Rozpoczął się Festiwal Gorzkie Żale. Interdyscyplinarny przegląd sztuki potrwa przez 40 dni.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest prosty znak graficzny: dwa odcinki przecinające się na jednej płaszczyźnie i pod kątem prostym. To jeden z najstarszych, uniwersalnych i najbardziej rozpoznawalnych symboli. Miejsce i moment na przecięciu czasu i przestrzeni, w których gromadzą się rozmaite siły, aby objawić się jednocześnie. W sensie duchowym skrzyżowanie symbolizuje punkt styczny i pełnię, dla jednych oznacza ono krzyż, chrześcijaństwo i nadzieję w wymiarze eschatologicznym, a dla innych - rozstajne drogi, wielość możliwości i wybór jednej z nich, paradoks wolności.
Motyw i hasło posłużyły do skrzyżowania wielowątkowej opowieści różnych artystów o zagubieniu człowieka, o skutkach podejmowanych decyzji i o sile wolnej woli. Poza spektaklami, koncertami i projekcjami filmów w programie znalazły się m.in. performanse, warsztaty animacji i architektury dla dzieci, rozmowy na styku teatru i religii.
Wydarzenia festiwalowe będą rozgrywać się w teatrach: Studio, Ochota, IMKA, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Państwowym Muzeum Etnograficznym, BarStudio, Kinie Atlantic oraz Kościele św. Anny. Na zakończenie, 20 marca w Teatrze Studio odbędzie się spektakl „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, w reż. Piotra Tomaszuka.
Więcej na stronie