Wakacje to czas, kiedy chętniej fotografujemy piękne widoki i ze szczególną dbałością podchodzimy do kompozycji i ekspozycji. Nie tylko jednak na urlopie warto pracować nad swoim warsztatem. Oto kilka rad, jak fotografować krajobrazy oraz zjawiska typu zachód czy zaćmienie Słońca.
Fotografowanie to umiejętność, nad którą warto codziennie pracować, by doskonalić swój warsztat i finalnie uzyskiwać doskonałe zdjęcia. Profesjonaliści z „National Geographic” jako główną zasadę wymieniają cierpliwość, bo to właśnie ona pozwala uchwycić najpiękniejszy kadr. Nic dziwnego, że dzisiaj ten magazyn uchodzi za najlepszy, jeśli chodzi o fascynujące udokumentowanie widoków i dalekich podróży. Tym bardziej te zdjęcia są inspirujące, bo chyba każdy z nas próbował chociaż raz sfotografować zachód słońca na plaży czy sielskie widoki i dzięki temu wiemy, jak ciężko jest uchwycić magię chwili. Wystarczy jednak kilka zasad, aby nawet najprostsze zdjęcie było wykonane nienagannie i było świetnym ujęciem.
Ważne jest również wyposażenie. Marek Arcimowicz, jeden z czołowych polskich fotografów, który współpracuje z „National Geographic”, na łamach blogu SylwiaMucha.fotoblogia.pl podkreśla, że w przypadku fotografii nie ma półśrodków, sprzęt musi zapewniać dobrą jakość odwzorowania. Jeśli lustrzanka cyfrowa, to o dużej matrycy, jeśli fotografia analogowa, to średni lub wielki format. W fotografii krajobrazowej bardzo ważne są skorygowana optyka i dobra ostrość, dlatego statywu i wężyka spustowego powinno się używać nawet w ciągu dnia. Ponadto oczywiście filtry połówkowe, szare czy polaryzacyjne.
Jak robić zdjęcia krajobrazowe?
Fotografowanie krajobrazów to sztuka, która wymaga planowania, przygotowania i cierpliwości. Takie zdjęcia nie powstają z przypadku, tutaj najważniejsza jest cierpliwość i wybór doskonałych warunków oświetleniowych w zależności od pogody i lokalizacji. Wielu fotografów mówi tutaj o tak zwanej złotej godzinie jako idealnych warunkach do robienia zdjęć. To termin, który określa krótki moment w ciągu dnia, kiedy światło słoneczne jest wystarczające do fotografowania, a jednocześnie zmienia się kolor światła i wydłużają cienie. Jest to czas tuż po wschodzie i tuż przed zachodem słońca.
W ostrym południowym słońcu zdjęcia wychodzą płaskie i nijakie, dlatego złota godzina pozwoli uchwycić krajobraz w bardziej przyjaznej formie – światło będzie miało cieplejszą tonację, a długie cienie wspaniale podkreślą szczegóły scenerii. Podstawową zasadą, jak fotografować krajobrazy, jest również zasada trójpodziału, która sprawia, że zdjęcie może wydawać się niesymetryczne, ale tym samym krajobraz nabiera malowniczości i jest po prostu ciekawy.
Fotografowanie zachodu Słońca
Słońce to znakomite źródło światła, dzięki któremu możemy uzyskać niesamowity klimat na zdjęciach. Niestety mamy nad nim mniejszą kontrolę niż nad światłem sztucznym, ale odrobina praktyki i każdy zachód słońca będzie odpowiednio uwieczniony. Ciepłe i kontrastowe światło słońca zbliżającego się do horyzontu to chyba najpopularniejszy widok z wakacji, który odnajdziemy na różnych pocztówkach i sami też najchętniej uwieczniamy. Nic dziwnego, zachód słońca to niezwykle wdzięczny temat do fotografowania.
Fotografowanie zachodu słońca nie wymaga statywu, chociaż ten zawsze nam się przyda w roli stabilizatora, a także będzie przydatny do lepszego ustawienia kadru. Podstawowym problemem jednak jest duże ryzyko prześwietlenia zdjęcia, a konkretnie prześwietleniem nieba. Nie należy robić zdjęć, kierując obiektyw bezpośrednio na słońce. Wystarczy tylko poprawnie ustawić aparat – konkretnie należy skierować go na niebo, tuż obok tarczy słonecznej, i punkt ostrzenia ustawić na pobliskim elemencie, np. chmurze, naciskamy wówczas do połowy spust migawki i zapamiętujemy ustawienia, które potem wprowadzamy w trybie manualnym.
Jak fotografować zaćmienie Księżyca?
Biorąc pod uwagę, że często dochodzi do zjawiska zaćmienia Księżyca, każdy fotograf powinien choć raz uwiecznić je u siebie. W ciągu roku mamy do czynienia z co najmniej dwoma zaćmieniami Słońca, a Księżyca – nawet trzema, chociaż są sytuacje, kiedy w ciągu roku nie ma ani jednego. Zaćmienie może być częściowe lub całkowite i to drugie jest szczególnie atrakcyjne, ponieważ pozwala uchwycić Księżyc w różnych fazach, w tym w ostatniej, kiedy cała jego powierzchnia jest ciemna. Ostatnie całkowite zaćmienie było widoczne w Polsce 28 września 2015 roku, a kolejne będzie dopiero 27 lipca 2018 roku, więc jest sporo czasu, aby dowiedzieć się, jak fotografować takie zjawiska. O tym, jak należy się przygotować do fotografowania zaćmienia Księżyca, wyczerpująco napisał Marcin Górko z SzerokiKadr.pl -
Cudowne krajobrazy, zachód słońca nad morzem to niezwykłe przeżycia i piękne kadry, które warto uwiecznić na zdjęciach. Potrzebna jest do tego wiedza, jak fotografować. Wystarczy brak statywu czy nieprecyzyjne oświetlenie, aby zniszczyć cały efekt. Warto więc poświecić odrobinę czasu, aby dopracować każde ujęcie, a do fotografowania krajobrazów przygotować się poprzez sprawdzenie pogody czy lokalizacji, aby wykonać doskonałe zdjęcie i by nasza praca nie poszła na marne.