza kłamstwem. To cię zdyskwalifikuje.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze