fbpx

Jak szybko nauczyć się języka obcego?

Jak szybko nauczyć się języka obcego?
42813617 - woman talking with alphabet letters coming out of her mouth.

Chciałabyś mówić w obcym języku, ale brakuje ci motywacji do nauki? Szlifujesz język, ale bez przekonania, bo postępy przychodzą zbyt wolno? Poznaj sposoby na efektywne i przyjemne uczenie się.

  1. Znajdź towarzystwo

Możesz nauczyć się całego słownika i zostać mistrzem gramatyki, ale dopiero rozmowa z inną osobą nauczy cię użycia języka w praktyce. Słowa i konstrukcje, które wykorzystasz w rozmowie, zapamiętasz dużo szybciej niż wypisując je na kartkach i obklejając nimi cały pokój. Towarzysza do konwersacji łatwo znajdziesz na grupach wymiany językowej na Facebooku czy na portalu umiejętności Skilltrade. – Wspólne konwersacje to nie tylko nauka od siebie nawzajem, ale również motywacja, a czasem nawet mobilizująca rywalizacja. Towarzystwo drugiej osoby powoduje, że bardziej się angażujemy i głupio nam nie robić postępów – tłumaczy Wojciech Marciniak ze Skilltrade.org.

  1. Oglądaj seriale

Seriale, filmy, filmiki na youtube i piosenki w oryginalnej wersji językowej to najlepsi nauczyciele żywego języka. Pomagają się osłuchać z językiem i poznać potoczne słownictwo. Tego nie nauczy cię żaden podręcznik! Nie zniechęcaj się, jeśli nie wszystko rozumiesz, z czasem będziesz wyłapywała coraz więcej znaczeń.

  1. Baw się

Używaj języka w sposób, który lubisz. Pisz piosenki, wymyślaj opowiadania, rysuj komiksy. Lubisz gotować? Korzystaj z przepisów w innym języku. Wolisz grać w gry wideo? Graj z użytkownikami z innych krajów, z którymi będziesz czatować w ich języku. Interesujesz się modą? Czytaj zagraniczne wieści z wybiegów, komentuj na Instagramie posty projektantów i modelek w ich języku. – Łączenie zainteresowań ułatwia naukę – obcy język staje się przydatny, gdy chcemy rozwijać swoje hobby, zdobyć nową wiedzę, komunikować się z innymi – komentuje założyciel Skilltrade.

  1. Bądź jak dziecko

Teza, że dzieciom łatwiej uczyć się języków obcych, została naukowo obalona. Wiek nie stanowi żadnej bariery w przyswajaniu wiedzy, stanowi ją natomiast nastawienie. Dorośli nie radzą sobie z, naturalnym w nauce języków, popełnianiem błędów czy świadomością, że nie wie się wszystkiego. Dzieci natomiast nie mają z tym problemów. Bądź jak one i nie miej zahamowań – gadaj jak najęta, śmiej się ze swoich pomyłek, odpal obcojęzyczne karaoke i śpiewaj jak najgłośniej.

  1. Korzystaj z technologii

Przestaw język w telefonie na ten, którego się uczysz. Podobne zmiany nanieś w ustawieniach maila i wszystkich portali społecznościowych, z których korzystasz. Korzystaj z aplikacji i portali edukacyjnych. Chcesz szlifować angielski – zarejestruj się na Duolingo, hinduskiego – Hindipod, koreańskiego – Talk to me in Korean. Dla każdego języka znajdziesz przydatne, interaktywne narzędzie. Wystarczy poszukać.

?>