1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Obalamy mity na temat patelni żeliwnej

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
W przypadku patelni żeliwnych występuje wiele przekłamań i półprawd.  Postanowiliśmy je obalić, uwypuklając najważniejsze cechy tych niezwykłych narzędzi kuchennych.

Mit 1: „Żeliwo jest trudne w utrzymaniu”

Teoria: Żeliwo to materiał, który łatwo rdzewieje, odpryskuje lub pęka. Kupowanie żeliwnej patelni to jednoczesne ograniczenie siebie samego w kwestii gotowania, ponieważ w żadnym momencie nie będzie można w pełni wykorzystać jej potencjału. Innymi słowy, mowa tu o całkowicie zbędnym zakupie.

Rzeczywistość: Żeliwo jest niesamowicie wytrzymałe. Jest powód, dla którego 75-letnie żeliwne patelnie można wciąż kupić w antykwariatach i normalnie je użytkować. Projektuje się je tak, aby całkowite ich zepsucie było w zasadzie niemożliwe. Większość nowych patelni jest nawet wstępnie zaprawianych, co oznacza, że z miejsca zyskuje się produkt sprawdzony i gotowy do użytku.

Co z przechowywaniem? Możesz umieścić ją wszędzie bez strachu o zniszczenie powierzchni. 

Patelnia żeliwna grillowa JADWIGA. Źródło: (Fot. materiały partnera)

Mit nr 2: „Żeliwo naprawdę nagrzewa się równomiernie”

Teoria: Pieczenie steków i smażenie ziemniaków wymaga dużego, równomiernego ciepła. Żeliwo świetnie radzi sobie z obsmażaniem mięsa, więc musi być w tej kwestii idealne, prawda?

Rzeczywistość: W rzeczywistości żeliwo jest nieskuteczne w równomiernym ogrzewaniu. Przewodność cieplna - miara zdolności materiału do przenoszenia ciepła z jednej części do drugiej - wynosi około jednej trzeciej do jednej czwartej materiału takiego jak aluminium. Co to znaczy? Postawienie żeliwną patelnię na palnik utworzy gorące punkty tuż nad płomieniami, podczas gdy reszta patelni pozostaje stosunkowo chłodna.

Mit 3: „Moja dobrze zaprawiona żeliwna patelnia nie przywiera tak samo jak każda inna z powłoką zapobiegającą przywieraniu”

Teoria: im lepiej zaprawiasz żeliwo, tym bardziej się nie przywiera. Idealnie zaprawione  żeliwo powinno być idealnie nieprzywierające.

Rzeczywistość: Żeliwo nie jest tak nieprzywierające, jak, powiedzmy, teflon, w przypadku którego w zasadzie niemożliwe jest dotarcie do dna naczynia.

To nie jedyne mity na temat patelni żeliwnej. Pozostałe zostaną przedstawione w drugiej części artykułu. To jedynie świadczy o tym, że wokół tego tematu wciąż istnieje wiele niewiadomych, co nie jest bez znaczenia w kwestii doboru sprzętu kuchennego.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze