fbpx

Czego lepiej nie robić w pracy?

Czego lepiej nie robić w pracy?
123rf.com

Jeśli zależy ci na dobrej atmosferze w pracy, nie drażnij współpracowników. Oto 7 zachowań, które mogą mocno zirytować kolegów z biura.
W pracy spędzamy w pracy około jedną trzecią życia. W zbiorowisku obcych osób zamkniętych w jednym miejscu łatwo o konflikty. „Wystarczy sobie przez chwilę wyobrazić, z czym stykamy się każdego dnia. To często mieszanka wybuchowa – wiele osobowości, różne ambicje i cele, presja codziennych obowiązków, projekty, stres. Żeby taka machina funkcjonowała, każdy musi się dostosować i trochę pilnować”, mówi Bartosz Struzik z serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.
Jakich zachowań unikać w pracy?

Używanie irytującego żargonu
To błąd, który popełniają menadżerowie i liderzy zespołów. Uważają, że jeśli użyją specyficznego słownictwa, lepiej zmotywują kolegów. Chcą brzmieć jak szefowie. Tymczasem nic tak nie drażni jak tzw. menadżerskie gadki. Określenia typu „myśl niestandardowo” albo „wszystkie ręce na pokład” powinny zniknąć ze słownika. Najlepiej mówić prosto i bez ozdobników.

Głośne rozmowy
Wiadomo, że wszyscy rozmawiamy w pracy – konsultujemy się ze sobą, dzwonimy. Ale ważne, by robić to tak, by nie przeszkadzać innym. Głośne mówienie jest bardzo irytujące, bo nie pozwala innym skupić się na pracy. A kiedy ktoś nam zwróci uwagę, lepiej przeprosić niż się obrażać.

Siedzenie „z nosem w smartfonie
Jeśli w trakcie narady albo – co gorzej – spotkania z kimś, co chwila zerkamy na telefon, przewijamy ekran albo piszemy, będzie to na pewno źle odebrane. To oznaka braku szacunku do kolegów. Większość z nich będzie przekonana, że nie załatwiamy w ten sposób służbowych spraw, tylko zwyczajnie się nudzimy.

Przynoszenie życia prywatnego do pracy
To, co się dzieje w domu, powinno zostać w domu. Szczególnie, jeśli dzieje się źle. Nie opowiadamy współpracownikom o kłótni z partnerem czy problemach ze zbuntowanym nastolatkiem. To tylko ich zasmuci, zepsuje atmosferę. Możemy się pochwalić, jeśli coś nam się udało. Ale też z wyczuciem.

Notoryczne spóźnialstwo
Nieustające spóźnianie się to brak szacunku dla współpracowników. Pokazujemy w ten sposób, że „mamy gdzieś” ich czas i nie obchodzi nas to, że muszą na nas czekać.

Robienie bałaganu
Zabałaganione biurko czy nieposprzątanie po sobie we wspólnej kuchni zirytuje wszystkich. A szefowi pokaże, że jesteśmy nieodpowiedzialni i nie poukładani. Może pomyśleć, że tak samo nie potrafimy zachować porządku w zadaniach, które nam zlecił.

Plotkowanie
Obgadywanie innych wpływa na naszą wiarygodność. Jeśli koledzy się zorientują, że rozsiewamy plotki, przestaną nam ufać.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze