1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. New York, New York

New York, New York

Fostertravel / Most Brookliński
Fostertravel / Most Brookliński
Te słowa i melodię wszyscy słyszeli, nawet jeśli nie zaznajomili się z twórczością Franka Sinatry. Podobnie jak nie ma chyba na świecie człowieka, który nie słyszałby o tym niezwykłym mieście. Doskonale znamy nazwy jego dzielnic: Brooklyn, Bronks, Manhattan, Queens i Richmond. Znamy smutną historię World Trade Center, znamy artystów symbiotycznie związanych z Wielkim Jabłkiem jak pieszczotliwie bywa nazywany. Woody Allen, Andy Warhol, Martin Scorsese, Spike Lee to ikony miasta. Piewcy jego wielkości i słabości. Manhattan wiele zawdzięcza Allenowi, Brooklyn pisarzowi Paulowi Auster`owi, Bronks Spike`owi Lee.

Miasto europejskie

Co ciekawe, Nowy Jork bywa nazywany miastem osobnym. Nawet w tak różnorodnej przestrzeni jak Ameryka jest największym jarmarkiem osobliwości. Przy czym bywa także nazywany – nie bezpodstawnie – najbardziej europejskim z miast amerykańskich. Na pewno jest aglomeracją o specyficznym rytmie, atmosferze i kulturze oraz nigdzie indziej nie spotykanym „nowojorskim” typie mentalności. Nowojorczyk to mieszanka chłodnej obojętności i niezwykłej wręcz otwartości.

Good night Dżerzi

Polskie akcenty nie trudno również wskazać – wymieńmy wielki sukces Jerzego Kosińskiego czy Janusza Głowackiego, który zwykł mawiać – cytując Sinatrę – że ten kto przebije się w Nowym Jorku przebije się wszędzie. Michał Urbaniak właśnie tutaj poznał i nagrał płytę z Milesem Davisem, Roman Polański kręcił swój kasowy hit – Dziecko Rosemary, Urszula Dudziak olśniewała wokalnym talentem, a Agnieszka Holland podbijała tutejsze salony intelektualne.

Wall Street – serce kapitalizmu

Nowy Jork to prawdziwe centrum światowej gospodarki, którego symbolem stała się Wall Street. Ulica maklerów i wielka rzeka przepływów finansowych. To także prawdziwa stolica medialna – ze słynnymi, wpływowymi tytułami gazet i agencjami reklamowymi o globalnym zasięgu.

Czym jest Nowy Jork?

Wszystko zależy kto pyta, bowiem najgęściej zaludnione miasto w całych Stanach Zjednoczonych może – i z pewnością jest – wszystkim. Może zrealizować niemal każdą fantazję i odkryć niezliczone atrakcje, obrazy, zabytki. Czego szuka czterdzieści milionów turystów każdego roku w mieście położonym na wschodnim wybrzeżu Ameryki, nad Oceanem Atlantyckim, przy ujściu rzek East River i Hudson? Bez względu na to czy chcą zwiedzić prawie 120 kilometrów kwadratowych zieleni rozsianej w prawie 1700 parkach, zobaczyć występy mimów, oratorów, tancerzy, śpiewaków, poetów w Central Parku, czy chcą zobaczyć przepych Piątej Alei, gdzie swoje penthouse`y mają najzamożniejsi ludzie na ziemi, czy wreszcie chcą podziwiać najbardziej wystawne przedstawienia teatralne na Broadwayu - czasu nigdy nie będzie dość, by doświadczyć wszystkich atrakcji. Ale warto pamiętać, że Nowy Jork zawsze będzie miał czas dla nas, bowiem jest to miasto, które nigdy nie kładzie się spać!

Nowy Amsterdam

Historia NY sięga XVII wieku, kiedy przedsiębiorczy Holendrzy rozsiedli się na trzech wyspach – Manhattanie, Long Island, Staten Island. Nowy Amsterdam – tak pierwotnie nazywał się Nowy Jork – szybko stał się centrum przemysłowym, głównie dzięki rozbudowie portu. Dogodne położenie handlowe sprawiło, że ziemiami tymi zainteresowali się także Anglicy, i niebawem znalazły się one w rękach Korony Brytyjskiej. Miasto dzięki handlowi morskiemu szybko rosło w siłę, bogaciło się, rozrastało, przyciągało emigrantów z Irlandii, Skandynawii, Niemiec. Przeżyło Wielki Kryzys, straciło bliźniacze wieże WTC, ale nie zatraciło wigoru i szaleńczego rytmu.

Manhattan

Dzielnica owiana legendą jest nie tylko jednym z najdroższych miejsc na ziemi, znajdziemy tutaj także główne atrakcje turystyczne. Na Manhattanie teatr koegzystuje z wielką finansjerą, a Wall Street i Broadway to dwa symbole owych światów. Na uwagę zasługuje zabytkowa, gęsta i bardzo wysoka zabudowa tej dzielnicy. Turyści najczęściej zwiedzają gmach siedziby Narodów Zjednoczonych, Rockefeller Center, Empire State Building, Grand Zero.

Statua Wolności

Symbol miasta, ale i całych Stanów Zjednoczonych, który w 1984 roku wpisany został na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Neoklasycystyczny dar narodu francuskiego stał się dla milionów emigrantów wymownym symbolem nowego etapu w życiu. Niósł nadzieję i przywracał wiarę we własne możliwości. Wzniesiony w 1884 roku pomnik przedstawia postać kobiety trzymającej w prawej dłoni pochodnię, w lewej tablicę z wyrytą datą uzyskania niepodległości, natomiast siedmioramienna korona symbolizuje wszystkie kontynenty. Statuę warto zwiedzić przede wszystkim dla walorów widokowych. Do panoramy miasta zaprowadzą nas spiralne schody. Z wysokości prawie stu metrów widok robi duże wrażenie.
 

Most Brooklyński

Przerzucony przez rzekę East River most Brookliński jest obok Statuy Wolności drugim symbolem miasta. Najstarszy, najdłuższy wiszący most świata stał się prawdziwą dumą mieszkańców. Wysoki na 84 metry, szeroki na 26, długi na prawie dwa kilometry, wsparty na 24 metrowych fundamentach budowany był aż trzynaście lat i pochłonął aż 26 istnień ludzkich. Kosztował kilkanaście milionów dolarów i zgodnie z amerykańskim rozmachem nadal przyćmiewa wiele nowych realizacji, pomimo, że wzniesiono go pod koniec XIX wieku. Styl mostu nawiązuje do neogotyckiej architektury, która w tamtych czasach dominowała w okolicy. Do dziś most jest inspiracją dla filmowców, malarzy, poetów, kompozytorów.

Empire State Building

Najwyższy obecnie budynek Nowego Jorku to wciąż Empire State. Przez wiele dekad dzierżył palmę pierwszeństwa, zanim powstały słynne wieżowce WTC. Po smutnym dla nowojorczyków 11 września 2001 roku znów stanowi przykład umiłowania amerykanów do „głaskania chmur”. Legenda głosi, że ten wysoki na 381 metrów – drugi co do wysokości budynek w USA – miał otwierać sam prezydent Herbert Hoover przez symboliczne zapalenie świateł. Utrzymany w stylu art deco posiada dokładnie 102 pięta naziemne, jedno piętro podziemne. Skrupulatni amerykanie policzyli, że kosztował bagatela 40 milionów dolarów, zawiera w sobie 60 000 ton stali, 5000 ton wapienia, 6500 okien, 73 windy oraz 1860 stopni schodów. Rekordów zapewne pobił znacznie więcej. Jedno jest pewne, będąc w Nowym Jorku nie sposób go nie zobaczyć, nawet jakby się bardzo chciało. W zasadzie sposób jest jeden: należy przebywać non stop w metrze.

Stolica kultury

Nowy Jork w oczywisty sposób jest dziś stolicą światowej sztuki. Sukces tutaj smakuje niebywałą sławą, pieniędzmi i szacunkiem. Stanowi bramę do światowego sukcesu, znany jest z gigantycznej konkurencji, otwartości na talenty, ale i amerykańskiej woli wygranej, wiary w siebie, uporu i pracy na najwyższych obrotach. Słynie on także ze swoich muzeów, w których znajdują się miliony eksponatów. To nie przenośnia. Do najważniejszych muzeów oczywiście należy Metropolitan Museum of Art – w swojej kolekcji posiada mistrzów europejskich, sztukę wszystkich kontynentów i kultur (blisko i dalekowschodnią, starożytną). Z kolei Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Guggenheima, Metropolitan Museum of Fine Art, The Museum of the City of New York przyciągną zwiedzających równie atrakcyjnymi wystawami stałymi i okazjonalnymi. Zwiedzanie muzeów nowojorskich jest wyprawą po historii człowieka. Poznajemy jego dzieje, zwyczaje, zachowania, sztukę, kulturę.

Najciekawsze wycieczki do Nowego Jorku można znaleźć na

Informacje ogólne

  • Język używany: amerykański, angielski
  • Waluta:1 dolar USA ($) = 100 centów
  • Czas lokalny:czas polski – 6 godz.
  • Czas lotu: ok. 10 godz.
  • Wizy – Obywatele polscy muszą mieć wizę wydaną przez konsula Stanów Zjednoczonych; nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy.
  • Przepisy celne - podróżni przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych są obowiązani wypełnić deklarację celną.
  • Wymaganym dokumentem jest paszport. Ważność paszportu powinna o 6 miesięcy przekraczać planowany okres pobytu w Stanach Zjednoczonych.
  • Zalecane szczepienia - nie są wymagane.
Ceny, zakupy
  • Ceny żywności kształtują się na podobnym poziomie jak w Europie.
  • Ceny za paliwo są niższe (galon kosztuje ok. 2,5 $)
  • W niższej cenie można również kupić urządzenia elektryczne
Przykładowe ceny :
  • Śniadanie w formie bufetu w hotelu ok. 10$
  • Obiad – 15-20 $
  • Piwo - (w zależności od marki) od 3 do 7 $
Polecane wycieczki objazdowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze