Twoim priorytetem jest karmienie piersią przez możliwie najdłuższy okres? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na pobudzenie laktacji.
Dzięki nim nie będziesz martwić się zbyt małą ilością pokarmu. Zacznij wdrażać je już po narodzinach malucha – szybko zauważysz pozytywne efekty.
Już w drugiej połowie ciąży organizm kobiety przygotowuje się do produkcji pokarmu. Chociaż jest to wpisane w fizjologię, karmienie piersią wcale nie jest łatwe. Najwięcej problemów sprawia pobudzenie laktacji, w efekcie czego niektóre panie bardzo szybko rezygnują z podawania naturalnego pokarmu. Wystarczy dowiedzieć się, .
- Przystawiaj niemowlę do piersi jak najczęściej
Najlepszym stymulatorem produkcji pokarmu jest ssanie piersi przez malucha. Należy robić to jak najczęściej – wtedy organizm otrzymuje sygnał, iż zachodzi konieczność wyprodukowania większej ilości mleka.
Zaleca się, aby przerwa między karmieniami nie była dłuższa niż 3 godziny. Często jednak jest tak, że maluch sam będzie domagał się jedzenia dużo wcześniej – nawet po upływie 1-2 godzin.
- Nie zaniedbuj nocnego karmienia
Nie da się ukryć, że nocne karmienie bywa dość uciążliwe dla większości kobiet. Nie należy jednak rezygnować z podawania niemowlęciu mleka w środku nocy – nawet, jeśli maluch niekoniecznie domaga się posiłku.
Warto pamiętać, że w godzinach nocnych wydziela się znacznie większa ilość prolaktyny – hormonu warunkującego laktację. Dzięki temu organizm otrzyma sygnał, że potrzebna jest zwiększona ilość pokarmu.
- Skorzystaj ze wsparcia laktatora
Jeśli zastanawiasz się, jak pobudzić laktację, wykorzystaj laktator. Jest to proste w działaniu urządzenie, które imituje rytm ssania niemowlęcia. Pozwala podtrzymać produkcję pokarmu na dotychczasowym poziomie lub zwiększyć jego ilość – szczególnie wtedy, gdy z jakichś powodów kobieta nie może przystawiać malucha do piersi.
Z laktatora możesz korzystać również między karmieniami. Dzięki temu organizm także przestawi się na konieczność produkowania większej ilości mleka.
Jeżeli laktację za pomocą laktatora zamierzasz stymulować bardzo często, rozważ zakup urządzenia elektronicznego. Jeśli ze sprzętu planujesz korzystać sporadycznie, w zupełności wystarczy laktator ręczny.
- Zadbaj o pozytywne nastawienie
Martwisz się, że nie masz wystarczającej ilości pokarmu? Stresujesz się, że prędzej czy później będziesz musiała zrezygnować z przystawiania malucha do piersi? Zmień swoje nastawienie – stres nie jest sprzymierzeńcem laktacji.
Pozytywne myślenie odgrywa ważną rolę. Podobnie jak myślenie o niemowlęciu, mówienie do niego, przytulanie itp. To wszystko przekłada się na zwiększoną produkcję prolaktyny kierującej laktacją.
- Zwróć uwagę na poprawną technikę
Sposób przystawiania malucha ma ogromne znaczenie w przypadku laktacji. Jeśli niemowlę ssie zbyt płytko, wówczas nie jest w stanie całkowicie opróżnić piersi. To z kolei może przyczynić się do zmniejszenia produkcji naturalnego pokarmu.
Zadbaj o to, aby dziecko objęło ustami nie tylko brodawkę, ale znaczną część otoczki. Wargi powinny być wywinięte na zewnątrz.
- Sprawdzaj, czy niemowlę faktycznie pobiera pokarm
Warto pamiętać, że dla malucha przystawienie do piersi nie jest wyłącznie formą zaspokojenia potrzeb żywieniowych. To także sposób na nawiązanie więzi i bliskości czy zapewnienie poczucia bezpieczeństwo.
Przystawienie niemowlęcia do piersi nie zawsze będzie oznaczać, że dziecko pobiera pokarm. Często jest tak, że tylko ssie – traktuje wówczas pierś jak smoczek. Jeżeli więc zależy Ci na pobudzeniu laktacji, od czasu do czasu upewnij się, że maluch pobiera pokarm. Rozpoznasz to np. po odgłosach połykania.
- Sięgnij po specjalne preparaty wzmagające laktację
Zastanawiasz się, jak pobudzić laktację – także w okresie przejściowego kryzysu? Możesz sięgnąć po specjalne preparaty na bazie słodu jęczmiennego. Z uwagi na zawartość beta-glukanu dochodzi do stymulowania komórek przysadki mózgowej do wzmożonej produkcji prolaktyny. Przekłada się to jednocześnie na pobudzenie laktacji.
Masz problemy z laktacją? Skorzystaj z fachowego wsparcia
Jeżeli zmagasz się z laktacją, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Wystarczy zgłosić się do doradcy laktacyjnego. Ekspert oceni m.in. prawidłowość przystawiania malucha do piersi, skoryguje ewentualne błędy.
https://femaltiker.pl/produkt/jak-dziala-femaltiker/