1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak przetrwać remont domu i zachować zdrowie?

Jak przetrwać remont domu i zachować zdrowie?
Jak przetrwać remont domu i zachować zdrowie?
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Każdy z nas lubi otaczać się komfortowym i praktycznym wnętrzem, które reprezentuje najnowsze trendy designerskie. Uwielbiamy pomieszczenia dostosowane do nas i naszych potrzeb, a odrobina luksusu, nigdy nam nie zaszkodzi. Zadbane mieszkanie wiąże się niestety z jego ciągłym odświeżaniem, odmalowywaniem, wymianą mebli i ewentualną przebudową ścian. Takie działania są niestety związane z wieloma przeciwnościami, które wpływają na nasze samopoczucie, a czasem nawet na zdrowie psychiczne. Remonty… Dlaczego nikt ich nie lubi?

Liczne badania i wywiady jednogłośnie potwierdzają, że w remontach najbardziej nie lubimy bałaganu, obcych ekip remontowych i wysokich kosztów związanych z modernizacją naszego wnętrza. Niekończące się prace remontowe, stres życia codziennego i brak cichego, czystego miejsca, w którym możemy odetchnąć, często doprowadzają nas do szału. Nasza psychika wisi na włosku i tylko czekamy, aż ten koszmar się skończy. Prawdopodobnie wiele osób dobrze zna te emocje i chce jak najszybciej o nich zapomnieć, aby oddać się satysfakcji z przeprowadzonej metamorfozy. Można jednak to przedsięwzięcie przeżyć bezstresowo, gwarantując sobie jak najszybsze zakończenie prac remontowych.

Czy da się uodpornić na remont?

Remont mieszkania, czy domu powinien rozpocząć się od rozpisania planu. Modernizacja wnętrza może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego warto zorganizować sobie każdą czynność. Planowanie pomoże nam w organizacji i będziemy mieli pewność, że nic nas nie zaskoczy, ani nie przerośnie. W takiej rozpisce powinny znaleźć się:
  • dokładne projekty wraz z wymiarami;
  • wszystkie wydatki - wliczając w nie materiały, sprzęty i robociznę;
  • kontakty do pracowników budowlanych i ekip remontowych, z którymi chcemy nawiązać współpracę;
  • inspiracje;
  • ewentualne pozwolenia;
  • terminy i dokładny harmonogram prac.
Zaplanowanie tego wszystkiego da Ci ogromny komfort psychiczny i stabilny fundament do rozpoczęcia prac. Plan może się nieco różnić w zależności czy dotyczy mieszkania, czy domu. W mieszkaniu warto jeszcze wziąć pod uwagę poinformowanie sąsiadów o odbywających się pracach, ewentualnym hałasie i możliwym bałaganie na klatce schodowej. Takie przygotowanie siebie i swojego otoczenia pozwoli nam uniknąć wszelkich skarg i niedogodności związanych z niedoinformowanymi sąsiadami. Niestety na dokładnym zaplanowaniu remont się nie kończy… Najgorsze przed nami. Hałas, bałagan, kurz i brak swobody we własnym domu. Da się przed tym uchronić?

 fot. materiały prasowe klienta fot. materiały prasowe klienta

Przed nami kolejny, najtrudniejszy etap – właściwe prace remontowe. Gdy przychodzi czas na rozwalanie lub budowanie ścian, malowanie i wiercenie, należy się odpowiednio zabezpieczyć, a właściwie nasze meble i resztę pomieszczeń. To bardzo istotna czynność, ponieważ dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu podłogi i wyposażenia unikniemy zniszczeń i wszelkich zarysowań. Warto użyć do tego specjalnych folii, gazet i kartonów. Ich dodatkowym atutem jest ochrona przed kurzem i ewentualnym zabrudzeniem. Zapewni to ogromny komfort podczas sprzątania, ponieważ wystarczy, że wszystko zwiniemy, a pod spodem będzie czekać na nas czysta powierzchnia gotowa do wstawienia mebli. W tym miejscu warto wspomnieć o niezwykle przydatnej stronie , na której znajdziemy masę wskazówek i poradników, pomocnych przy remoncie mieszkania lub starego domu. Jedną z takich ciekawostek jest rada, aby najpierw burzyć ściany i wykonywać wwiercenia, a dopiero w końcowym etapie malować ściany, aby uniknąć osadzającego się kurzu i dodatkowych prac sprzątających. Porządek i brak zamartwiania się o stan naszych podłóg, czy mebli, to już spora część sukcesu.

Aby zadbać o własny spokój, warto skorzystać z umiejętności zaufanych lub poleconych ekip remontowych. To bardzo ważne, ponieważ wiele firm posiada niewykwalifikowanych fachowców, którzy mogą spowodować katastrofę i tzw. „fuszerkę”. Tego nie chcemy, dlatego korzystajmy z pewnych i solidnych znajomości. Pamiętajmy również o podpisaniu umowy z każdym wykonawcą, aby mieć jakąkolwiek podkładkę w razie nieporozumień i nietrzymania się terminów. Remont starego domu lub mieszkania nie może obejść się bez dokładnego przewidzenia kosztów. Mimo wyboru najlepszej ekipy i dokładnej rozpiski wydatków, warto mieć odłożone parę złotych na czarną godzinę. Błędy się zdarzają, a usterek nie da się ominąć. Miejmy to na uwadze i kontrolujmy wszystkie prace.

W zależności od wielkości przedsięwzięcia, jakim jest remont mieszkania lub remont starego domu zastanów się, czy możesz się wyprowadzić na okres tej metamorfozy. Wiadomo, że jeśli renowacji poddajesz jeden pokój – nie ma takiej konieczności, natomiast w przypadku kuchni, czy łazienki, bez których ciężko funkcjonować, opcja wyprowadzki jest warta przemyślenia. Szczególnie, jeśli masz dzieci. Zamieszkanie u dziadków lub tymczasowe wynajęcie czegoś to najwygodniejsze rozwiązanie.

Samodzielne potyczki remontowe

Nic tak nie cieszy, jak pięknie mieszkanie, które sami wykończyliśmy. Często jednak samodzielna droga przez prace remontowe jest długa i skomplikowana. Szczególnie, jeśli nigdy wcześniej nie robiliśmy tego sami. Warto jednak potraktować ten etap jako nowe doświadczenie. Jeśli uda nam się zrobić coś samemu:
  • będziemy z tego bardziej dumni;
  • będziemy mogli się tym pochwalić;
  • zaoszczędzimy sporo pieniędzy.
Jeśli potrzebujesz pomocy, odezwij się do przyjaciół lub rodziny. Wspólne malowanie lub skręcanie mebli to świetna zabawa i przyjemne spędzanie czasu. Warto też skorzystać z budowlanych porad na stronie . Liczne wskazówki zrobią z Ciebie specjalistę! Dużym plusem samodzielnego remontowania jest nieskończona kontrola nad własną pracą, bałaganem itp. Jednak jeśli cokolwiek Cię przerasta lub masz ciągłe dylematy – pozwól sobie na odpoczynek. Wyjdź na spacer, odetchnij. Pomyśl o czymś zupełnie innym. Pamiętaj, że remont mieszkania w końcu się skończy, a przyjemność spędzania czasu w stworzonej przez Ciebie przestrzeni będzie nie do opisania.

Jak widzisz podstawą remontu jest dobre zaplanowanie go i odpowiednie podejście. Nie można się za bardzo przejmować, ponieważ stres nie pomoże nam w niczym, a tylko zniechęci do działania. Dobre zorganizowanie, pomysł, zaangażowanie i wyrzucenie stresu za okno – to szczepionka na udany remont, który sprawi, że będziemy mogli cieszyć się pięknym wnętrzem przez długi czas.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze