Znana zasada głosi: „Jeśli nie założyłaś czegoś przez rok, najprawdopodobniej już nigdy więcej się w to nie ubierzesz”. To zdrowa reguła, pozwalająca zachować w szafie ład i porządek, dlatego warto się jej trzymać i jak najczęściej wymieniać zawartość swojej garderoby. Jak zrobić to tanio i w sposób przyjazny dla środowiska?
Przejrzenie swojej garderoby to pierwszy krok ku jej odświeżeniu. Wyjmij z szafy wszystkie swetry, spodnie, sukienki i spódnice. Opróżnij także komody z dodatków, takich jak szaliki, czapki czy paski. Przejrzyj je, przymierz i odłóż te, które są za duże lub za małe, a także wszystkie egzemplarze, których nie miałaś na sobie w ciągu ostatniego roku. Nie założyłaś ich w poprzednim sezonie? Nie założysz również w obecnym i prawdopodobnie również w następnym. Moda ma tendencję do powrotów, jednak proces ten trwa zazwyczaj latami. Odzież odłożoną i oznaczoną jako „do wyrzucenia” potraktuj jako towar, dzięki któremu zarobisz na świeższe elementy stylizacji - niekoniecznie nowe!
Wyrzucanie ubrań do kosza to duży błąd, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. W taki sposób tracisz szansę na łatwy zarobek i przyczyniasz się do zwiększenia rozkładających się na wysypiskach ton śmieci. Z kolei dawanie przedmiotom nowego życia to działanie, które idealnie wpisuje się w ideę Zero Waste. Jeśli pragniesz być eko, a dodatkowo dobrze na tym zarobić - sprzedaj rzeczy online. To niezwykłe łatwe zadanie, do którego potrzebujesz jedynie dobrego łącza, na przykład , aparatu (nawet tego w telefonie) oraz odrobiny czasu na przygotowanie ogłoszenia. Nie zaszkodzi również odrobina kreatywności - dzięki niej wyróżnisz się i szybciej znajdziesz zdecydowanego kupca.
Pierwszy krok do skutecznej sprzedaży to znalezienie dobrego rynku zbytu. Możesz skorzystać w tym celu ze swojego konta na portalu społecznościowym lub strony dedykowanej sprzedaży rzeczy używanych online. Konsumenci są przede wszystkim wzrokowcami, dlatego kluczem do sukcesu są dobre zdjęcia. Zadbaj o najlepsze oświetlenie i tło, a następnie wykonaj szczegółowe fotografie każdego sprzedawanego przedmiotu. Im więcej, tym lepiej - klient lubi widzieć, co kupuje. Przygotuj także opis produktu i niczego nie ukrywaj. Prawda prędzej, czy później wyjdzie na jaw, a wtedy czeka cię konfrontacja z niezadowolonym konsumentem, która może zepsuć opinię na twój temat i skutecznie uniemożliwić ci skuteczną sprzedaż pozostałych elementów garderoby. Jeśli uda ci się znaleźć zdecydowanego klienta, umów się z nim na spotkanie w miejscu publicznym i dokonaj bezpośredniej transakcji. To rozwiązanie najbezpieczniejsze dla każdej ze stron. Pozwoli ci uniknąć marnowania środków i czasu na nadawanie przesyłek, które mogą nie zostać odebrane.
Jeśli twoja przygoda z handlem zakończy się sukcesem, zdobędziesz nie tylko cenną przestrzeń do przechowywania, ale także fundusze na zakup nowszych, niekoniecznie całkiem nowych rzeczy. Przetestuj wykorzystaną witrynę z ogłoszeniami od strony kupującego i uzupełnij swoją garderobę odzieżą, którą rzeczywiście pragniesz nosić. W sieci znajdziesz nie tylko odzież stricte nową i używaną, ale także rzeczy kupione i nigdy niezałożone, opatrzone metkami producenta. Takie produkty to często wynik nieprzemyślanych zakupów lub nieudanych prezentów, a dla ciebie doskonała szansa, aby kupić coś zupełnie nowego w niezwykle przystępnej cenie.
Jeśli interesują cię naprawdę ekologiczne rozwiązania, możesz zrezygnować z zakupu kolejnych sztuk odzieży, a zamiast tego sprawdzić, jakie skarby skrywa strych w domu twoich rodziców lub dziadków. Jak wiadomo, "moda wraca", a obecnie jednym z największych hitów są noszone przez nasze mamy bufiaste bluzki, luźne jeansy typu mum jeans oraz skórzane ołówkowe spódnice. Nawet jeśli ubrania okażą się zniszczone, możesz kontynuować swoje działania zgodnie z ruchem Zero Waste i spróbować je odnowić, a zarobione na sprzedaży pieniądze przeznaczyć na inne przyjemności.