Stąpamy po skąpanej w słońcu, i drugiej pod względem wielkości prowincji Hiszpanii. Ta ziemia, którą sławił błędny rycerz Don Kichot to kolebka flamenco oraz mrożącej krew w żyłach korridy. Wydała też na świat geniusz Picassa.
Brama Europy
Południe Hiszpanii nazywane jest różnie: „bramą Europy”, międzykontynentalnym pomostem, miejscem, w którym dotykają się morza. Fiesta, sjesta, tapas, wyborne sherry, surowe, ale piękne plaże to ikony tego regionu. Zabytkowa, arabska architektura jest kolejną wizytówką Andaluzji. Tej klasy zabytków, co w Granadzie (Alhambra, ogrody Generalife, Casa del Garbon), Sevilli (zabudowane nadbrzeża rzeki Gwadalkiwir, grobowiec Kolumba, niezwykła arena do korridy, Isla Magic), Kordobie (Alkazar, Mezquita) bezskutecznie można szukać na całym świecie. Andaluzja zajmując około 18% terytorium Hiszpanii jest regionem przede wszystkim rolniczo-przemysłowym i turystycznym. Rozległe pola uprawne oliwek, cytrusów, palm daktylowych, bawełny budzą zachwyt swoją malowniczością. Andaluzja, pod względem kulturowym, to zbiór wpływów kontynentalnych, bliskowschodnich i afrykańskich. Żywe są wciąż tradycje zaszczepione przez Fenicjan, Persów, Maurów, Chrześcijan. Te oddziaływania nie powinny nikogo dziwić. Położona na styku Europy i Afryki, między morzem a oceanem, przechodząca z „rąk do rąk” Andaluzja ukształtowała swoją tożsamość dzięki ścieraniu się różnych wpływów.
Geografia, czyli o górach, dolinach i wodzie
Południowo-zachodnia i środkowa Andaluzja jest równinna, to znów lekko pofalowana. Góry Betyckie zajmują znaczną część południowego-wschodu, a ich najpiękniejszym pasmem jest Sierra Nevada. Na północy królują Góry Sierra Morena, składające się głównie ze skał metamorficznych, piaskowców, wapieni i dolomitów. Występują tutaj lasy iglaste, dęby, jadalne kasztany. W górach znajduje się rezerwat, w którym pod ochroną jest szereg endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Góry Śnieżne (bo tak można przetłumaczyć nazwę), stały się głównym ośrodkiem narciarskim Andaluzji. Mają także duży wpływ na tutejszy klimat: aż 15% terenu położone jest powyżej 1000 metrów n.p.m. Klimat określa się mianem podzwrotnikowego morskiego, ale im dalej na wschód tym ma on więcej cech klimatu kontynentalnego. Lata są gorące, suche, natomiast zimy ciepłe i deszczowe.
Giaur
Historia Andaluzji była bardo burzliwa. Najważniejszym momentem, którego echa, ale i całkiem materialne pozostałości są obecne do dziś, było rozpoczęcie w VIII wieku mauryjskiej konkwisty. Arabowie w krótkim czasie zdołali podbić niemal cały Półwysep Iberyjski, a zdobyte tereny nazywali al-Andalus. Przyjmuje się, że właśnie od tego słowa powstała nazwa regionu. Wtedy to na znaczeniu zyskała Kordoba, szybko stając się stolicą naukową i artystyczną. Liczne meczety, zamki warowne, tradycje tkackie (piękne dywany) oraz język hiszpański, który zaabsorbował słowa arabskie znamionują okres ich panowania. Andaluzja nie była wolna od napięć, podziałów i konfliktów na tle religijnym – muzułmanie i chrześcijanie ścierali się przez cały okres rekonkwisty.
Stolica
Sewilla, obok Grenady, Malagi jest największą atrakcją Andaluzji. Słynie z arabskich zabytków, niezwykłego klimatu, gotycko-renesansowego pałacu oraz jednej z największych katedr na świecie. Jest gorąca w sensie dosłownym i przenośnym. Niech nikogo nie zdziwi, gdy słupek rtęci na termometrze wskaże ponad 40 stopni Celsjusza.
Warte uwagi są rezydencje i ambasady, wybudowane wzdłuż rzeki Gwadalkiwir. Spokoju i chłodu zaznamy w parku Marii Luizy, który otacza plac Plaza de Espana. Ciekawą formę i historię ma Torre del Oro czyli Złota Wieża, w której składowano złoto. Jest ona jedyną zachowaną wieżą wybudowaną przez Arabów.
Malaga
Założone przez Fenicjan miasto jest dziś jedną z głównych miejskich atrakcji Costa del Sol – Wybrzeża Słońca. Warto podziwiać zachód słońca w malowniczej zatoce pamiętając, że tutaj – w mieście kosmopolitycznym, otwartym, którego szerokie bulwary, palmy, słońce dają poczuć klimat sąsiedniego kontynentu – urodził się Picasso. Wpływy arabskie widać w mieście na każdym kroku, głównie w architekturze, zwyczajach i kuchni.
Pomimo, że Malaga jest dziś miastem rozległym nie zatraciła nic ze swojego uroku. Liczne ogrody, forteca Alcazaba, zbudowana w kształcie łokcia, kościoły (Castillo de Gibralfaro, Nuestra Senora de la Victoria) i meczety, pałac biskupi, renesansowa katedra -to wszystko tworzy zapadająca w pamięć całość.
Granada
Ostatni bastion mauretański stanowi doskonałe świadectwo potęgi i schyłku panowania arabskiego na Półwyspie Iberyjskim. Do miasta łatwo się dostać samolotem, bowiem w odległości 15 km od rogatek zlokalizowane jest lotnisko. Znakiem rozpoznawczym miasta jest Czerwony Zamek – Alhambra, oparty jest na solidnych murach obronnych, licznych wieżach i basztach. Mówi się o nim, że ma wiele z romantycznej grozy.
Warto też dotrzeć do renesansowego pałacu Karola V, katedry w której spoczywają koronowane głowy Hiszpanii – między innymi Joanna Szalona i Filip Piękny. Idąc śladami wpływów kultury arabskiej odnajdziemy wiele pałaców, łaźni. Zachowała się cała dzielnica mauretańska – Albaicin (El Albayzín). Znajdziemy tutaj liczne przykłady carmenes, a więc typowo arabskich willi, w skład których wchodzą budynki gospodarcze, sad i nieodzowny ogród.
Costa del Sol
Marbella, Fuengirola i Torremolinos – oto sztandarowe miejsca wszystkich „turystycznych pielgrzymów” zmierzających do Costa del Sol. Atrakcje jakie odnajdują to m.in. pola golfowe – zaliczane do absolutnie najlepszych w Europie, czy niezliczone zabytki – te duże, jak i te mniej znane. W zasięgu ręki znajduje się owiany legendą Gibraltar.
Dla osób rozkochanych w morzu miejscem docelowym będą kąpieliska Marbella, Torremolinos czy Benalmádena. Plaże są w dużym procencie kamieniste, ale jako, że jesteśmy w centrum turystycznym Andaluzji, znajdziemy i piękne miejsca z piaskiem.
Właśnie na Costa del Sol narodziła się typowo hiszpańska muzyka – flamenco. Tutaj też silna jest tradycja walk z bykami. Sięgający już epoki brązu spektakl korridy, demonstrujący siłę, odwagę, ale i dwuznaczne, bo krwawe piękno, odbywa się na specjalnych obiektach zwanych plaza de toros. Spektakl, podzielony na trzy części, oprawiony jest muzyką, barwnymi strojami, niezwykłą choreografią.
Kuchnia andaluzyjska
Andaluzja słynie ze swojego rozrywkowego charakteru i dużej oferty sportowych aktywności. Po wyprawach rowerowych, pływaniu, grze w golfa wieczorem turysta zostanie wręcz przytłoczony spontanicznością i radością mieszkańców. Miasto ożywa około dwudziestej, ulice stają się tłoczne, zewsząd słychać flamenco. Wieczór to także czas biesiadowania. A trzeba wiedzieć, że Andaluzyjczycy lubią kuchnię i są prawdziwymi mistrzami wyrafinowanych smaków. Jada się głównie to, co można złowić w morzu, a więc ryby, owoce morza. Mięso jest popularne, ale zazwyczaj bywa serwowane z dodatkiem słusznej ilości warzyw i wina. Wpływy żydowskiej i arabskiej kultury kulinarnej są bardzo widoczne w smakach i sposobie podawana dań. Koniecznie należy spróbować lokalnych chłodników – salmorejo i gazpacho. Oczywiście tapas w niezliczonych wariantach smakowych i tortillas to niemal emblematy tej kuchni. Popularna paella, pescaitos – drobne rybki smażone na oleju, smażone kalmary i ośmiornice zapadną na długo w pamięci. Amatorzy kiełbas na pokuszenie zwodzeni będą przynajmniej kilkadziesiąt razy – bo aż tyle ma odmian – kiełbasa chorizo. Bardzo sucha i bardzo pomidorowa. Zapijana winem Rioja dostarczy podniebieniu wielu radości.
Co warto wiedzieć?…
- Czas przelotu: Warszawa – Malaga – 4,5 godz.
- Czas lokalny: czas polski.
- Język: hiszpański.
- Napięcie: 220 V.
- Waluta: Euro (EUR).
- Ceny w hotelu i restauracji: obiad – ok. 12 EUR, piwo – ok. 2 EUR, wino – ok. 5 EUR, woda mineralna – ok. 1,5 EUR, kawa – ok. 1,5 EUR.
- Wynajem samochodów:od 30 EUR/dzień; 1 litr benzyny – ok. 1,1 EUR.
- Komunikacja:taksówka – ok. 8 EUR, autobus miejski – ok. 1,5 EUR (odległość ok. 10 km).
- Plaże:bezpłatne; wypożyczenie leżaka i parasola – od ok. 12 EUR/dzień.
Wycieczki fakultatywne, które warto wykupić:
Granada– całodniowa wycieczka wiedzie przez malownicze krajobrazy wprost do Granady, najdłużej istniejącego królestwa arabskiego w Hiszpanii.
Ronda– trasa wycieczki wiedzie przez tereny górskie do zawieszonego w chmurach białego miasteczka – Rondy, jednego z najbardziej interesujących miast Andaluzji, przedzielonego przepaścią El Tajo i połączonego mostem kultur. Kulminacyjnym punktem zwiedzania jest najstarsza na świecie arena walki byków.
Gibraltar – półwysep o długości zaledwie 6 km był niegdyś miejscem międzynarodowych konfliktów. Dzisiaj na Skale Gibraltarskiej to jednak małpy bezogoniaste wydają się mieć najwięcej do powiedzenia.
Sewilla – stolica Andaluzji, dawna osada Fenicjan, obecnie urocze miasto ze śnieżnobiałą dzielnicą Santa Cruz oraz jedną z największych na świecie katedr.
Kordoba– osiągnęła swą największą świetność artystyczną i kulturalną w czasie panowania arabskiego. Postaramy się przedstawić Państwu w najciekawszy sposób żydowską część miasta La Juderia wraz z synagogą, jak również pozostałe relikty przeszłości.
Maroko– Rzymianie, Arabowie, Portugalczycy, Anglicy i Francuzi próbowali podbić tajemnicze ziemie Królestwa Maroka. Dzisiaj wystarczy tylko przepłynąć 11 km Cieśniny Gibraltarskiej, aby dotknąć ziemi innego kontynentu i dotrzeć do miejscowości Tetuan – miasta w stylu arabskim o zupełnie odmiennej kulturze.
Polecane hotele:
- polecany rodzinom z dziećmi
- przytulny, elegancki hotel
- blisko centrum
- solidne zaplecze rekreacyjne
Fostertravel - partner wielkiej akcji podróżniczej: https://zwierciadlo.pl/artykul/konkurs-podrozniczy-region