1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

fot. shutterstock
fot. shutterstock
Grypa należy do najpowszechniejszych chorób, z którymi zmagamy się w okresie jesienno-zimowym. Wirus grypy może jednak zaatakować nas też wiosną. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat grypy.

Grypa jest wirusową chorobą układu oddechowego. Do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową. Źródłem infekcji jest najczęściej inna chora osoba, która podczas kichania bądź kaszlu przyczynia się rozprzestrzeniania infekcji. Co więcej, chory może zarażać przed pojawieniem się pierwszych symptomów.

Główne objawy grypy

Charakterystyczną cechą grypy jest fakt, że w przeciwieństwie do przeziębienia rozwija się ona bardzo szybko, dając nagłe objawy. Jednym z początkowych symptomów choroby jest wysoka, dość szybko narastająca gorączka, która może przekroczyć nawet 39 stopni Celsjusza.

Wśród najczęściej występujących objawów grypy wymienia się również dreszcze oraz silne bóle głowy i mięśni. Chorobie może też towarzyszyć uczucie osłabienia i rozbicia, a ponadto niezbyt nasilony ból gardła, katar i suchy kaszel. Grypa może także przejawiać się biegunką, nudnościami i wymiotami, przy czym symptomy te obserwowane są zazwyczaj u dzieci.

Jak leczy się grypę?

Przy chorobie przebiegającej bez powikłań zwykle stosuje się leczenie objawowe, co oznacza przyjmowanie leków zmniejszających symptomy, a niekoniecznie uderzających w przyczynę infekcji. W aptekach dostępne są też różne preparaty zwalczające , takie jak np. Modafen, które wykazują działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Musimy jednak wiedzieć, że połowa infekcji wywoływanych przez wirus grypy przebiega niemal bezobjawowo, a w wielu przypadkach – podobnie jak przeziębienie – choroba może przejść samoistnie po upływie 3-7 dni. Mimo to warto zaznaczyć, że niektóre symptomy, takie jak kaszel czy złe samopoczucie, mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni, dlatego mimo wszystko warto jest z nimi walczyć.

Jak chronić się przed grypą?

Chcąc skutecznie chronić się przed zakażeniem wirusem grypy, powinniśmy unikać bliskiego kontaktu z innymi chorymi. W okresie największej zapadalności na grypę postarajmy się nie przebywać w miejscach zatłoczonych, w których ryzyko zarażenia staje się znacznie wyższe. Zwracajmy także szczególną uwagę na zachowanie właściwej higieny i prawidłowej diety. Nie zapominajmy również o aktywności fizycznej, a ponadto unikajmy silnego stresu i używek.

Alternatywną, niemniej uznawaną za zdecydowanie najskuteczniejszą metodę ochrony przed infekcją uznaje się szczepienie przeciwko grypie. Szczepieniu należy poddawać się regularnie co rok, najlepiej wczesną jesienią, jeszcze przed okresem największej liczby zachorowań.

Szczepienie zalecane jest osobom powyżej 6. miesiąca życia, u których nie występują żadne przeciwwskazania do zabiegu. Pamiętajmy jednak, że podanie szczepionki nie wyklucza całkowicie zakażenia wirusem grypy. Co ważne, szczepienie nie zabezpiecza też przed przeziębieniem!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze