1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Pierwszy dzień w nowej pracy

123rf.com
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Zmiana pracy wiąże się z dużym stresem. Nowe miejsce, nowi koledzy, nowy szef… Jak przeżyć ten pierwszy dzień?

Oto  kilka zasad, które o których warto pamiętać, gdy zaczynasz nową pracę:

 1. Reaguj z entuzjazmem na pomysły innych – dzięki odpowiedziom typu „ależ tak!”, „to ciekawe!” będziesz budować pozytywne relacje ze współpracownikami.
 2. Pokaż zaangażowanie – jeśli nie dostaniesz od razu konkretnych zadań, sama zaproponuj plan na pierwsze dni i prześlij go szefowi.
 3. W żadnym wypadku nie pozwalaj sobie na jakieś żarciki z nowych kolegów –  w grupie działają różne nieformalne zasady, których nie jesteś w stanie poznać w ciągu jednego dnia.
 4. Słuchaj uważnie, jakie postawy są dobrze widziane w danej grupie, a jakie zachowania są krytykowane – unikniesz w ten sposób niefortunnych wypowiedzi.
 5. Skorzystaj z przerwy na kawę albo pobytu w kuchni, żeby przedstawić się i nawiązać kontakt.
 6. Bądź skoncentrowana - nie alienuj się ostentacyjnie, nie siedź przez cały dzień w  słuchawkach (oczywiście nie dotyczy to np. telemarketerów, których praca właśnie na tym polega) -  nawet jeśli na początku nie będziesz aktywnie uczestniczyć w rozmowie, to w ten sposób dowiesz się więcej o nowej pracy.
 7. Nie wdawaj się w polemikę z szefem – z czasem zorientujesz się, jak najlepiej z nim negocjować, ale pierwszego dnia lepiej po prostu słuchać go z uwagą.
 8. Ustalaj od razu swoją pozycję – nie rzucaj w połowie rzeczy, która właśnie robisz, ponieważ ktoś prosi o pomoc; powiedz mu, że zajmiesz się tym, jak tylko skończysz swoje zadanie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze