fbpx

Pieniądze w podróży

kobieta_podroz
123rf.com

Już za kilka dni rozpocznie się pierwszy długi weekend. Jak zarządzać pieniądzmi na wyjazdach?

Karta bankowa

Przed wyjazdem zagranicznym upewnij się, że twoja karta będzie działać w kraju, do którego jedziesz. Większość kart bankowych należy do międzynarodowego systemu, ale lepiej uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia. Zwłaszcza jeśli wyjeżdżasz na inny kontynent. Sprawdź także opłaty bankowe związane z użyciem karty poza Polską. Generalnie specjaliści radzą, żeby unikać pobierania z bankomatów małych sum, gdyż prowizje bardzo zwiększają ogólne koszty.

Zasilenie konta

Upewnij się, że na bieżącym rachunku masz wystarczająco dużo pieniędzy. Możesz się tak zdarzyć, że dostęp do Internetu będzie utrudniony i podczas wyjazdu nie dasz rady przelać pieniędzy z innego rachunku. Lepiej przewidzieć też żelazną rezerwę na wszelki wypadek. Pamiętaj jednak, żeby ruszyć ją tylko w tym konkretnym przypadku.

Kontakt do banku

Zapisz w bezpiecznym miejscu telefony do banku. Mogą ci być potrzebne nie tylko w przypadku zagubienia karty (OBY NIE!), ale też przy jakichkolwiek innych problemach z płatnością.

Czeki podróżne

Czeki podróżne to środek płatniczy wystawiany w określonej walucie przez bank lub inną instytucję finansową. Kiedyś były bardzo popularne, ale wraz z rozwojem kart straciły na znaczeniu i dziś wiele banków wycofało się z ich realizacji. Mają jednak swoich zwolenników, ponieważ są bezpieczniejsze – ich numery są rejestrowane i w przypadku kradzieży (przy zachowaniu określonej formy zgłoszenia) można odzyskać pieniądze. Jeśli ty także chcesz z nich korzystać, dowiedz się dokładnie, jak zrealizujesz je w kraju przeznaczenia.